Ресурсбук България. Данни за избран сайт

 

Как мозъкът ви пречи да приемете фактите

Слухът започна да циркулира още през 2008 г. - Барак Обама не е роден в САЩ. По това време бях председател на здравния съвет на Хаваите. Директорът и заместник-директорът на здравната служба, и двамата назначени от губернатор републиканец, провериха свидетелството за раждане на Обама в държавните регистри и удостовериха, че то е истинско.

Бих си помислил, че тези доказателства ще уредят въпроса, но не би. Много хора смятаха, че актът за раждане е фалшификат. Днес много хора все още вярват, че президентът Обама не е роден в САЩ

Съвсем наскоро слушах подкаста "Научен петък" за движението срещу ваксинациите. Обади се жена, която не вярваше, че ваксините са безопасни, въпреки огромните научни доказателства, че те са. Водещият я попита колко доказателства ще й трябват, за да повярва, че ваксините са безопасни. Нейният отговор - нито едно научно доказателство не може да промени мнението ѝ.

Като психолог бях притеснен, но не и шокиран от това. В човешката психология има няколко добре известни механизма, които дават възможност на хората да продължат да се придържат твърдо към убежденията си дори в лицето на противоречива информация.

Когнитивните преки пътища идват с пристрастия

В ранните си дни психологията смята, че хората ще вземат рационални решения. Но през десетилетията стана ясно, че много решения, които хората взимат - за избор на романтични партньори, финанси, до рисково здравословно поведение като опасен секс - не се вземат рационално.

Вместо това човешките умове имат тенденция към няколко когнитивни склонности. Това са систематични грешки в начина, по който мислите за света. Като се има предвид сложността на света около вас, мозъкът ви "минава напряко", за да ви помогне бързо да обработвате сложна информация.

Например предубеждението по достъпност (availability heuristic) се отнася до тенденцията да се използва информация, която можете бързо да си припомните. Това е полезно, когато поръчвате сладолед на място с 50 вида сладолед - не е нужно да мислите за всички тях, а само за един, който наскоро сте опитали и сте харесали. За съжаление тези преки пътища могат да означават, че в крайна сметка сте взели нерационално решение.

Една форма на когнитивно пристрастие се нарича когнитивен дисонанс. Това е чувството на дискомфорт, което можете да изпитате, когато вашите убеждения не са в съответствие с вашите действия или с нова информация. Когато са в това състояние, хората могат да намалят своя дисонанс по един от двата начина - променяйки своите убеждения, за да бъдат в съответствие с новата информация, или интерпретирайки новата информация по начин, който оправдава първоначалните им убеждения. В много случаи хората избират второто, независимо дали съзнателно или не.

Например може би се мислите за себе си като за активна личност - но прекарвате целия уикенд, легнал на дивана, гледайки телевизия. Можете или да започнете да мислите за себе си по нов начин, или да оправдаете поведението си, може би като кажете, че сте имали наистина натоварена седмица и трябва да си починете за фитнеса утре.

Склонността за потвърждаване (confirmation bias) е друг процес, който ви помага да оправдаете своите убеждения. Включва предпочитане на информация, която подкрепя вашите убеждения, и омаловажаване или игнориране на информацията в противен случай. Някои изследователи наричат това "слепота от моя страна" - хората виждат недостатъците в аргументите, които са противоречиви на техните собствени, но не са в състояние да видят слабостите на собствената си позиция. Представете си фенове на постоянно губещ футболен отбор, които твърдят, че техният отбор всъщност е прилично силен, забелязвайки пропуските в други отбори, но не и в техния.

С намаляването на влиянието на масовите медии през последните няколко десетилетия и увеличаването на нишовите медии и социалните медии стана по-лесно да се обграждате с идеи и информация, с които вече сте съгласни, като същевременно свеждате до минимум излагането си на идеи, с които не сте. Тези информационни балони намаляват когнитивния дисонанс, но също така затрудняват промяната на мнението ви, когато грешите.

Потвърждаване на убежденията за себе си

Може да бъде особено трудно да промените определени убеждения, които са от основно значение за вашата концепция за себе си - тоест, кой мислите, че сте. Например, ако вярвате, че сте любезен човек и отрежете пътя на някого в трафика, вместо да помислите, че може би не сте толкова добричък, е по-лесно да мислите, че другият е шофирал като глупак.

Тази връзка между убежденията и концепцията за себе си може да бъде подсилена от принадлежност към групи като политически партии, култове или връзки с хора с подобно мислене. Тези групи често са "балони по убеждения", в които мнозинството от членовете вярват на едно и също и си повтарят тези убеждения един на друг, укрепвайки идеята, че техните вярвания са правилни.

Учените са открили, че хората обикновено мислят, че са по-добре осведомени по определени въпроси, отколкото са в действителност. Това е демонстрирано в различни проучвания, разглеждащи ваксинациите, руската инвазия в Украйна и дори как работят тоалетните. След това тези идеи се предават от човек на човек, без да се основават на факти. Например 70% от републиканците казват, че не вярват, че президентските избори през 2020 г. са били свободни и честни въпреки липсата на каквито и да било доказателства за широко разпространена измама.

Подобни балони и защитата срещу когнитивния дисонанс могат да бъдат трудни за преодоляване. И те могат да имат важни последствия надолу по веригата. Например тези психологически механизми влияят на начините, по които хората са избрали дали да следват или не насоките за обществено здраве за социалното дистанциране и носенето на маски по време на пандемията от COVID-19, понякога със смъртоносни последици.

Промяната на мисленето на хората е трудна. Като се има предвид склонността за потвърждаване, ако аргументите, основани на доказателства, противоречат на това, което някой вече вярва, вероятостта въпросният човек да си промени мнението е много малка. Най-добрият начин да промените мнението си е да започнете от себе си - помислете защо вярвате в това, което правите. Наистина ли разбирате проблема? Бихте ли помислили по друг начин?

Като професор обичам моите ученици да обсъждат идеи, с които те лично не са съгласни. Тази тактика води до по-задълбочено разбиране на проблемите и ги кара да поставят под съмнение своите вярвания. Опитайте да го направите наистина - може да се изненадате какво ще си помислите.

* * *

Джей Мадок е професор по психология в Департамента за обществено здраве в Тексаския университет A&M. Той е международно признат за своите изследвания в областта на социалните екологични подходи за увеличаване на физическата активност на хората. Статията е публикувана в изданието The Conversation.

Други подобни ресурси
Фирми:   Медицина и фармация
Стоки:    Здраве и медицина


 
  Снимки от сайта или реклама на "Здраве и медицина"
 
 
  Линкове към Как мозъкът ви пречи да приемете фактите
 
W88338 Как мозъкът ви пречи да приемете фактите Източник Dnevnik.bg
  Манипулации с линковете
 
  Линк към сайта  <<<Натисни тук >>>
 
  Фирма  >>>>>
  Обект  >>>>>
  Лице за контакти:  
  Телефон  
  E-Mail  
 
  Адресни данни
 
  Област:
  Населено място:
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Раздел: Здраве и медицина  >>>
  Категория: Психология и психотерапия  >>>
  Група: Психоанализа
 



 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  711       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   13/01/21

Google