Ресурсбук България. Данни за избран сайт

 

За да заработи електронната рецепта е нужно време

За да заработи електронната рецепта навсякъде, е нужно още време, обясни тази сутрин пред Би Ти Ви председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов.

Той напомни, че крайният срок това да се случи е 1 май 2021 година, и обясни, че според него този срок е напълно изпълним, но в момента системата върви само тестово, и то само в някои обекти на една-единствена аптечна верига. До заработването на системата навсякъде аптеките, които работят с електронни рецепти, ще бъдат обозначавани със специални стикери.

Електронната рецепта представлява 9-цифрен код, който лекарят дава на пациента, а той от своя страна - на фармацевта. Кодът се въвежда в системата и фармацевтът вижда всички предписани лекарства.

Други подобни ресурси
Фирми:   Медицина и фармация
Стоки:    Здраве и медицина


 
  Снимки от сайта или реклама на "Здраве и медицина"
 
 
  Линкове към За да заработи електронната рецепта е нужно време
 
W87819 За да заработи електронната рецепта е нужно време Източник Dnevnik.bg
W112122 От днес антибиотик и лекарство за диабет - само с електронна рецепта Dir.bg
W112144 Масово фармацевтите не изпълняват е-рецепти и връщат пациенти Dir.bg
  Манипулации с линковете
 
  Линк към сайта  <<<Натисни тук >>>
 
  Фирма  >>>>>
  Обект  >>>>>
  Лице за контакти:  
  Телефон  
  E-Mail  
 
  Адресни данни
 
  Област:
  Населено място:
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Раздел: Здраве и медицина  >>>
  Категория: Здравна политика  >>>
  Група: Е-здравеопазване
 



 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Е-рецептите - TO BE CONTINUED..    
__ 1 __

10/05/21
21:40:13
На 29 април, насред ваксинационната кампания и зелените коридори, Българският фармацевтичен съюз (БФС) напомни на членовете си, че според действащите нормативни разпоредби хартиени рецепти, издадени след 30 април, не може да се изпълняват, защото няма как да бъдат платени от НЗОК. Причината е, че ще бъде нарушена Наредба 4.

Въпросната Наредба е за изменение на Наредбата за допълнение на Наредба №4 от 2009 г. за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствените продукти.

С това изменение на допълнението се предлага преходния период за издаване на рецепти на хартиен носител да се удължи до 30 юни 2021 г. като издадените рецепти до този срок се изпълняват по досегашния ред до изтичане на срока на тяхната валидност.

Според мотивите, изложени от здравното министерство, с това удължаване на прехода към е-рецепти се дава възможност на лекарите да се приспособят към новия ред и ако още не са надградили медицинския си софтуер, защото са "високо ангажирани" с пандемията от COVID-19 - да го направят.

Според същите мотиви най-голяма трудност изпитват стоматолозите и лекарите в малките и трудно достъпни населени места.

От БФС приемат, но "принципно не подкрепят предложенията" с аргумента, че неговите членове са инвестирали значителни ресурси за подготовката към преминаване към е-рецепти и имат готовност да стартират работата с електронния документ от 1 май. Затова предлагат проектът да предвижда изрично последици, при последващо неизпълнение на новия срок 1.07., за да се избегне повторно удължаване на срока.

В мотивите си от Националната аптечна камара също подкрепят удължаването по принцип, но акцентират върху някои недогледани моменти - ако рецептата изисква лекарството да се приготви в съответната аптека, ако ветеринарен лекар изпише медикамент за хуманна употреба, ако лекарството съдържа наркотични вещества или ако изписалият лекарството е фелдшер, който няма УИН, а и няма е-регистър на фелдшерите в България.

Както е видно от съображенията на последните, моменти на недоглеждане не липсват. Проектът е публикуван за обществено обсъждане на 16 април, крайният срок на обсъждането е 30 април.

Вероятно, залисани покрай политически и пандемични събития, от здравното министерство не са финализирали нещата с Наредбата за изменение на Наредбата за допълнение на основната Наредба и това постави засегнатите от нея в нова ситуация.

Първи, както стана ясно, дадоха знак от Българския фармацевтичен съюз, които в съобщение до своите членове напомниха, че според сега действащите нормативни разпоредби от 01.05.2021 г. хартиени рецепти, издадени след 30.04.2021 г., не може да се изписват и съответно - не може да се изпълняват. Според БФС няма никаква причина, издадени хартиени рецепти след 01.05.2021 г. да бъдат реимбурсирани и заплатени от НЗОК, ако бъдат изпълнени в нарушение на Наредба 4.

От МЗ реагираха с известно закъснение и на 5 май зам.-министър Бойко Пенков беше принуден да обясни, че до 31 май ще важат и двата типа рецепти - хартиена и електронна и че това е последното отлагане. По думите му аптеките са "почти готови", но се оказва, че болничната система не е напълно готова, факт, който можеше да бъде взет предвид навреме, след като се знае, че пациентите, които се изписват за долекуване в домашни условия, напускат болничното заведение с рецепта, която тепърва ще трябва да бъде изпълнявана. И това е обстоятелство не само в месеците на пандемия, а откакто съществува долекуване след изписване при изтичане на обикновено кратките клинични пътеки.

Министър Пенков каза още, че от издадените до момента 100 000 е-рецепти "само" 3000 не са били изпълнени. И пак обясни, че не всички изпълнители по Наредбата са адаптирали софтуерите си, за да стартира изцяло електронното издаване на рецепти.

Какво се променя за пациента с издаването на електронния документ? На практика нищо. Вместо да носи хартийката с предписаните от лекаря медикаменти, ще диктува ЕГН и дата на издаване на рецептата или ЕГН и QR код.

Безспорно контролът върху рецептите ще се подобри значително, защото електронното управление показва какви дейности и лекарства са предписани на съответния болен. Изключва се възможността да се представя чужда рецепта или такава със стара дата. Улесняват се фармацевтите, които трябва да разчитат нечетливи почерци и може да се проследи дали определен специалист има слабост към някои търговски марки. Изключва се възможността за замяна на един медикамент с друг със същата активна съставка. Общо-взето има ясно очертан път на предписваните лекарства, който лесно може да бъде проверен, ако някой тръгне да се занимава с това.

Разбира се, пациентът трудно ще може да проследи кога какво му е изписвано, освен ако не пази опаковки на предишни лекарства, които е приемал, защото няма достъп до е-рецептата си. Може да получи, ако има електронен подпис. Друг начин да влезе в досието си в Националната здравно-информационна система засега няма.

Да кажем няколко думи и за системата.

Нейното последно начало датира от 2017 г, когато започва поредното ѝ създаване в рамките на Договор за безвъзмездна финансова помощ по проект "Доизграждане на националната здравна информационна система (НЗИС) - етап 1 и етап 2" .

Основните цели на НЗИС са амбициозни: подобряване на качеството на медицинската помощ; подобрена диагностика и лечение, намаляване на медицинските грешки; осигуряване на рационално лекарствено лечение; улесняване на комуникацията между пациенти и здравни професионалисти; повишена ефективност на здравната система; бърз достъп до необходимите данни; лесно четима и пълна медицинска документация.... и т. н. в този дух.

В първите два паралелни етапа от изграждането на Национална здравна информационна система трябва да бъде създаден "минимален осъществим продукт", който включва: електронен здравен запис (пациентско досие); електронни рецепти (е-рецепти); електронни направления (е-направления); единен здравно-информационен портал, осигуряващ публична информация, медицински статистики, достъп до публична информация от регистрите в сектор "Здравеопазване". Единният здравно-информационен портал трябва да предоставя контролиран достъп на гражданите и потребителите на медицински услуги до техните персонални електронни здравни записи (пациентски досиета), включително и история на издадени е-рецепти и е-направления.

Такива са били намеренията към 2017 г. С какво разполагаме 4 години по-късно - дори "минималният осъществим продукт" не е осъществен.

В раздел "Аз и моето семейство" има подменю "Моето пациентско досие". В него, както стана ясно, можеш да влезеш, ако имаш електронен подпис. Друга опция няма. Досието си съществува, до него личния лекар, аптекар или служител на ваксинационния център (ако имаш поставена ваксина срещу COVID-19) имат достъп, но ти не. На практика всички, освен теб - защото нямаш електронен подпис. Не можеш да видиш какви прегледи са ти извършени, какви направления са издавани, какви рецепти са изписвани, какви имунизации са направени, нямаш достъп и до информацията за личния си лекар или до извършените стоматологични процедури.

В следващото подменю "Информация за родители" - пише "Очаквайте скоро". Същото е и с подменюто "Въпроси и отговори".

В раздел "Медицински специалисти" с всичките му подменюта също се "очаква скоро" някаква информация.

Толкова за "минималния осъществим продукт", от който е-рецептата е поредния елемент в графата "очаквайте скоро". Колко скоро? Засега до края на юни. Макар че обнародването на поредните промени вероятно ще е на 7 май.

Все пак от Фармацевтичния съюз са предпазливи и предупреждават аптеките, че хартиени рецепти изписани и изпълнени от началото на май до обнародването на промените в Държавен вестник не следва да бъдат реимбурсирани от НЗОК, затова е добре "да направят необходимото предписанията да станат електронни".
 Хартиени рецепти ще се издават и обработват до 31 май 2021 г.    
__ 2 __

10/05/21
21:40:49

Хартиени рецепти ще се издават и обработват до 31 май 2021 г., съобщиха от пресслужбата на Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/. В днешния брой на Държавен вестник са обнародвани измененията в Наредба за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти. Предписването и отпускането на лекарствени продукти само с електронни рецепти влиза в сила не по-късно от 1 юни 2021 г.

Издадените от 1 до 6 май, включително, хартиени рецепти, се изпълняват по досегашния ред, което означава, че се изпълняват и рецептурни бланки на хартиен носител.

От НЗОК са информирали регионалните си подразделения да запознаят своевременно договорните си партньори - лекарите в първичната и в специализираната извънболнична помощ, както и работещите в аптеките.

 Електронните рецепти се отлагат, няма да е от 1 май    
__ 3 __

28/04/22
20:42:39


Замяната на бялата рецепта с електронно предписание вероятно няма да се случи на 1 май. Това стана ясно от думите на началника на кабинета на здравния министър доц. Васил Пандов.

Преди 2 седмици министерството предложи от началото на следващия месец лекарите да предписват медикаменти само електронно.

От Българския лекарски съюз заявиха, че искат да остане възможността да предписват лекарства и на бяла рецепта, защото се опасяват, че няма да могат да предписват онлайн рецепти при домашни посещения или ако се появят проблеми с електрозахранването, или интернет връзката.

Фармацевтите настояха на хартия да се предписват лекарства, които се приготвят на място в аптеките. Поискаха и да се признават хартиените рецепти, издадени в чужбина.

"Министерството на здравеопазването ще разгледа всички становища", обясни доц. Васил Пандов.

Той коментира, че предстоят нови консултации с лекари и фармацевти по темата. От думите му не се разбра с колко ще се отложи въвеждането на електронната рецепта. През миналата година бяха направени два опита.

В крайна сметка в момента задължително онлайн се предписват само медикаменти, които се заплащат от здравната каса.

74 становища и предложения са постъпили в Министерството на здравеопазването в рамките на общественото обсъждане на проекта за изменение на Наредба № 4 от 2009 г. за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти, което приключи на 26 апрел.

МЗ работи в посока въвеждане на електронно здравеопазване. Елементите от него са електронната рецепта, електронно направление и въвеждане на електронно здравно досие до края на тази година.

 Връщат възможността за издаване и на хартиени рецепти    
__ 4 __

06/09/22
15:53:28


МЗ предлага от 1 ноември лекарствата на бели рецепти да се изписват или електронно, или на хартиен носител.

Предложената промяна, приета единодушно от Ръководството на МЗ, ще даде възможността от 1 ноември 2022 г., лекарствата, които се изписват на бяла рецепта, да бъдат отпускани и електронно, и на хартиен носител.

Основание за промяна в Наредба № 4 от 2009 г. за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти бяха получените десетки сигнали за затруднения от страна на медицинските специалисти, които нямат сключен договор с НЗОК и на които се налага да извършат допълнителни разходи по внедряване на медицински софтуер за предписване на лекарствени продукти, както и лекари, работещи в лечебни заведения за болнична помощ, които предписват лекарствени продукти на рецептурна бланка с бял цвят на хоспитализирани пациенти в съответното лечебно заведение.

Целта на предложения проект е да се даде възможност на всички медицински специалисти да предписват лекарствени продукти на рецептурни бланки с бял цвят както електронно, така и на хартиен носител.

След извършен анализ за съответствие с правото на Европейския съюз се установи, че обществените отношения, предмет на проекта на тази наредба, не са регламентирани в европейското законодателство. В нито една държава членка на ЕС, с изключение на Естония, няма категорично задължение лекарства да се изписват единствено на електронни рецепти. В цялата европейска практика се допускат двата вида предписване.

Ако предложените промени бъдат приети, лекарствените продукти ще могат да се издават както електронно, така и на хартиен носител. Така ще се осигури и гарантира пълният достъп на населението до лекарствени продукти, включително няма да бъде ограничена възможността за предписване на лекарствени продукти при домашно посещение от страна на лекар.

Предложенията за промени в Наредба № 4 са публикувани за 30-дневно обществено обсъждане на сайта на Министерството на здравеопазването.

 Антибиотиците и лекарствата при диабет ще се изписват само електронно от 16.10    
__ 5 __

10/10/23
21:39:08

От 16 октомври лекарствата за диабет и антибиотиците ще се изписват от лекарите само по електронен път, съобщи БТА. Измененията в Наредбата за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти са публикувани в днешния "Държавен вестник" и влизат в сила от понеделник следващата седмица.

Причините за промените са предотвратяване на недостига на лекарствени продукти и справяне с антимикробната резистентност, както и постигане на рационална употреба на медикаменти, се посочваше в мотивите на министъра на здравеопазването към предложения проект за промени. Друга причина за нормативните промени е водената от Министерството на здравеопазването политика по въвеждане на електронно здравеопазване, чиято стратегическа цел е подобряването на общественото здраве, осигуряване на достъп до лекарства, повишаване на ефективността и намаляване на разходите на здравните услуги.

С промяната се цели и недопускане на нерегламентирани практики, които биха довели до недостиг или липси на лекарствени продукти, което би застрашило живота и здравето на нуждаещите се пациенти.

Електронните рецепти трябваше да влязат в сила от 1 октомври, но пациенти се притесняваха, че може да останат без животоподдържащи лекарства заради различни проблеми с новата система.
 От днес антибиотик и лекарство за диабет - само с електронна рецепта    
__ 6 __

18/10/23
14:49:47
От днес рецептите за антибиотиците и за медикаментите за лечение на диабет се изписват по електронен път. Електронните рецепти могат да се изписват и чрез мобилно приложение - eRx.

Приложението eRx е със специализирано предназначение за издаване на електронни рецепти в ситуации, при които лекарят няма достъп до компютър с медицински софтуер. Чрез него, при домашни посещения или други спешни ситуации, извън лекарския кабинет може да бъде издадена електронна рецепта, отговаряща на добрите медицински практики, приложимите закони и изискванията на Националната здравноинформационна система.

Приложението може да бъде инсталирано безплатно на всички мобилни устройства, които лекарят използва, а за улеснение чрез самото приложение може да се осъществи лесно споделяне на номера на издадената рецепта с пациента, която впоследствие да бъде изпълнена в аптеката.

Рецептите за медикаментите за лечение на диабет и за антибиотици станаха електронни с цел предотвратяване на недостига на лекарствени продукти и справяне с антимикробната резистентност, както и постигане на рационална употреба на медикаменти, се посочваше в мотивите на министъра на здравеопазването към предложения проект за промени.

Друга причина за нормативните промени е водената от Министерството на здравеопазването политика по въвеждане на електронно здравеопазване, чиято стратегическа цел е подобряването на общественото здраве, осигуряване на достъп до лекарства, повишаване на ефективността и намаляване на разходите на здравните услуги.

 Масово фармацевтите не изпълняват е-рецепти и връщат пациенти    
__ 7 __

18/10/23
14:50:45

За проблеми с ноновъвъдените електронни рецепти за антибиотици и медикаменти при диабет сигнализараха от пресцентъра на Българския лекарски съюз (БЛС).

"Само 24 часа след влизането в сила на електронната рецепта за антибиотици и лекарства за диабет лъсна истината за въвеждането й.

Централата на БЛС е затрупана от сигнали на лекари и пациенти, че масово фармацевтите връщат пациенти и не изпълняват рецептите с обяснението, че медикамента липсва. Което говори, че при хартиените рецепти масово са отпускали каквото те решат, а не каквото е предписано. Фрапиращото е, че масово става въпрос за налични в аптечната мрежа медикаменти. А отказите за изпълнение на рецепта са дори, когато е изписан най-евтиният възможен антибиотик.

Търговският интерес движи промяната в лекарство терапията. Българските лекари отказват да работят под диктата на аптеките".

Няма да се преустанови електронното изписване на рецепти за антибиотици, каза министър Христо Хинков

Няма да се преустанови електронното изписване на рецепти за антибиотици. До края на този месец ще се събират сигнали за недостатъци на системата и след това ще се направят подобрения, ако са необходими. Не трябва да се допуска замяна на лекарства по решение на аптеките.

Ако лекарството, изписано от лекаря, липсва в дадена аптека, това не е проблем на електронната рецепта, тъй като и преди на белите хартиени рецепти, ако лекарството е липсвало, ние не сме знаели. Трябва да се спазва принципът, че това, което е изписано от лекаря, пациентът трябва да го получи в аптеката във вида, в който е изписано.

Когато даден медикамент липсва в аптеката, тя е длъжна да го осигури до 24 часа. Този закон не се спазва много отдавна. Ние не знаехме това преди, защото нямаше електронни рецепти. Категорично няма да се върне изписване на лекарства на хартиена рецепта.

Няма да се връщаме назад, електронизацията е нещо, което не можем да избегнем. Електронизацията осветлява много тъмни полета, които досега чрез хартиените рецепти не можеха да се видят.

 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  812       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   23/12/20

Google