Ресурсбук България. Данни за избран обект

 

Созопол

Созо̀пол е град в Югоизточна България на Черно море. Разположен е на няколко малки полуострова в южната част на Бургаския залив. С население от 6428 души по данни на НСИ от 31 декември 2019 година, градът е осмото по големина населено място в Област Бургас и е административен център на Община Созопол.

Разстоянието до Бургас е 34 км. Наследник е на гръцката колония Аполония и заедно с Несебър е един от най-старите български градове. От античността до XVII век Созопол е процъфтяващ търговски център. Той е известен като рибарски и винен център и заема важно място в търговията със зърно от Тракия. От късната античност градът се развива като важен църковен център с множество средновековни манастири.

Със своето културно-историческо минало, със запазената си архитектура от XVIII – XIX век, своите плажове и ежегодните празници на изкуствата „Аполония“ Созопол привлича днес множество туристи.


 
  Снимки на обекта
 
 
  Линкове към Созопол
 
 
  Контакти
 
  Фирма - собственик  
  Лице за контакти:  
  Телефон   -
  E-Mail  -
 
  Адресни данни
 
  Област: Бургаска
  Община: Созопол
  Населено място: Созопол
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Тип на обекта: Населени места
  Качество: Град
  Статус: Туризъм
 
 



 
 
 
Google
 
 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Созопoл. Старият град    
__ 1 __

14/08/22
17:11:55
 Емблематична сграда в Созопол - паметник на културата, със зазидани прозорци    
__ 2 __

14/08/22
17:23:41


Една от емблематичните сгради в Созопол, която е паметник на културата, се оказа със зазидани прозорци. Причината - собственик на заведение, издигнал навес. Подадени са жалби към общината в Созопол и Министерството на културата.

Румен Караманов купува от частен съдебен изпълнител къщата в Стария град. Желанието му е да я реставрира, но остава изумен, след като влиза в къщата.

"Не е нормално да виждаме керемиди, метали, греди, гиспокартони от 1/3 от прозореца си, който е затворен. Още повече, че става въпрос за паметник на културата. Както виждате, всичката вода идва вътре, руши се стената на сградата, ние я възстановяваме и то непрекъснато след всеки дъжд и това се руши", коментира Караманов.

Красивата сграда на бившата митница в Созопол, днес по-скоро прилича на заведение. До къщата-паметник на културата се издига и част от крепостната стена на Созопол - а върху нея има поставени маси и столове от същото заведение. От Общината извършиха проверка и се оказа, че за навеса има временно разрешение, но то е било докато къщата не бъде реставрирана. А поставените допълнителни съоръжения - незаконни.

"Категорично няма разрешение нито за масите, нито за стълбата към крепостната стена и те ще бъдат премахнати след края на сезона. Знаете, че Созопол е национален курорт и съгласно Законът за устройство на Черноморското крайбрежие не се допуснат никакви строително-монтажни дейности до 30 септември включително, така че премахването ще бъде извършено и на стъблата и на подиума, всичко което е, след тази дата", обясни Иванка Хльосторова - директор Дирекция "Устройство на територията" в Община Созопол.

Собственик на заведението се оказа бившият областен управител на Бургас Константин Гребенаров. Той заяви, че не е знаел, че разрешението за навеса е временно.

"В момента, в който разбрах, че разрешението ми е временно и някакво условие ми е изтекло, съм заявил на кмета, че като свърши туристическият сезон, ще го премахна керемидения покрив", обясни Гребенаров.

Документът обаче е от 2008 година, а бившият областен управител не можа да отговори на въпроса след 14 години ли разбира, че той е временен.

Според екскурзоводи е обичайна практика да има търговски обекти край архитектурни забележителности по Черноморието, заради които чуждите туристи остават с лошо впечатление.
 Михаил Заимов, изследовател: Щастието живее в Созопол    
__ 3 __

22/07/23
16:11:44

"През вековете градът е владян от кого ли не: хуни, готи, римляни, византийци, кръстоносци, генуезци, българи, руснаци. Всички са били силно изкушени преди всичко от неговото пристанище. Именно то - най-природно защитено от водните стихии и коварни ветрове на Западното Черноморие - е и причина за основаването на града. Неслучайно милетските колонизатори преди 2600 години го нарекли Аполония Магна. Благодарение на пребогатата си история и стойностна археология Созопол ни дава възможността да хвърлим око в бъдещето чрез отговорите за него, скрити в историческите факти от древността."

Има ли оптимистичен сценарий, че градът може да се промени, включително и да се върне към някои неща?

- Не. Единственото, което би могло да се случи, е внимателно и разумно да се развие остров Свети Кирик, който би могъл да стане световен център. Но това трябва да се направи с открит международен конкурс с награден фонд, който да привлече големи архитекти. Тоталното безхаберие по тази тема на редицата министри на културата от 2006 година насам не им прави чест, спестявам на читателя откровеното ми мнение за тези случайни хора.



Ние нямаме съзнание на морска нация. Не вярвам в административно-политическите начини за въздействие, ако те не са подкрепени с осъзната обществена подкрепа.
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  148       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   09/10/23