Ресурсбук България. Данни за избран сайт

 

Принципи на храненето

Как подреждаме храната в стомаха си?

Стомахът е кух контейнер, в който има съдържание на стомашен сок, представляващ коктейл от ензими за разграждане на попадналата в него храна. Сред тях присъстват и химични вещества, които имат за цел да създадат защитена среда, тоест да унищожат определени бактерии, да "бракуват" храна, която е развалена или отровна.

Редица добавки в съвременните храни не преминават през процеса на катаболизъм (разграждане на веществата от сложни на по-прости) и безпрепятствено се движат по целия храносмилателен тракт, докато голяма част от тях не се просмучат през червата и попаднат в кръвта. Стигнали там, някои се превръщат в токсична клетъчна храна, а други, разпознати от имунните клетки като вредни, стават причина за създаването на антитела, които повишават в пъти риска от автоимунни процеси и заболявания. Така че, на първо време, за да говорим за здравословно хранене, трябва да изискаме поне наличието на естествени хранителни продукти.

Процесът на храносмилане започва още от устната кухина, където слюнката обработва част от храната и разгражда в иопределена степен единствено въглехидратите. Попаднала в стомаха обаче храната се подрежда по реда на постъпване, като активно се разгражда само тази, която е на дъното, условно потопена в стомашния сок. Когато тя премине към следваща фаза, на нейно място идва постепенно следващата "порция" - нещо като смилането на продукти в блендер с ножчета на дъното, но без завихрящия механизъм.

Различните храни и вещества имат различно време за разграждане. Макар въглехидратът да се разгражда най-бързо, в стомаха за суровите плодове и зеленчуци са нужни близо 2 часа, докато напуснат стомаха, а някои, като банана, нара, пъпеша и дюлята, престояват дори до 4 часа. Тук трябва да се вземе предвид и това, че тези хранителни продукти не съдържат единствено въглехидрати.

Десертът и плодовете трябва да се консумират самостоятелно, а салатите трябва да постъпват първи при хранене.

Проблемът при плодовете, когато са консумирани като десерт е, че те постъпват последни в стомаха и докато дойде редът им на разграждане, могат да разчитат единствено на действието на слюнчените ензими, постъпили в тях при процеса на дъвчене. Стомахът не разгражда въглехидрати и по тази причина тази храна напускат органа последна, когато достигнат състояние на химус (частично смляна храна с примес на вода, ензими и др). Едва тогава, под въздействието на ензимите от панкреаса и жлъчката, те се разграждат.

Мазнините в стомаха се разграждат най-бавно. Още повече те потискат стомашната секреция на ензими и като цяло забавят цялостния процес на обработка на храната. Не случайно най-късно се огладнява след консумиране на мазна храна.

Ферментират ли плодовете и зеленчуците в стомаха?

Погрешно е схващането, че въглехидратите подуват стомаха, защото ферментират по начина, по който познаваме ферментацията във външни условия. Процесът на ферментация става възможен благодарение на ензими, произведени от специфични бактерии, тогава, когато имаме повишена температура и прекъснат растежен процес на въпросния плод или зеленчук. В стомаха обаче, въпреки високата телесна температура, процесът на гниене не може да се случи по познатия начин, защото високата киселинност унищожава бактериите в хранителния продукт.

Въглехидратите обаче могат да ферментират в стомаха под влиянието на ензимния комплекс цимаза, който се намира в маята. По тази причина консумацията на хляб или други продукти с мая могат да предизвикат процес на ферментация върху други въглехидрати, като плодове и зеленчуци.

Ферментацията се свързва с отделянето на газове, които повишават стомашното налягане и освен подуване, водят и до отделяне на газове.

Други подобни ресурси
Фирми:   Медицина и фармация
Стоки:    Здраве и медицина


 
  Снимки от сайта или реклама на "Здраве и медицина"
 
 
  Линкове към Принципи на храненето
 
W106913 Принципи на храненето Източник Dir.bg
  Манипулации с линковете
 
  Линк към сайта  <<<Натисни тук >>>
 
  Фирма  >>>>>
  Обект  >>>>>
  Лице за контакти:  
  Телефон  
  E-Mail  
 
  Адресни данни
 
  Област:
  Населено място:
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Раздел: Здраве и медицина  >>>
  Категория: Здравословен живот  >>>
  Група: Здравословно хранене / Диети
 



 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Как да се храним здравословно: митове и истини    
__ 1 __

12/03/24
02:28:32

Темата за здравословното хранене е пълна с неверни и противоречиви информации. Не са малко и митовете, които се разпространяват по въпроса какво е добре да се яде и какво не. Има редица правила за хранене, които не почиват на научна основа.

Плодовете и зеленчуците – необелени?

Едно от популярните твърдения гласи, че плодове и зеленчуци като ябълките и краставиците не бива да се белят, защото в обелките им има най-много витамини. Това е принципно вярно. Разбира се, витамините и минералите не се съдържат само в кората, а в целите плодове, но най-много има под кората. Затова е добре наистина те да се ядат необелени.

Важно е да се знае и друго: ако щателно измиете плодовете и зеленчуците и после ги подсушите, можете да сте уверени, че по повърхността им няма остатъци от пестициди.

Безглутенови продукти?

Вярно ли е, че безглутеновите продукти са по-здравословни от онези, които съдържат глутен? Не. Хората, които имат непоносимост към глутен трябва да го избягват, но няма доказателства, че за останалите такова хранене ще е полезно. Елиминирането на отделни храни, без да е диагностицирана непоносимост към тях, може дори да увеличи риска от недостиг на определени хранителни вещества и да доведе до хронични здравословни проблеми.

Плодове и зеленчуци или смути?

Еднакво здравословно ли е, ако консумираш плодовете и зеленчуците под формата на смути? Не точно. Едно смути от супермаркета може да е загубило част от полезните си качества в процеса на обработката, транспортирането и съхранението. Въпреки това то все пак е за предпочитане пред пълната липса на плодове и зеленчуци.

Кафето дехидратира?

Кафето дехидратира? Това също не е вярно. В последните години научният консенсус по този въпрос се измени. Кафето действително е диуретик, но представата, че кафето ни дехидратира, е остаряла. С кафето човек може да подсигури част от потребните на организма течности. Според Германския център по хранене обаче човек не бива да пие повече от четири-пет чаши кафе дневно.

Спанакът има най-високо съдържание на желязо?

Друг интересен мит е вярването, че спанакът има високо съдържание на желязо. Това всъщност не е вярно - той съдържа почти същото количество желязо, колкото и други тъмнозелени зеленчуци - около 2,7 милиграма на 100 грама.

Яйцата повишават холестерола?

А вярно ли е, че яйцата повишават холестерола? Не непременно. Факт е, че жълтъците са богати на мазнини и холестерол, но в яйцата се съдържа и протеин, както и други важни хранителни вещества. При здравите хора консумацията на яйца не би трябвало да се отразява значително на нивото на холестерола в кръвта. От значение са количеството мазнини и видът на мазнините, които се поемат. Ненаситените мастни киселини, които се съдържат главно в растителните храни и мазните риби, са полезни за здравето.

Морковите подобряват зрението?

Не е съвсем вярно и това, че яденето на моркови подобрява зрението. Морковите съдържат много полезни витамини и минерали, които са важни за правилната функция на очите, това това не е достатъчно, за да се подобри зрението ни.

Първо бира, а после вино?

Не бива да пиете бира, а след това вино, защото тази последователност се отразява зле? И това не е вярно. Няма значение в какъв ред пиете алкохола. Махмурлукът е свързан с количеството на алкохола и с неговото качество.

Здравословна доза скептицизъм

Но как да се ориентират хората сред огромното количество противоречиви съвети? За неспециалистите не е лесно да разпознаят митовете. Диетологът Либуда съветва да бъдем скептични винаги, когато се предлагат прости решения на сложни проблеми. Особено съмнително е, когато даден препарат или продукт се рекламира заедно със съвети за хранене.

 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  311       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   16/01/23

Google