Ресурсбук България. Данни за избран сайт

 

Гражданите имат право на неподчинение

Не е важно колко остава до изтичането на мандата на правителството. Важно е, че е подронена базата на доверието към него и на политическата му представителност. Когато преди три години ГЕРБ спечели изборите, отношението към него беше друго и резултатът от изборите е "моментна снимка" на тогавашната ситуация. Но след това, цели три години, държавата буквално през седмица затъваше и се свличаше под тежестта на корупционни скандали. Буквално се давехме в информация за нечистоплътни сделки, порочни обществени поръчки, шуробаджанащина, незаконни апартаменти, хотели и тераси...

Управляващите демонстрираха простащина, арогантност и подценяване на разума, морала и интелекта на хората. Всичко това натрупа тежки репутационни щети за правителството и управляващото мнозинство, което загуби подкрепа и доверие. Сега много по-малко хора се чувстват политически представени в парламента. Ето защо актуалната политическа "снимка" е твърде различна от тази при последните парламентарни избори.

Спонтанните и многобройни протести показват, че вече много по-малко хора вярват и подкрепят ГЕРБ. Така е нарушен базисният принцип на представителната демокрация - мнозинството в парламента вече не е подкрепено от мнозинството българи, както е било преди 3 г. В такава ситуация принципите на парламентаризма и традициите на старите демокрации изискват възможно най-бързо възстановяване на политическия баланс чрез предсрочни избори за Народно събрание.

Само в нов парламент новото мнозинство от гневни и непредставени в момента граждани може да получи политическо представителство, което да даде адекватна на новата ситуация основа и легитимност на управлението. Затова няма нищо по-нормално от конституционна и морална гледна точка да бъде искана предсрочна смяна на властта, когато тя е загубила доверието на суверена.

Неслучайно конституцията детайлно регламентира действията на институциите при предсрочни парламентарни избори. От тази перспектива нелепо звучат твърденията на изявени ренегати от управляващото мнозинство, че протестът не бил формулирал конкретни искания, за които да се водят преговори. Как по-ясно да бъде формулирано искането за оставка на Борисов и Гешев? Протестиращите не искат да договарят с тях, а с тези, които демократично ще бъдат избрани на тяхно място.

В този правен контекст лъсва абсурда на образуваното от прокуратурата дело за "измяна по чл.95 от НК, предвиждащ доживотен затвор без замяна. Измяна е налице при насилствено "завземане" на властта, при което най-често въоръжена група сваля легитимното управление и незабавно установява своя власт на мястото на свалената. Когато хората от улицата искат смяна на едно компрометирано и корумпирано управление, за да бъде задвижена конституционната процедура за предсрочни парламентарни избори, това не е измяна, а демокрация в действие.

Измяна срещу държавността и правото би било безропотно и покорно примирение с такова продажно управление. Въпреки абсурдността си, прокурорската бурлеска е много опасна. Макар че поводът за образуването на делото за "измяна" наподобява заплахата за национална сигурност, която специализираните прокурори провидяха в пръскачките пред парламента, то дава формално основание за масово следене чрез специални разузнавателни средства (СРС) на участници в протестите, среднощни арести, претърсвания и изземвания, целящи да "респектират" и вразумят техните активисти.

Какви са правата на суверена(гражданите), да противодействат на легитимно избрана власт, която нарушава законите?

За първи път през 1215 г. английският крал Джон, изправен пред опасност от гражданска война, е принуден от бароните и духовниците да подпише Магна харта. Тя не само предоставя права на тези съсловия, но и за пръв път предвижда, че ако кралят или назначените от него съдии я нарушат, бароните имат право, включително с оръжие, да се противопоставят и да търсят възмездие за причинените им вреди от имуществото на краля. Това е първата в историята "законово" прогласена форма на легитимно "самоуправство", насочено към възстановяване на правопорядъка, нарушен от държавата.

След Магна Харта идеите за обществения договор и за легитимното гражданско неподчинение са заложени в първите конституции на САЩ и Франция. Подобен принцип има и в българската конституция - чл. 56, според който всеки има право на защита, когато негови права и свободи са застрашени или нарушени.

Много юристи, в съответствие с доминиращата етатистка конституционна доктрина, смятат, че това право визира само процесуалното право да се явиш пред съд и да имаш адвокатска защита. Това право обаче е визирано във всеки процесуален кодекс. Конституционното право на защита е много по-богато и многопластово. То включва преди всичко правото на физическа защита. Всеки, който е нападнат, има право да се защитава, дори ако нападението е от представители на властите, но е незаконно. Тоест допустима е самозащита и неизбежна отбрана и срещу незаконни действия на полицията. Чл. 12 а от НК допуска граждански арест, когато пред очите ни се извършва престъпление. Тогава не само можем, но сме длъжни да задържим предполагаемия извършител, дори ако той е главен прокурор.

Има интересни примери от последните дни. Видяхме полицаи безпричинно да пребиват младежи на протеста. Главният прокурор каза, че няма да разследва това, тоест, че няма да изпълни едно от основните си задължения, които сме му вменили с конституцията, НПК и Закона за съдебната власт - да разследва престъпление от общ характер. Никой не може да задължи прокуратурата да обвини някого, но и никой, включително г-н Гешев, не може да освободи прокуратурата от задължението да разследва явни престъпления.

В такива случаи възниква въпросът какво да правим. Дали като смирена рая покорно да чакаме още 7 години и да гледаме сеир как този неук човек, без грам респект към правото, злоупотребява с конституцията и държавността, как руши принципите на правото, които не зачита, защото не познава, или да направим възможното, което конституцията позволява, за да бъде отстранен в интерес на обществото, на правовата държава, на законността и морала.

Aко не сме рая, а сме отговорни пред себе си и пред децата си граждани, трябва да направим всичко за да спасим държавата си от този позор за правопорядъка.

Никой няма готова рецепта как се действа при гражданско неподчинение. Махатма Ганди проповядва изцяло мирни форми, без съпротива срещу държавното насилие. Нелсън Мандела и неговите последователи не са толкова смирени. Важно е да няма радикални форми на насилие и вандализъм, да не се застрашават и нарушават съществено правата на много граждани, което би ги настроило срещу протеста.

За това важи един общ принцип - когато държавата не изпълнява ангажиментите си по обществения договор, имаме право на реципрочни действия на неспазване на наши задължения, за да покажем нуждата от промяна в действащия противоправен "ред".

Защо адвокатите да не спрат да се явяват по наказателни дела, изразявайки оценката си, че прокуратурата е нелегитимна заради перверзиите на нейния ръководител, които се мултиплицират на всички институционални нива? Независимите и свободомислещи съдии, също биха могли да откажат да гледат наказателни дела с представители на прокуратура, ръководена от Иван Гешев.

Защо в България не се намира нито един прокурор, който да възрази на случващото се?

Това е резултат от дългогодишна негативна селекция. Години наред прокурори стават не тези, които се отличават със знания, ерудиция и независимост, а обратното - тези, от които се очаква да бъдат изпълнителни, безропотни и кучешки лоялни към началниците си. Често тези качества се съчетават с тежки дефицити на юридическо познание и морал.

Едно служебно правителство, назначено от президента Румен Радев, ще "счупи държавата"?

Това са нелепи опорни точки и гузност, издаващи страх от промяна, която освен всичко останало, би могла да доведе до търсене на отговорност - не само политическа, но и наказателна, от Борисов и най-приближените му и корупционно обременени министри, от главния прокурор, както и от мрачна фигура, която засега остава извън фокуса на общественото недоволство - г-н Цацаров. За мен той е основният организатор на задкулисието в съдебната система, което си избра марионетките във Висшия съдебен съвет, който пък инсталира гротескната фигура на Иван Гешев.

Други подобни ресурси
Фирми:   Администрация
Лица:     Филолог, Литература
Стоки:    Информация, култура


 
  Снимки от сайта или реклама на "Общество и политика"
 
 
  Линкове към Гражданите имат право на неподчинение
 
W83675 Гражданите имат право на неподчинение срещу противоправния ред Източник Михаил Екимджиев
  Манипулации с линковете
 
  Линк към сайта  <<<Натисни тук >>>
 
  Фирма  >>>>>
  Обект  >>>>>
  Лице за контакти:  Михаил Екимджиев
  Телефон  
  E-Mail  
 
  Адресни данни
 
  Област:
  Населено място:
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Раздел: Общество и политика  >>>
  Категория:  >>>
  Група:
 



 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  340       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   24/07/20

Google