Ресурсбук България. Данни за избран сайт

 

Китай започва изграждането на орбитална станция

До няколко месеца Китай възнамерява да започне работа по изграждането на собствена орбитална станция около Земята след постигането на няколко важни етапи в космическата програма на страната.

Роботизираната мисия Chang'e 5 успешно върна проби от Луната на Земята в средата на декември - нещо, което не беше правено от 1976 г. насам. Първата изцяло произведена в Китай мисия до Марс, Tianwen-1 трябва да пристигне в орбита около планетата на 10 февруари. И малко след това страната планира да започне да сглобява своята космическа станция в земната орбита.

"Тестването е в своя финален етап. Ще започнем ключовия технологичен тест и изграждането на китайската космическа станция следващата пролет", каза Джоу Джианпин, главен дизайнер на китайската програма за човешки космически полети, през декември според South China Morning Post.

Планирано е след няколко месеца да бъде изведен в орбита основният модул на станцията, известен като Tianhe ("Присъединяването на небесата"). Модулът ще съдържа пространството, където ще живеят астронавтите, системи за поддържане на живота, както и двигателните системи на станцията.

Tianhe, който е с дължина 18 м и тегло около 24 тона, ще бъде изстрелян с ракета Long March 5B от центъра за полети Уенчан на остров Хайнан.

Изстрелването на Tianhe ще бъде последвано в относително бърза последователност от следващите модули. За построяването на космическата станция ще са необходими общо 11 изстрелвания, които Китай иска да завърши до края на 2022 г., съобщи South China Morning Post.

Очаква се завършеният комплекс да бъде 6 пъти по-малък от Международната космическа станция (МКС), която се управлява от 15-членно партньорство, което не включва Китай. Ако предварителната информация е вярна, станцията на Китай ще бъде с приблизително същия размер като старата руска космическа станция "Мир", която беше свалена от орбита през 2001 г.

Китай се готви за пускането на Tianhe от години. Страната изстреля прототип на модула, наречен Tiangong-1, през 2011 г. и друг, Tiangong-2, през 2016 г. Китайските астронавти посетиха и двете космически лаборатории, използвайки китайския космически кораб Shenzhou. През 2017 г. роботизираният товарен кораб Tianzhou-1 посети Tiangong-2, демонстрирайки няколко пъти операции за автономно скачване и зареждане с гориво по време на своята мисия.

Tiangong-2 беше свален от орбита успешно през юли 2019 г. Tiangong-1 също изгоря в земната атмосфера, но процесът не беше контролиран - модулът изгоря над южната част на Тихия океан през април 2018 г.

Други подобни ресурси
Фирми:   Обучение / курсове
Стоки:    Информация, култура


 
  Снимки от сайта или реклама на "Наука и образование"
 
 
  Линкове към Китай започва изграждането на орбитална станция
 
W88443 Китай започва изграждането на орбиталната си станция тази година Източник Dnevnik.bg
  Манипулации с линковете
 
  Линк към сайта  <<<Натисни тук >>>
 
  Фирма  >>>>>
  Обект  >>>>>
  Лице за контакти:  
  Телефон  
  E-Mail  
 
  Адресни данни
 
  Област:
  Населено място:
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Раздел: Наука и образование  >>>
  Категория: Космос  >>>
  Група:
 



 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Китай за пръв път изпрати астронавти в новата си космическа станция    
__ 1 __

17/06/21
21:46:43

Първите обитатели на новата китайската космическа станция излетяха тази нощ, за да прекарат три месеца на борда на "Тянхъ", модул, разположен на над 380 км над земята.

С тази рекордно дълга за Китай мисия тримата астронавти ще помогнат за доизграждането на станцията, което трябва да продължи до 2023 г., ще тестват оборудване и ще утвърдят нарастващата увереност на Пекин в космическото пространство.

Първата пилотирана мисия на Китай от пет години насам следва две други постижения. Азиатският гигант бе сред трите държави, изпратили мисии до Марс миналата година, а роботът му се приземи успешно на Червената планета в началото на сегашната. Освен това Китай успя да върне проби от скали и почва от повърхността на Луната.

В в 4:22 ч. българско време (9:22 ч. местно) от космодрума Цзюцюан в постинята Гоби, Северозападен Китай излетя ракетата "Великият поход"-2F Y12 (известни на запад с името Long March). Те ще живеят в помещение, където товарен апарат откара нужните им храна, гориво и оборудване още миналия месец и се скачи с модула.

Капсулата "Шънчжоу-12" отвежда двама астронавти ветерани и трети, за когото това е първи космически полет, близо два месеца след като Китай изстреля в орбита основния, 22.5-тонен модул на "Тянхъ" ("Небесна хармония"). Общо 11 мисии ще бъдат нужни за пълното изграждане и оборудване на станцията, която ще тежи общо 70 тона, за полет се обучаваха в последните години поне 12 тайконавти (набиращ сили източноазиатски термин за "астронавти").

Командирът Ние Хайшън заяви преди излитането, че основната задача е да се приведе "Тянхъ" в условия за работа. "Трябва да устроим новия си дом в Космоса и да тестваме серия нови технологии. Така че мисията е тежка и е предизвикателство. Вярвам, че тримата, ако работим добре заедно и извършваме цялостни и точни операции, ще преодолеем предизвикателствата," каза Хайшън, който се смята за най-възрастния тайконавт в Космоса.

По принцип Китай допуска възможност за съдействие с други държави на борда на "Тянхъ" - например с Норвегия ще има сътрудничество в изследване, свързано с онкологичните заболявания на борда на станцията. Според Би Би Си дългосрочно е вероятно и да има посещения на чужди астронавти - например на Русия.

Този проект бе ускорен от невъзможността на Китай да се присъедини към Международната космическа станция. След като Европейската космическа агенция и Роскосмос оттеглиха резервите си на фона на заявката за участие на Пекин през 2007 г., останаха тези на НАСА. През 2011 г. САЩ приеха закон, който забрани всякакво сътрудничество между НАСА и Китай или компании, които са китайска собственост. Тогава бяха цитирани съображения за сигурност.
 Китай изпраща тайконавти към завършена станция    
__ 2 __

27/11/22
20:53:48


Трима китайци ще излетят в космоса в следващите часове. Това далеч не се случва за пръв път като част от все по-амбициозната програма на Пекин, но те първи ще пристигнат в напълно завършена космическа станция - вторият постоянно обитаван обект извън Земята.

Изстрелването може да е във всеки момент отсега нататък: точният час е мистерия, тъй като китайската космическа агенция го държи в тайна.

До последно бяха нужни тестове, преди тайконавтите да заменят досегашния екипаж, живял на борда на "Тиенгун", за следващите шест месеца. За кратко на борда ще са шестима, но между пет и десет дни по-късно досегашните обитатели ще се приберат.

Зад тази вече рутинна размяна се крие плавното завършване на "Тиенгун", което бележи нов етап в китайската космическа програма. Първите тайконавти излетяха в орбита през 2003 г., макар и това да превърна азиатския гигант в едва третата постигнала го страна и то с усилията на военното крило на компарията. Оттогава Китай изстреля луноходи и марсоходи, върна лунни проби на земята и започна да обсъжда пилотирана мисия, по каквато работят САЩ).

Станцията "Тиенгун" ("Дворец на небето") е във формата на Т и представлява около една пета от масата на Международната космическа станция, приблизително с размера на бившата руска орбитална станция "Мир". Основният модул бе изстрелян едва през 2021 г.; последният - втората лаборатория "Мънтян" ("Да мечтаеш за небесата") - на 31 октомври 2022 г. Вторият модул, също лабораторен ("Уънтян" или "Стремеж към небесата") бе изстрелян това лято.

Едва преди няколко седмици тайконавтте за пръв път влязоха в лабораторията "Мънтян" - последния модул, с който бе завършена "Тиенгун" тази есен. Лабораторията е замислена като изследователски център за провеждане на научни изследвания при микрогравитация.
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  544       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   11/01/21

Google