Ресурсбук България. Данни за избран сайт

 

Неглижирането на омразата доведе до грубоста

Станислав Беловски е един от 34-те артисти, включили се в кампанията на креативното студио "Fine acts" срещу езика на омразата с различни арт инсталации. Творбата му - "Другите хора" е разположена в открития двор на Гьоте институт и е посветена на темата за бежанците. На 26-ти срещу 27-ми април инсталацията осъмна надраскана с призиви за омраза. Беловски е известен със своите колажи, които коментират темите на деня, често смесени с известни постижения в съвременното изкуство, фотографията, киното. Публикува ги в "Инстаграм" и фейсбук.

Какво ви мотивира акцента в инсталацията да е върху бежанците? Темата сякаш се поизгуби в България в контекста на пандемията?

- Времето на пандемията е тежко за всички нас - страда здравето ни, финансите ни, търпим изолация, губим близки хора...Преживяването на лично страдание обаче би могло да ни направи и по-състрадателни и разбиращи болките на другите хора. За да се опитаме да видим индивидуалните човешки съдби зад клишето.

А "образът на бежанците" е стереотипен до крайност - те се приемат като някаква хомогенна група без индивидуалности, като същевременно са взети само най-отрицателните проявления на групата и са приписани на всички.

Речта на омразата към различния тръгва от целенасоченото отчуждаване от него, от отричането на човешкото ("тия са животни", "маймуни", болни", "извратени"). Омразата се рационализира и с псевдоаругменти, които подчертават чуждостта спрямо "нормалните" индивиди на обществото. И почти винаги това са готови клишета и приказки наизуст, отделни тежки криминални случаи, чиято вина се приписва на цялата група.

Това е все едно да кажем, че всички българи са убийци на пътя, защото тук има твърде много катастрофи.

Мисля, че ако нетолерантните имат по-често възможност да влязат в досег с другите/чуждите/обектите на омразата, постепенно ще разберат, че въпреки всички различия, това са хора със същите емоции, грижи, мечти като тях самите. И това би следвало да ги направи една идея по-приемащи, една идея по-немразещи.

Горчивината дойде от това, че огледалото в работата показа един разкривен, враждебен и деструктивен образ на българския млад човек.

И не особено съобразителен, защото на мястото има камери и да драскаш "хайл Хитлер" на стената на немски културен институт не е нещо, което да ти се размине без последствия дори и в такава индиферентна към подобни прояви страна като нашата.

Какво за вас е езикът на омразата в България? Срещали ли сте го - как, къде, как сте реагирали? *

- Трудно ще намерите друга европейска страна с толкова много нацистки символи по сградите като България. Вижте и форумите към информационните портали: обиди, заплахи, грубости. Всички уязвими групи са обект на език на омразата, всичко извън разбиранията на пишещите яростно се отхвърля. Лично аз реагирам чрез работите си - опитвам се да дам друга перспектива извън хейта. Често това е през чувството за хумор, пред което се старая да не поставям ограничения.

Какъв трябва да е отговорът срещу подобен тип прояви?

- Смятам, че ние като общество твърде дълго неглижирахме тези прояви. Би следвало ясно да се противопоставим. Това не е изразяване на мнение, а войнстваща простащина, преминаваща във вербално насилие. Не е само български феномен това. Пандемия на простащината и грубостта.

Неслучайно навремето родителите ни не позволяваха да псуваме и нагрубяваме. Но после дойде интернет и анонимността отпуши бутилката... Все повече политици си позволяват да говорят с грубости и крайности. Медиите толерират това говорене, а потребителите копират.

Вие имате серия от колажи в инстаграм, които добиха голяма популярност. Пред "Капитал" казвате, че сте си дал сметка, че някои събития имат нужда от визуален коментар по актуални обществени теми. Има ли нещо от времето на предизборната кампания или случващото се след това, което бихте коментирали - кое би било това и как бихте го коментирали?

- Продължавам да го правя в профилите си в социалните мрежи. Докато не ме блокират разбира се, защото вчерашния ми пост с разрушения стенсил за бежанците бе докладван и свален, защото съдържал нацистка символика.

Други подобни ресурси
Фирми:   Администрация
Лица:     Филолог, Литература
Стоки:    Информация, култура


 
  Снимки от сайта или реклама на "Общество и политика"
 
 
  Линкове към Неглижирането на омразата доведе до грубоста
 
W91373 Неглижирането на омразата доведе до пандемия на грубостта Източник Dnevnik.bg
  Манипулации с линковете
 
  Линк към сайта  <<<Натисни тук >>>
 
  Фирма  >>>>>
  Обект  >>>>>
  Лице за контакти:  
  Телефон  
  E-Mail  
 
  Адресни данни
 
  Област:
  Населено място:
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Раздел: Общество и политика  >>>
  Категория: Обществени проблеми  >>>
  Група: Престъпност
 



 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  575       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   03/05/21

Google