Ресурсбук България. Данни за избран обект

 

Варненският некропол

Варненският халколитен некропол е открит през 1972 г. в района на Варненското езеро и е датиран в средата на V хилядолетие пр. Хр. До скоро се смяташе, че находките от т.нар. – „Варненското злато“ представляват най-старото технологично обработено злато в Европа и света, причислявано към т. нар. Култура Варна (4600 – 4200 г. пр. Хр.),преди разкопките в Градът на птиците край Пазарджик. Намереното обработено злато край Пазарджик е с 200 – 300 г. по-старо от предметите във Варненския халколитен некропол. Археологическият обект във Варна е един от най-забележителните и значими паметници за праисторията на Балканите и Европа.

Некрополът е открит случайно при прокопаване на траншея за полагане на електрически кабел в западната промишлена зона на гр. Варна. На площ от около 7500 m² са разкрити 294 гроба от халколита (енеолита), някои от които се оказват от изключително значение за Българската археология. Сред многото гробове се отличават няколко с изобилие от златни предмети.

Погребенията находки са два вида – в единия присъстват човешки останки (скелет), а а другите са кенотафи – символични погребения без тленни останки. Скелетите са в изпънато положение (принадлежащи предимно на мъжки индивиди) или в поза „хокер“ свити на дясната си страна скелети (принадлежащи предимно на жени). Инвентарът в гробовете е разнообразен, като са разкрити както много богати гробове, така и такива с по няколко дребни предмета, положени около скелета.

По време на разкопките са открити над 3000 златни предмети, чието общо тегло е почти 6 kg. Другаде не е известна подобна концентрация на златни артефакти от V хилядолетие пр. Хр.

Разнообразието на погребалните практики, неравномерността на разпределението на находките в гробовете и многочислеността на металните предмети променят теориите за възникването на механизмите на властта в праисторическото общество. Откриването и проучването на Варненския некропол са причина да се приеме, че появата и наченките на държавните образувания, както и на властовите структури се появяват на Балканския полуостров близо хилядолетие преди древните цивилизации в Египет и Месопотамия.

Други подобни ресурси
Фирми:   Туризъм
Обекти:  Туристически обекти
Лица:     Външ.търговия


 
  Снимки на обекта
 
 
  Линкове към Варненският некропол
 
W105013 Варненският некропол е открит точно преди половин век Източник Dir.bg
 
  Контакти
 
  Фирма - собственик  
  Лице за контакти:  
  Телефон  
  E-Mail  
 
  Адресни данни
 
  Област: Варненска
  Община: Варна
  Населено място: Варна
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Тип на обекта: Историческа забележителност
  Качество: Археология
  Статус: Туризъм
 
 



 
 
 
Google
 
 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Варненският некропол. Датиране    
__ 1 __

04/11/22
00:22:38


Варненският халколитен некропол е датиран в късния Халколит, като първоначално за абсолютни дати е приет периода в края на IV хилядолетие пр. Хр. – между 3600 и 3200 г. пр. Хр. С налагането в археологията на датирането чрез съдържание на радиоактивен въглерод (14C) и паралелите на находките от некропола с други обекти от Северозападното Причерноморие, датирани чрез този метод - като напр. Дуранкулак, датировката се изтегля във втората половина на V хил. пр. Хр - 4400-4200 г. пр. Хр. Пълното датиране на костните останки от некропола променя още тази дата и днес обектът е датиран между 4530 и 4350 г. пр. Хр.
 Варненският некропол. История на откриването    
__ 2 __

04/11/22
00:26:34
Варненският халколитен некропол е открит случайно през месец октомври 1972 г. по време на строителни работи при планирано прокарването на подземен електрически кабел. Райчо Маринов, който прокопава с багер траншея, в местността „Зарзалината“ – някога в землището село Владиславово (квартал на град Варна) забелязва в изкопаната пръст наличие на метални изделия и каменни сечива.

Впоследствие прибраните артефакти са занесени от него в родното му село Аспарухово, където той ги предава на провеждащия там по това време археологически разкопки на къснонеолитно селеище Димитър Златарски, директор на историческия музей в гр. Дългопол. Открити от багериста артефакти са: 27 златни предмета, 6 медни сечива и 3 кремъчни пластини.
 Варненският некропол. Археологическо проучване    
__ 3 __

04/11/22
00:37:04


Златни апликации – схематично изображение на бикове, намерени в гроб 36, датирани в 4550 – 4350 г. пр. Хр.



Златни модели на скиптър и жезъл, открити в Гроб 36, датирани в 4530 – 4350 г. пр. Хр.



Находки от Гроб 4, където са открити 348 златни предмета с общо тегло 1554,7 g – сред които 50 апликации,19 спирални ленти, 7 обковки, 7 халки, 5 тръбички, 2 наконечника, 3 златни гривни, пекторал, 1 апликация, 1 пластинка и 1 сфероид.
 50 години от откриване на Варненския халколитен некропол    
__ 4 __

04/11/22
00:53:55
Илюстрован албум "Златната древност на Варна" излезе от печат по повод 50-годишнината от откриването на Варненския халколитен некропол. Той съдържа сто страници с богат снимков материал и ще бъде подаряван от Община Варна на партньори и гости на града. Албумът бе представен от кмета Иван Портних, който съобщи още, че е заснет рекламен филм, посветен на археологическия обект, предстои и валидиране на пощенска марка, по което местната администрация работи съвместно с Министерството на транспорта и съобщенията.

Годината, в която се отбелязва половинвековния юбилей от откриването на Варненския некропол, е белязана от няколко събития. Кулминацията е Международната конференция "Нови хоризонти в праисторията. 50 години от откриването на Варненския некропол", която започва утре в Градската художествена галерия "Борис Георгиев".

Изложба с фото пана, която е експонирана в сградата на Общината, е показана и в Народното събрание в София и пред дипломатическия корпус. Изготвена е и пътуваща изложба, която гостува в историческите музеи в страната. Миналата седмица златното съкровище от некропола е било тема на уебинар с представители на побратимения на Варна китайски град Нинбо и е предизвикало огромен интерес.

Варненският некропол е открит от Райчо Маринов на 2 ноември през 1972 година. Находките са показани в археологическата експозиция на Регионалния исторически музей, която е най-голямата в страната. Тя е разположена на два етажа в представителната сграда на бившата девическа гимназия, превърната в музей поради огромния интерес към епохалното откритие.

Там вече може да се видят и находките от първия гроб от некропола, които след разкопките са били експонирани в Националния исторически музей в София и са показани във Варна през 2006 г.
 Варненското златно съкровище    
__ 5 __

06/12/23
00:48:19

Варненското златно съкровище, което е по-старо от Стоунхендж с поне още 2000 г. От 4400 г. пр. Хр. 294 гроба. Само в гроб №36 са открити 857 златни предмета. Общо са 3000. С чистота на златото 23,5 карата. Почти съвършено.С уникална ювелирна обработка.За първи път в света.

2000 години преди Стоунхендж! 2000 години преди египетската цивилизация!

Колко от нас знаят, че иде реч за цивилизация от около 200 000 човека, населявала земите ни около Девненското езеро, Дуранкулашкото езеро и крайбрежието на Добруджа до устието на Дунав?!

Колко от нас знаят, че този народ всъщност е първият в света с ясни признаци за държавност и царственост. Самият факт, че в някои от гробовете са положени владетелски скиптъри и други владетелски символи е достатъчен.

Да не говорим за фината керамика с идеално гланцирана повърхност, оцеляла 7000 г.

За Бога, тази цивилизация е боравела тогава с числото π - 3,14 !

Да не говорим за все още неизследваната култура, останала от този народ "изчезнал" (според изследователите) през същото това Пето хилядолетие преди Христа и това е всичко, което установиха?! Как пък друго не разбраха, но веднага изясниха, че бил изчезнал?

А дали е изчезвал изобщо? Дали просто не е сменил местообитанието и плавно се влял в тракийските народи или е тракийски народ?

Това че не е изчезнал е лесно доказуемо. ДНК хаплогрупата на този народ е G2 и днес се среща при около 5% от населението в България.

А колко българи знаят за древния протоград на Птиците, открит наскоро край Пазарджик, където бяха намерени златни украшения на възраст 8000 г. Древен град с основи, по които може да се съди, че е бил обитаван от най-малко 4000 човека.
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  600       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   04/11/22