Ресурсбук България. Данни за избран сайт

 

Какво трябва да знаете за пчелния мед?

В пчелния мед преобладават въглехидратите. Известни са над 300 вещества, които се съдържат в него, вариращи като състав и количество в зависимост от нектара на растенията, от които е получен.

В пчелния мед се съдържат и летливи противомикробни вещества, които могат да се изпарят при неправилно съхранение.

За меда е характерно екстракорпоралното храносмилане (храносмилане извън тялото). Ензимите, съдържащи се в него, продължават своето действие, разраждайки някои от съставките му.

Пчелите например разграждат захарозата в медените си гушки до глюкоза и фруктоза, чрез ензима инвертаза. Инвертазата обаче продължава своето действие и в бурканчето мед на масата, без да подозирате какво се случва в него, докато си мажете филийката с масло. Ензима инвертаза има двойствен произход - от нектара на растенията и от жлезите на пчелата.

Ферментите (ензимите) продължават своето полезно действие и в самия организъм на човека.

Когато комбинирате друга храна с пчелен мед, например питка с мед, филия хляб, освен ензимите в собственото тяло, участват и ензимите на меда и така храната се усвоява по-добре и по-бързо.

Различните храни се усвояват в различна степен от човешкия организъм.
Пчелният мед се усвоява на 100%.

Mедът като хранителен продукт е с висока калорична стойност
1 кг. рафинирана захар - 3900 калории
1 кг. пчелен мед - от 3150 до 3350 калории

Пчелният мед не повишава холестерола в кръвта.
Регулира обмяната на веществата.

Нектарният мед е с pH между 3 и 4 (киселинен), а мановият с pH над 4.
Фалшифицираният с инвертна захар мед има много нисък pH показател - под 1.

7 любопитни факта за меда

1. Пчелите произвеждат мед от най-малко 150 милиона години;

2. Пчелен мед се съхранява в добре затворени контейнери, в които няма въздух - така никога не се разваля. В гробницата на Тутанкамон са открити запечатани съдове с мед, който все още е годен за консумация, въпреки че е на повече от 2000 години;

3. Пчелите трябва да опрашат приблизително 2 милиона цвята, за да се произведе половин килограм пчелен мед, като за целта трябва да прелетят над 60 хиляди километра. Всяка пчела-работничка за целия си живот прави едва една десета от чаена лъжичка мед.

4. Относителното тегло на меда е 1,4 (обемът на 1 килограм вода, заместен с мед тежи 1,4 килограма). Естествено, свойството на меда е рано или късно да кристализира(захаросва);

5. В пчелния мед се съдържат биостимулатори, т.е. вещества, повишаващи жизнената дейност на организма. Наблюденията са показали, че спортистите, които употребяват мед преди състезания или в почивките между тях, бързо възстановяват изразходваната мускулна енергия.

6. Когато медът бъде погълнат,той навлиза в кръвообращението на човека в рамките на 20 минути.

7. Всекидневната доза за възрастен човек е около 100 г. На децата се дава 3 пъти дневно по 1 чаена лъжичка, което представлява приблизително около 30 г. По-големи дози мед пресищат организма и изтощават задстомашната жлеза.

6 полезни свойства на меда

1. Медът дава на тялото ви голям прилив на сила и енергия, тъй като е източник на въглехидрати.

2. Медът е с високо съдържание на антиоксиданти, които могат да помогнат за намаляване на риска от някои видове рак и сърдечно-съдови заболявания.

3. Медът намалява кашлицата и дразненето в гърлото. Особено полезен е медът от елда. При изследване е доказано, че еднократна доза от този мед е толкова ефективна, колкото сироп за кашлица.

4. Медът има способността да лекува рани и изгаряния. Учените смятат, че това е свързано с изсушаващия ефект на простите захари, комбиниран с антибактериалната природа на меда. Медът може да се сложи на изгаряния веднага след създаването им, с което ще се избегнат мехури и белези. Медът може да поставите и на малки рани и порязвания, защото е антисептик. С това ще направите стерилизация и ще намалите болката.

5. Според медицината медът има способност да прониква в най-дълбоките тъкани на тялото и по този начин помага за подобряване на зрението, загуба на тегло, лечение на импотентност и преждевременна еякулация, проблеми с пикочните пътища, бронхиална астма, диария и гадене.

6. Освен всички други ценни качества, които притежава, медът помага и при главоболие и облекчава махмурлука.Медът съдържа фруктоза, която спомага за по-бързото разграждане на алкохола. Освен това той ни пази от резки промени в нивото на алкохол, което пък е причина за пристъпа на главоболие на другата сутрин;

За разликата между акациев, билков и манов мед

Акациев мед

Акациевият мед е един от най-ранните (събира се рано напролет), както и много труден за събиране. Акациевият мед е много светъл, прозрачен, захаросва се много бавно (за 1-2 години, че и повече, когато е чист).

Билков мед

Билковият мед се събира от различни дървета, треви, билки и други цъфтящи култури, от пролетта до късно лято, като обединява полезностите на много растения. Поради голямото разнообразие от полени, билковият мед има доста интензивен аромат и вкус.

В зависимост от вида растения, от които е събиран, има големи вариации във вкуса, цвета и аромата. Захаросва се бързо.

Манов мед

Мановият мед се събира от маната (това е сладкият сок, който се отделя от определени дървсни видове, когато са нападнати от насекоми, обикновено листни въшки). Той е с много ниско съдържание на полени (за разлика от меда, събиран от цветове, които изобилстват на полени).

Подходящ е за хора с поленова чувствителност, които иначе трудно биха използвали мед без да развият алергична реакция. Мановият мед е богат на различни видове минерали и се захаросва сравнително бавно.

Полезен или вреден е захаросаният мед?

Захаросан мед е напълно нормално състояние на полезния натурален продукт.
Когато медът се захароса, това показва, че той наистина е качествен.

Акациев, манов и липов мед по принцип кристализират бавно.
Мед от рапица, от слънчоглед, билков или плодов мед кристализира - захаросва се още през първите дни до седмици след като е бил центруфугиран.

Когато съотношението в меда на фруктоза към глюкоза е високо, кристализацията протича доста по-бавно. Кристализацията протича при температура от 13 до 15 градуса.

Ускорители на кристализацията се явяват още наличието на цветен прашец, кристали глюкоза, въздушни мехурчета, други примеси.

Как се консумира мед?

Най-добрият начин за вземане на мед е една супена лъжица на гладно сутрин и една вечер.

Медът трябва да престои в устата и бавно да се разтваря в рамките на няколко минути. Не го поглъщайте веднага и не пийте вода. Задържането на медът в устата ще ви позволи усвояването на част от меда през кръвоносните съдове под езика в организма, преди да достигне до стомаха. Така ще поемете най-доброто от здравословните съставки на меда.

Друг вариант е да разтворите лъжица мед в топло мляко или чай.
След това тази напитка бавно пийте с леко задържане в устата. По този начин се активира ензима, който насърчава антисептичното и антивирусното свойство на меда, който действа първо в устната кухина и гърлото, а след това и останалите части от тялото.

Най-чистият мед е домашният суров мед, тъй като помага за превенцията на сезонните алергии и е богат на прана (жизнена енергия). При затлъстяване, високо кръвно налягане и висок холестерол всяка сутрин пийте по чаша топла вода със супена лъжица мед и 5 до 10 капки ябълков оцет.
Медът пречиства мазнините и холестерола от тъканите в тялото.

Медът, който се консумира сутрин ще ви даде сила и енергия,
а вечер преди лягане с мляко или чай ще ви помогне да имате по-добър сън.

Медът по възможност приемайте с дървена, порцеланова или пластмасова, но не и с метална лъжица.

Ако се съхранява в стъклен съд, той задължително трябва да е на тъмно или не трябва да е прозрачен.

Какво не трябва да се прави?

В естествената си форма медът е богат на минерали, витамини, ензими, аминокиселини и карбохидрати.

Топлината обаче лишава меда от повечето му хранителни качества и преобразува молекулите му в нехомогенно лепило, което се прилепя към лигавицата и запушва малките енергийни канали.

Суровият мед е лекарство, но сготвеният е бавна отрова.

Като общо правило медът никога не трябва да бъде готвен и нищо не трябва да бъде готвено с мед. Вместо това можете да добавяте суров мед към кисело мляко и топъл чай или да го намажете върху хляб или препечена филийка.

В днешно време повечето мед, предназначен за продажба, е подгряван и трябва да бъде избягван. Пряката слънчева светлина убива ценните съставки на меда. Търсете думите "суров" или "непастьоризиран" върху етикета на меда в магазина.

При загряването на меда част от фруктозата се разпада,
при което се образуват мравчена и левулинова киселина,
които увеличават киселинността му.

Никога не излагайте меда на високи температури.
Медът става токсичен, когато се изложи на висока температура.
Затова никога не поставяйте мед в сладкиши или ястия, които се печат.
Много топъл или запечен медът става вреден, защото създава лепкаво токсично вещество,
което задръства храносмилателния тракт и червата.
Медът губи лечебните свойства на температура над 40 градуса по Целзий.

Пчелният мед и пчелните продукти безспорно имат много широк спектър на полезно действие,
както за много общи положения, така и в специфични области.

Но в никакъв случай не бива да се възприемат като панацея или универсален заместител на каквото и да е. Всякакво вманиачаване по темата е недопустимо и може само да ви навреди.

Натуралният и фалшивият мед

Производителите започнат да разтапят меда като го варят на водна баня.
Това сваряване е вредно, защото се получава трансформация на захарите и ако температурата е била висока, от полезен медът може да стане карцерогенен.

Не всички търговци са честни и понякога пробутват на крайния потребител фалшив мед.
Лесно бихте могли да разберете дали медът е натурален или фалшив.
Ето какви са разликите:

Натуралният мед

  • Има силен аромат.
  • Предизвиква парещо усещане в гърлото.
  • Има естествени примеси (прашец, прополис, восък).
  • Има мека текстура (струята пада като тънки нишки).
  • Съдържа много нишки в тънка струя.
  • Няма пяна.

Фалшивият мед:
  • Много слаб или никакъв аромат.
  • Липсва усещане за леко парене в гърлото.
  • Няма примеси.
  • Има груба текстура.
  • Разлива се веднага в съда.
  • Има пяна.

Лесни методи за разпознаване на истинския мед
  • Задръжте запалена клечка кибрит до лъжица с мед.Ако е истински, ще започне да се разтапя без да свисти.

  • Смесете меда с вода. Натуралният мед няма да се разтвори. Ако пуснете 2-3 капки йод, разтворът няма да стане син.

  • Сложете малко мед на парче хартия. Ако около меда се появи мокро петно, значи е разреден.

  • Сложете парче сухар в купичка мед. След 8-10 минути то трябва да е още твърдо, не меко.

  • Смесете вода и мед. Добавете няколко капки оцетна есенция. Ако сместа започне да образува пяна, медът е разреден.

  • Нагорещете парче от стоманена жица. Потопете го в меда. Качественият продукт ще се залепи за метала и няма да падне обратно в съда.


Други подобни ресурси
Фирми:   Храни и напитки
Лица:     Химия
Стоки:    Храни и напитки


 
  Снимки от сайта или реклама на "Храни и напитки"
 
 
  Линкове към Какво трябва да знаете за пчелния мед?
 
W52619 Пчелни продукти Храни и напитки - Виж  ~  
S361 Пчелен мед Производители на пчелен мед Килограм Виж   ~ 
W52707 Медът като универсално лекарство Здравеопазване София-град Виж  ~  
S2129 Разтвори Строителни материали Стоки Виж  ~  
S2060 Лъжици Прибори Стоки Виж  ~  
S2117 Прашец Пчелни продукти Стока Виж  ~  
S1864 Билкови Билки Лечение Виж  ~  
W69623 Раздел ''Храни и напитки'' Храни и напитки Ресурсбук Виж  ~  
F5025 Производители на пчелен мед Храни и напитки София Виж  ~  
W70771 Пчелни продукти Сайтове Раздел Виж  ~  
  Манипулации с линковете
 
  Линк към сайта  <<<Натисни тук >>>
 
  Фирма  >>>>>
  Обект  >>>>>
  Лице за контакти:  Интернет
  Телефон  
  E-Mail  -
 
  Адресни данни
 
  Област:
  Населено място:
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Раздел: Храни и напитки  >>>
  Категория: Пчелни продукти  >>>
  Група:
 



 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  930       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   10/08/16

Google