Ресурсбук България. Данни за избран сайт

 

Космос

Космическо пространство или Космос в широк смисъл на думата е Вселената, разглеждана като едно цяло. В по-тесния и най-разпространен смисъл това е пространството отвъд гравитационното влияние на Земята и нейната атмосфера, наред с други астрономически обекти.

Граници на атмосферата и космоса

Няма определена граница между земната атмосфера и тази среда. Обикновено се смята, че космическото пространство започва на височина от 80 до 120 km от земната повърхност. Нарича се външно пространство, за да се разграничи от въздушното пространство (и земните площи).

В Космоса има много галактики, една от които е Млечният път – галактиката, в която се намира Слънчевата система, а в нея и Земята. Дълго време хората са вярвали, че в Космоса има и други планети, обикалящи около далечни звезди, но учените никога не са знаели къде да ги търсят. През XXI век това се променя. Днес астрономите са потвърдили съществуването на повече от 900 извънслънчеви планети, като броят продължава да расте. Някои астрономи смятат, че има поне 100 милиарда планети само в нашата галактика.

Космосът не е напълно празно пространство (т.е. не е идеален вакуум): той е вакуум, съдържащ междузвездна материя с много ниска плътност (съвсем малко частици, предимно плазма от водород и хелий), малки количества кислород (остатък от взрив на звезди), електромагнитно излъчване, магнитни полета, космически прах, космически лъчи от неутрино, както и форми на материя, малко познати като хипотетична тъмна материя и тъмна енергия. Всъщност, във Вселената всеки от тези компоненти допринася за общото количество на веществото, според оценки, в следното съотношение: студено кондензирано вещество (0,03%), звездна материя (0,5%), неутрино (частици без маса, 0,3%), тъмна материя (25%) и тъмна енергия (75%).

Физическата природа на последните е все още трудно позната. Известни са само някои от техните свойства поради гравитационните ефекти, които отбелязват в революцията на галактиката, от една страна, и от ускореното разширяване на вселената или космическата инфлация, от друга. Наблюденията показват, че по-голямата част от енергията на масата в наблюдаваната вселена е слабо различима вакуумна енергия на пространството, която астрономите обозначават като тъмна енергия. Проучванията показват, че 90 % от масата в повечето галактики е в неизвестна форма, наречена тъмна материя, която взаимодейства с друга материя чрез гравитационни, но не и електромагнитни сили.

Основната температура, определена от фоновата радиация от Големия взрив, е –270,45 ° C (2,7 ° К). Плазмата между галактиките представлява около половината от барионната (обикновената) материя във Вселената. Тя има числена плътност по-малка от един водороден атом на кубически метър и температура милиони градуси по Келвин, а локалните концентрации на тази плазма са кондензирани в звезди и галактики. Междугалактичното пространство заема по-голямата част от обема на Вселената, но дори галактиките и звездните системи се състоят почти изцяло от празно пространство.

Други подобни ресурси
Фирми:   Обучение / курсове
Стоки:    Информация, култура


 
  Снимки от сайта или реклама на "Наука и образование"
 
 
  Линкове към Космос
 
W57 Обучение / курсове Фирми Раздел    
W15 Информация, култура Стоки Раздел    
  Манипулации с линковете
 
  Линк към сайта  <<<Натисни тук >>>
 
  Фирма  >>>>>
  Обект  >>>>>
  Лице за контакти:  
  Телефон  
  E-Mail  -
 
  Адресни данни
 
  Област:
  Населено място:
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Раздел: Наука и образование  >>>
  Категория: Космос  >>>
  Група:
 



 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Космическите амбиции на Китай: робот на Марс, човек на Луната    
__ 1 __

05/12/20
22:30:41

Кацането на третата китайска сонда на Луната е част от все по-амбициозна космическа програма, която вече създаде робот, който в момента е на път към Марс, разработва космически самолет за многократно използване и възнамерява да изпрати хора отново да стъпят на Луната. Сондата "Чанъе 5" - първият опит да бъдат донесени лунни скали на Земята след 70-те години на миналия век, тази седмица взе проби от лунна почва, съобщи китайската космическа агенция. Сондата кацна в Морето на бурите на видимата страна на Луната.

Изследването на Космоса е политически трофей за управляващата комунистическа партия, която се стреми към глобално влияние, съответстващо на икономическите успехи на Китай. Китай изостава с едно поколение от САЩ и Русия, но неговата програма - обвита в секретност и с военна насоченост, бързо се развива. Тя залага на запомнящи се мисии, които, в случай на успех, могат да поставят Пекин в авангарда на космическите полети.

Следващото десетилетие ще бъде "критично" в изследването на космоса, каза Катлийн Кембъл - астробиолог и геолог в университета в Оукланд. "Ще станем свидетели на трансформация, в резултат на която ще излезем от околоземната орбита и ще се насочим към "далечния космос", каза Кембъл.

През 2003 г. Китай стана третата страна, която изведе астронавт в орбита, повече от 40 години след бившия Съветски съюз и САЩ. Първата китайска временна орбитална лаборатория бе изстреляна през 2011 г., а втората - през 2016 г. Плановете на Пекин са да създаде постоянна космическа станция след 2022 г. Лунният десант тази седмица е

"историческа стъпка в китайското сътрудничество в мирното използване на космическото пространство",

заяви говорителката на външното министерство Хуа Чунин. "Китай ще продължи да се стреми към международно сътрудничество при изследването и използването на космическото пространство за благото на цялото човечество", каза тя.

След полета на астронавта Ян Ливей през 2003 г. служители на китайската космическа програма изразиха надежда за пилотиран полет до Луната още до 2020 г., но уточниха, че това зависи от бюджета и технологията. Впоследствие целта бе отложена за 2024 г. или по-късно. Космическата агенция не посочи причина за кацането на последната сонда в Морето на бурите, далече от местата, където кацаха американски и съветски апарати. Но този избор може да помогне за проучване на възможни площадки за кацане на пилотирани мисии.

Космическият самолет на Пекин ще бъде китайската версия на американската космическа совалка и на съветската совалка "Буран", която имаше кратък живот. Китай също така създаде своя собствена мрежа "Бейдоу" за спътникова навигация, за да може военното крило на комунистическата партия - китайската народна армия, да не разчита на американската GPS или на съперничеща ѝ руска система.

Миналата година Китай сложи край на космическите мисии от типа "и аз мога", копиращи съветски и американски проекти, и отбеляза собствени "премиери", като стана първата държава, чиято сонда е успяла да кацне на слабо изследваната обратна страна на Луната. Сондата "Чанъе 4" и нейният робот луноход продължават да функционират, предавайки данни на Земята чрез орбитален апарат, който преминава над обратната страна на Луната. Първият китайски апарат, която кацна на Луната - "Чанъе 3", все още предава данни на Земята.

Първият пилотиран космически кораб на Китай - капсулите "Шънчжоу", бяха базирани на руска технология. Техните мощни ракети носители "Чанчжън", също като съветските и американските си предшественици, са базирани на балистични ракети, разработени с използването на технология, иззета от нацистка Германия след Втората световна война.

Китай обаче подходи по-предпазливо в сравнение с бясната американско-съветска космическа надпревара от 60-те години, която бе белязана от фатални инциденти. Китайските пилотирани полети минаха без инцидент. Някои изстрелвания на сонди роботи бяха забавени от технически проблеми, но те явно вече са преодолени. Китай е в засилваща се космическа надпревара с азиатските си съседи Япония и Индия, гледайки на тях като на стратегически съперници. Тези две страни изпратиха собствени сонди към Марс.

Докато "Чанъе 5" събира лунни скали, японската космическа агенция току-що отбеляза още по-впечатляващото постижение - нейната сонда "Хаябуса 2" кацна на астероида Рюгу и взе проби, които ще достави на Земята.

С укрепването на самочувствието му Пекин си поставя и все повече космически цели. Той вече е участник в надпреварата по изследване на Марс. Неговата сонда "Тянвън-1", изстреляна през юли, носи робот-марсоход, който ще търси наличие на вода. Той трябва да приключи своето пътешествие, дълго 470 млн км, през февруари.

Планира се и създаване на постоянна пилотирана космическа станция към 2022 г. Китай е изключен от проекта за Международната космическа станция поради нежеланието на САЩ в него да бъдат включени китайски военни в начинание, което се ръководи от цивилни космически агенции. Китайските планове предвиждат и създаване в някакъв момент на международна изследователска база на Луната, каза пред репортери миналата седмица заместник-директорът на центъра за лунни изследвания при китайската агенция Пей Чжаою.

Въпреки успехите си ръководената от военните китайска програма е по-потайна от тази на другите правителства. Публичните появи на Ян и други китайски астронавти след полетите им се броят на пръсти, в контраст със съветските и американските астронавти, които бяха изпратени на световни рекламни обиколки, посрещани от възторжени чуждестранни тълпи. Агенцията обяви през септември, че нейният космически самолет е извършил успешен пробен полет, но все още не е публикувала никакви подробности, нито дори негова снимка.
 Капсулата с проби от астероида Рюгу се приземи в Австралия    
__ 2 __

07/12/20
14:17:08

Капсулата с проби от астероида Рюгу се приземи в пустинята Вумера в южна Австралия.

Tам се намира зона с ограничен достъп, където е съсредоточена военната и гражданската космическа програма на страната.

"Бихме могли спокойно да кажем, че край кратера има крайно атрактивни материали"

"Днес в 04:31 часа японско време (21:31 българско време) всички операции, свързани с връщането на капсулата, приключиха. Операцията беше перфектна", се казва в съобщението от японската космическа програма.

Намерихме капсулата! Заедно с парашута! Пробите ще помогнат да разберем формирането на Земята в ранната Слънчева система.

Сондата "Хаябуса 2" беше изстреляна към астероида Рюгу през декември 2014 г. През март миналата година списание "Сайънс" съобщи, че устройството е открило минерали в проби от астероида, които съдържат кислородни и водородни атоми.

Сондата също така събра фрагменти от почвата на Рюгу през юли 2019 г., създавайки изкуствен кратер за това.

В резултат на мисията учените се надяват да открият следи от вода или органични вещества, които могат да отговорят на въпроса за разпространението на живота във Вселената.
 НАСА разкри научните цели на бъдещите астронавти на Луната    
__ 3 __

09/12/20
02:06:05

Американската космическа агенция НАСА публикува доклад с научните приоритети на астронавтите към програмата Artemis III, които ще бъдат изпратени на Луната през 2024 г.

Една от задачите е да бъдат събрани общо 85 килограма проби от небесното тяло, включително от повърхността и материали под земята. Астронавтите от програмата Apollo донесоха 64 килограма проби между 1969 и 1972 г.

Луната има голям научен потенциал и астронавтите ще ни помогнат да разберем това, отбелязват от НАСА.

Размяна на информация за Луната

Мисия Artemis I, която трябва да се проведе преди края на 2021 г., ще включва изпитание на Space Launch System и космическия кораб Orion.

Мисия Artemis II предвижда изпитателен полет с астронавти в орбитата през 2023 г., но няма да включва реално кацане на Луната.

Мисията Artemis III предвижда изпращане на астронавти на Луната през 2024 г., включително и първата жена.

В доклада от 188 страници НАСА посочва седем научни задачи за мисия Artemis III, включително разбиране на планетарния процес.

Астронавтите ще останат максимум шест дни и половина на Луната. НАСА обмисля предварително изпращане на научни активи на мястото, където астронавтите ще кацнат.

Крайната целта на американците е създаване на база (Artemis Base Camp) на Луната до края на десетилетието - амбициозен план, който ще изисква десетки милиарди долари и разрешението на правителството на САЩ и Конгреса.
 Chang`e 5 пристигна в Китай    
__ 4 __

17/12/20
23:07:59

Китайска космическа сонда, изпратена на непроучван район на Луната за събиране на материал, е кацнала успешно в северната част на Китай, предаде ТАСС.

Това съобщиха от Китайската национална космическа администрация.

Припомняме, че Корабът Chang'e 5 завърши мисията си в началото на декември и се подготвяше да достави първите лунни проби на Земята от четири десетилетия.

Китай стана първата държава през последните 44 години (след съветския апарат Луна-24 през 1976 г.), която реализира подобен проект.

Китай налива милиарди в космическата си програма с надежда да създаде космическа станция до 2022 г. и евентуално изпращане на хора на Луната.

Целта на мисията бе събиране на 2 килограма материал от района Монс Рюмкер, вулканичен комплекс в северната част на Oceanus Procellarum (Океана на бурите).

Учените се надяват пробите да им помогнат да разберат повече за произхода на Луната, формирането и вулканичната активност на повърхността.

Корабът Chang'e 5 с маса 8,2 тона бе изстрелян от Южен Китай на 24 ноември.

За момента това е най-амбициозната мисия на Китай на Луната и тя е продължение на Chang'e 4 от миналата година, когато за първи път бе приземен космически кораб на далечната страна на Луната.
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  529       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   05/12/20

Google