Ресурсбук България. Данни за избран обект

 

Борисовата градина

Борисовата градина е най-големият парк в София. Площта му е 3,02 кв. км.

При нейното създаване градината е разположена в покрайнини на столицата, които с разрастването на града влизат в неговия разширен център, а самата градина е разширена до Ловния парк. Благоустроена е предимно частта край центъра на столицата, а след бул. „Яворов“ става лесопарк.

Най-напред паркът е наречен Разсадник, впоследствие е наричан Пипиниер. До 1885 г. паркът е популярен и като Цариградска градина. След раждането на престолонаследника Борис Търновски е преименувана на Княз-Борисова градина.

По времето на тоталитарния режим (1944 – 1989 г.) името е сменено на Парк на свободата. След демократизирането на страната паркът отново е наименуван на Борис III.

История

До Освобождението на терена е разположен турски военен полигон. През 1879 г. с общинско разпореждане значителна част от него е отредена за турско гробище. На 22 март 1882 с единодушно решение на Общинския съвет по предложение на кмета е предвидено създаването на парка. То среща критика с оглед окаяното състояние на столицата – кални улици и газени фенери.

През 1882 г. кметът на София Иван Хаджиенов възлага създаването на градината на швейцареца Даниел Неф. През 1883 – 1884 г. той изготвя проектите и засажда първите цветя и дървета. В края на века разсадникът носи и приходи за общината. Езерото на мястото на бившето мочурище е наречено Рибно (а по-късно: Езеро с лилиите).

През 1903 г. в престрелка между слатинските шопи и полицията и военните загиват двама и са ранени десетки души. Причината била нежеланието на местните пасищата им да бъдат преустроени в парк.

По идея на Йозеф Фрай са направени фонтанът и балюстрадите на Рибното езеро. В началото на XX век е създадено езерото „Ариана“. За първи път в София плават лодки. Край него и в едноименната бирария се събира градският елит, свири и военна музика. През зимата се ползва за каране на кънки.

При тоталитарния режим в Борисовата градина са изградени детски кътове с играчки, летни естради и театър, читалня, тенискортове, паметници, конна база.[1]

Забележителности

Днес в градината се намират Националният стадион „Васил Левски“ и стадион „Българска армия“, както и най-големият плаж в София – откритият плувен басейн „Мария-Луиза“.

Сред по-важните обекти в Борисовата градина са:

- Ариана (езеро)
- Национален стадион „Васил Левски“
- Българска армия (стадион)
- Езеро с лилиите
- Братска могила на загинали антифашисти
- паметници на други видни българи
- Астрономическа обсерватория на Софийския университет
- Плувен комплекс „Мария-Луиза“
- Телевизионна кула „София“
- тенис кортове

Други подобни ресурси
Фирми:   Туризъм
Обекти:  Туристически обекти
Лица:     Външ.търговия


 
  Снимки на обекта
 
 
  Линкове към Борисовата градина
 
W99458 Марта Георгиева, общински съветник: Поправеният план на Борисовата градина пак не спира строежи и сеч Източник Dnevnik.bg
O7856 Парковете в София Природна забележителност София Виж  ~  
 
  Контакти
 
  Фирма - собственик  
  Лице за контакти:  
  Телефон  
  E-Mail  
 
  Адресни данни
 
  Област: София-град
  Община: София
  Населено място: София
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Тип на обекта: Природна забележителност
  Качество: Парк
  Статус: Природен парк
 
 



 
 
 
Google
 
 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Ще оцелее ли Борисовата градина под грижите на общината    
__ 1 __

22/01/22
22:14:09


Преди повече от сто години под ръководството на учени и практични градинари (първите от тях - чужденци) софиянци създали за своя радост, удобство и гордост (а впоследствие многократно презалесили и разширили) забележителна градина, розариум, разсадник, градски парк. Малко по-късно най-добрите български скулптори постепенно обзавели в него исторически кът - с бюстовете на най-заслужилите сънародници. На забележителни хора от забележителни майстори! Едновременно с това (нуждите растат) софиянци решили допълнително да разнообразят и смесят предназначението, първоначално - със спортен парк, и впоследствие - с паметник на Съпротивата. А лесопаркът се разраснал до неконтролируеми размери. Лесопаркът - как да е, но три стадиона, колодрум, три езера, лятна къпалня, планетариум, лятна читалня, две естради и многобройни тенис кортове (без да броим бюфетите и ресторантите)... детски кът, автокъща и метростанция - още само в най-първата, историческата част - й дошли много, непосилно много... А апетитите за нови неща не намалели.

Дълго време Столичната община удържаше положението. За да се появи пак там национален стадион (за лека атлетика и футбол), други два (клубни) бяха премахнати. За беда - не стана баш национален, защото за такъв се искат тренировъчни игрища, още едно зелено поле, огромни паркинги... за каквито повече там няма място. Така че националният, все едно, ще трябва да се мести. И наличният ще остане без стопанин. Междувременно... на общината й хрумна да продава (по-скоро да подарява) на избрани лица избрани части от парка. Ей така - защото не можела повече да ги стопанисва - и без въпросните лица да са с нещо заслужили пред града. И без да имат никакво намерение да извършват дейността отпреди на придобитите имоти. С половин уста властта преди избори обещава да си върне поне лятната къпалня "Мария Луиза", която на всичко отгоре е с минерален извор, който пък по закон е държавна собственост. Не можела (30 години), няма сили... или не иска.

Напоследък властта прави видими усилия да насърчава велосипедизма в града. Забравяйки, че естественото гнездо на този спорт е Колодрумът. Той (Колодрумът) е с неясна собственост, а и вече не е колодрум. Редом с Колодрума е стадионът на ЦСКА. Спортният клуб отдавна не е централен и не е на армията, но властта продължава да го третира като правителствен отбор. Например, когато ръководството на клуба заплаши, че ако властта не се държи с клуба подобаващо (като с правителствен отбор), то той ще насъска футболните хулигани да протестират и манифестират в града... както те си знаят. И показва на пресата чужд макет на чужбински стадион, в смисъл че такъв точно вече са проектирали за парка. И властта нямало как да откаже... на рекетьорите. Въпреки че със сигурност реконструкцията на комплекса на ЦСКА ще струва на Парка... парка.

Докато в общината и спортното министерство няма признаци на здрав смисъл, шепа граждани се опитват да спасят парка какъвто е бил и ако може - какъвто трябва да бъде. Това е непосилна задача, ако властта не ги подкрепи. Като прекъсне топлата връзка с мутрите и даде ухо на това, което архитектите, ландшафтните инженери и гражданските организации й казват.

Иначе страната е прекрасна, Борисовата градина е прекрасна, само дето населението (воглаве с кукерите и спортните хулигани), с демократично избраните Народно събрание, общински съвет, кмет на столицата силно издишат. И не единствено в Борисовата градина!
 Марта Георгиева, общински съветник: Поправеният план на Борисовата градина    
__ 2 __

22/01/22
22:23:51


На 13 януари се проведе обществено обсъждане на втория, поправен, вариант на проекта за Подробен устройствен план (ПУП) на Борисовата градина. Отпаднали са доста строежи, предвидени в началния вариант на проектанта проф. арх. Атанас Ковачев. Общинският съветник от "Демократична България" Марта Георгиева от години се занимава с проблемите на най-големия парк в София, който тя иска да се опази като "гора в града".

На обсъждането се чуха одобрения за поправения проект за ПУП. И вие ли смятате така?

- От една страна е по-добър, защото са махнати доста сгради, които бяха абсолютно ненужни - триетажното климатично училище, музеят на зелената памет, експозиционен павилион, ресторант "Тенекиите", триетажният културен център, но от друга - залагат се нови строежи, които са по-благовидни като "сгради за поддържане на зелената система". За да се построят те, ще се изсекат дървета.

Те са поставени не само в зони за поддръжка на парка, но и в зони за парк чрез едно изключение в наредбата, която го позволява. Тези места ще бъдат със забранен достъп за гражданите, заградени, и фактически ще отнемат парково пространство. Така вместо поляна или горичка там ще има сграда с ограда, където е забранено влизането, и с цел да се поддържа растителността, ще се изсече растителността.

Предвижда се и строителство на детски площадки - дори в резерватната част, на мястото на климатичното училище. Друга ще се ремонтира до конната база, трета е на запад от нея.

Масово детски площадки и алеи се планират в лесопарковата част за сметка на гората. Съмненията ми са, че се търси строителство като се замазват очите на хората с по-благовидния строеж на детски площадки.

В централната част на парка може да има необходимост от тях, но те трябва да са в разумен брой и не точно в резервата. Цялата историческа част на парка буквално издъхва от обекти.

В лесопарковата зона (между "Алея Яворов" и парк-хотел "Москва") също са планирани детски площадки. Добре, но в близките квартали има 150 детски площадки и налага ли се да се сече горската част на Борисовата градина, за да има още? Към тях ще трябва да има и настилки, алеи, тоалетна, павилион за закуски евентуално. Това тотално ще промени духа на тази гора в града.

Каква е задачата на този първи ПУП на Борисовата градина?

- Той е "за парк и градина" и трябва да пази растителността и да ограничи строителството - това му е функцията и дори трябваше да разшири зелените площи. Това беше изговорено от г-жа Фандъкова още в началото. Това значи, че не трябва да се допуска да се строят много обекти.

Строителството реално не се ограничава, защото проектантът арх. Ковачев казва: "Не се допуска строителство освен това, което аз в ПУП-а предлагам". С други думи, той използва подробния план не за да ограничи, а за да предложи ново строителство. Същото е и за паркирането. Не се допуска освен на определените от ПУП места, тоест допуска се ново паркиране.

Вие предлагате да няма стадиони в парка ли?

- Не. Предлагам това също да подлежи на обсъждане, а не да се представя като даденост. Може да се окаже, че интересът на хората е спортната функция на парка да бъде намалена, а не увеличена, защото при дерби мачовете се струпват агитките и какво става с майките с деца - всички заедно с кучетата спешно се прибират вкъщи, защото става опасно и паркът не може да се ползва за основната си функция.

Темата за стадион "Българска армия" не измести ли фокуса от другите проблеми на парка?

- Водещите на дискусията допуснаха една тема да възпрепятства обсъждането на целия проект и така се възползваха от възможността да се прокарат някои недобри за парка неща в другите му части. Въобще обсъждането на 13 януари не си изпълни задачата, защото нас не ни интересува само какво е имало в първия вариант на ПУП-а и какво е отпаднало във втория сега, а какво е новото.

Попитах какво ново предлагат проектантите и Направление "Архитектура и градоустройство". Тази тема беше избегната. Попитах кои са новите обекти, алеи и спортни съоръжения - има за велоекстрийм, има площадки за кучета, площадки за отдих. Всичко това е свързано с някаква намеса в парка, може и да не е лоша.

Арх. Ковачев само спомена, че има 10-12 нови обекта. Защо не покажат къде са и какви са? На първото обсъждане (май 2019 г.) той твърдеше, че проектът е много консервативен, ама се оказа, че не е и трябваше да отпаднат доста неща по наше настояване.

Сега се използва същата порочна практика - казва се, че няма строителство, а всъщност има. То не беше представено обект по обект, и каква растителност коства, за да могат хората да си кажат информирано мнението, каквато всъщност е целта на обсъждането.

​​​​​​​Ценността на един парк е в това, да има дървета. И това важи с голяма сила за най-скъпия ни парк "Княз Борисовата градина".

Проектът е за парк и градина и основната му цел би трябвало да бъде да защити насажденията, направени преди 110 - 115 години. Вместо това проектът се осланя на една инвентаризация от 2016 г., която третираше лесопарковите части като стопанска гора, от която трябва да се изкарва повече дървен материал и препоръчваше да се изсичат кубици дървета. Това е абсолютно недопустимо по закон в градски парк, който е и културна ценност, и всяко от стогодишните дървета следва да се обследва поединично, а не да се секат кубици и проценти.
 Над 3000 становища на граждани търсят спасение за Борисовата градина от бетона и    
__ 3 __

14/02/22
13:54:45


Никакво ново строителство в парка, картотекиране на всички дървета и общината да изкупи частните имоти са главните искания на гражданите за Борисовата градина. Над 3000 е броят на всички изпратени становища до районите "Средец", "Изгрев" и "Лозенец" до 4 февруари. Това е част от общественото обсъждане на проекта за Подробен устройствен план (ПУП) на парка, изработен от проф.арх.Атанас Ковачев.

В район "Лозенец" са постъпили 1007 становища, като в основната си част гражданите и организациите изрично настояват, този ПУП да не бъде приеман, като са посочени несъответствия в него с договора между възложителя за изготвянето му - Столичната община и изпълнителя - "Ковачев архитекти".

Например: да не се допуска никакво ново строителство, намесата в резерватната част на парка (оградена в жълто на картата горе) да е само за реставрация и консервация, да не се допуска формиране на УПИ с площ, позволяваща застрояване, а буферни паркинги да се изграждат само в съседни територии на парка. Гражданите твърдят, че този проект за ПУП не изпълнява задачата в максимална степен да запази характера на парка като общоградски и рекреационен.

Изисква се планът да потвърди и защити статута на резервата с охранителните му зони и декларираните лесопаркови части, тъй като той е паметник на градинското и парковото изкуство.

Много граждани в становищата си смятат, че този ПУП не решава проблемите с частните имоти в парка, а само ще ги задълбочи. Настоява се всички обекти частна собственост или частна общинска собственост да се обособят в отделни УПИ и да бъдат купени от общината, като се определят в проекта като "обекти на социалната инфраструктура - публична собственост".

Настоява се за картотекиране и геодезическо заснемане на всички дървета, обхванати в плана. Предлага се Възложителят на ПУП-а (Столичната община) да изработи План за управление на парка, Карта на собствеността и предназначението, както и Финансова обосновка за прилагане на плана. Заради тези препоръки гражданите изискват проектът за ПУП да се върне за ново обществено обсъждане след преработка при отчитане интересите и предложенията на гражданите.

Район "Лозенец: Да се възстанови Летния театър

Ръководството на район "Лозенец" е изпратило свое становище до Направление "Архитектура и градоустройство" на Столичната община (НАГ). В него са дадени конкретни предложения:

- несъгласие с предвиждането за строеж на нов подземен паркинг за 420 автомобила;
- върху терени-частна собственост да не се предвиждат открити обекти за спортни или културни дейности, площадки за игра, преместваеми обекти (по чл. 56 от наредбата);
- да се възстанови Летния театър в автентичен вид и да се гарантира възможността за придобиването му от общината. Театърът, заедно с къпалнята "Мария Луиза" (на територията на район "Средец") е притежание на фирма, свързана с Румен Гайтански-Вълка.

Район "Средец" с идея за съживяване на къпалнята "Мария Луиза"

Според Трайчо Трайков, кмет на район "Средец", където също са получени над 1000 становища, един от най-големите проблеми на проекта за ПУП е липсата на гаранции за запазване на обществения характер на къпалнята "Мария Луиза", както и там да няма сериозно ново строителство. Ето какво предлага той:

"Тъй като имотът е предимно частен (друго безумие), Столичната община би могла да го отчужди или изкупи, но това не се случва, а проектът за ПУП мълчи по тази тема и дори отваря нови рискове. Затова имаме идея да предложим промяна на резерватната част на парка, така че към нея да се добави и къпалнята. Тогава вече няма да има апетити за строителство и ще може отново да отвори за хората".

Къпалнята бе общинска, но през 2003 г. бе прехвърлена в активите на "Софийски имоти" и след това апортирана в съвместното дружество "Парк "Мария Луиза", в което сега мажоритарния дял притежават фирми на Румен Гайтански-Вълка. Изоставена и затворена е от 2006 г.

Басейните на къпалнята от 2006 г. се пълнят само с дъждовна вода

В район "Изгрев" обсъждат бъдещето на бившата гара "Пионер"

В район "Изгрев" са постъпили 1072 становища. В тях преобладава негативното мнение към проекта за ПУП поради опасения от строителство и изсичания на дървета. Има обаче и положителни становища, които подкрепят проекта, съобщиха от районната администрация.

Кметът д-р Делян Георгиев изразява своята позиция за частта от парка, която се намира в неговия район. "За нас е важно паркът да бъде защитен от строителство и продажба. Получаваме редица жалби за неподдържана растителност, особено в Ловен парк. Редно е да се вземат мерки за сградите, които се намират на бившата гара "Пионер". От години там има складове и неподдържана растителност. Предвид бъдещия линеен парк и подкрепените планове на районната администрация да се изгради и нова детска градина, е добре тази част да бъде облагородена за рекреация и отдих".

"Зелени закони" настоява за паспортизация на всички дървета

Природозащитната организация "Зелени закони" изготви свое становище, което много граждани подкрепиха изцяло, като го изпратиха и като свое. В него се изисква:

- от проекта за ПУП да отпадне позоваването на инвентаризацията, извършена от Лесотехническия университет през 2016 г., която третира дърветата в Борисовата градина като стопанска гора за извличане на дървесина и препоръчва премахването не на отделни дървета, а на проценти и кубици от гората.

- всяко дърво в Борисовата градина да бъде обследвано съгласно Закона за устройство и застрояване на Столичната община и Наредбата за изграждане, поддържане и опазване на зелената система, които допускат премахване на дълготрайна растителност само при наличие на изсъхнали и болни дървета и при провеждане на санитарни сечи по утвърдени проекти.

За стадиона на ЦСКА - полярни мнения

В становищата за обновяването на стадион "Българска армия" мненията са полярни. Феновете на ЦСКА агитират за правото да се изгради изцяло нов стадион, докато критиците отбелязват, че изискванията на ФИФА и УЕФА за броя паркоместа ще превърнат Борисовата градина в паркинг за автомобили и автобуси на футболните отбори.

Заключителното обществено обсъждане на проекта за ПУП е на 17 февруари. След това всички идеи и възражения трябва да бъдат обобщени в протоколи, изготвени в трите района. Те ще бъдат изпратени в НАГ, където на експертен съвет, ръководен от главния архитект на София Здравко Здравков, ще бъдат обсъдени ключовите позиции, очертани в становищата на гражданите и организациите. На тази база ще се оформи крайният вариант на плана. След това ще е процедурата по приемането му от Столичния общински съвет.
 В Борисовата градина ще бъдат асфалтирани 40 дка алеи    
__ 4 __

05/08/22
13:39:10


Централната част на Борисовата градина ще бъде ремонтирана за над 11 млн.лева. В ход е избор на фирма-изпълнител, която ще изготви проект за обновяване на най-големия градски парк в София и ще го реализира. На 8 август изтича срокът за подаване на оферти за обществената поръчка, която включва централната част на парка - от Орлов мост до бул."Алея Яворов".

Акцентът ще е върху Езерото с лилиите, периферните зони край бул. "Цариградско шосе", алпинеума, ще се възстанови тоалетнато до "Маймунарника", както и скулптурни фигури на чешмите и още елементи на парковата украса. Езерото "Ариана" (на снимката горе) не е включено в обхвата на предстоящия ремонт, който трябва да свърши през 2023 г.

Заданието на Столичната община изисква да се асфалтират 39.9 дка в парка, което включва преасфалтиране на основните алеи, да се поставят 120 нови стълба за осветление и 130 камери за видеонаблюдение. Ще се изгради кабелна мрежа, шахти и монтаж на стълбове, площадков водопровод и канализация, които предполагат полагане на тръби, включващи изкоп и обратен насип.

Тези дейности предполагат извършване на изкопи и разкопаване на огромна площ от парка, който в тази част е със статут на недвижима културна ценност с национално значение. За това предупреждава инициативата "Зелени закони" към Сдружение за изследователски практики. За такива строителни намеси трябва оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) на проекта за ремонт, за да се сведат до минимум щетите.

Има-няма нужда от екооценка за намесите в парка

Въпреки защитения режим на Борисовата градина - историческа част, проектът за ремонт няма ОВОС. Според РИОСВ-София, която трябва да я издаде, екооценката в случая не била нужна, защото "нямало вероятност от значително отрицателно въздействие върху природните местообитания".

Борисовата градина няма действащ Подробен устройствен план (ПУП), който тепърва предстои да бъде одобрен от общинския съвет. За него, обаче, РИОСВ-София изрично иска да се извърши екологична оценка още в процеса на изготвянето му. Според арх.Весела Тончева, председател сдружение "Спасение 2000", ситуацията сега е абсурдна: първо ще се ремонтира паркът без екооценка, но после тя ще се изиска - дали ПУП-ът няма да застраши зелените пространства.

Делото в съда не спря ремонта. Засега

По тази причина неправителствени организации заведоха дело в Административния съд-София град (АССГ) срещу отказа на РИОСВ-София за изготвяне на ОВОС на ремонта.

Българският филиал на Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места (ИКОМОС) предупреди, че заданието на общината е за обновяване на Борисовата градина, което крие рискове за този резерват на градинско-парковото изкуство с национално значение.

"Обновяването като понятие неглижира възможността за консервация, реставрация и консолидация на оригиналните, автентични характеристики и елементи на архитектурата на националния паметник и неговите исторически и художествени качества, а предлага те да се подменят", се посочва в становището на ИКОМОС до съда. Като паметник на културата всяка намеса в представителната част на градината изисква съгласуване с Министерството на културата. Проектът го получава по времето на правителството на ГЕРБ от тогавашния директор на Националния институт за недвижимото културно наследство (НИНКН) арх. Даниела Джуркова.

На 25 май АССГ отхвърли иска срещу РИОСВ-София и Столичната община задейства процедурата на обществената поръчка за избор на фирма-изпълнител. Жалбоподателите, обаче, ще пратят делото на въззивната инстанция.

Борисовата градина ще се ремонтира за трети път

През януари 2020 г. Столичната община кандидатства за безвъзмездно финансиране по европейската програма "Региони в растеж" 2014 - 2020 г. Средствата, които се предвиждат по направление "Изпълнение на интегрирани планове за градско възстановяване и развитие" са сериозни. Европейската програма дава възможност да се обновят градски градини, например като тази пред хотел "Рила" или нуждаещи се от спешна намеса паркове като Северния. Общината избира да кандидатства с на най-големия парк в София, макар той да е ремонтиран през 2011 г. и през 2016 г. Индикативната стойност на обновяването е 11.77 млн.лева и то трябва да завърши до края на 2023 г.
 В Борисовата градина ще бъдат асфалтирани 40 дка алеи    
__ 5 __

05/08/22
13:41:59
Централната част на Борисовата градина ще бъде ремонтирана за над 11 млн.лева. В ход е избор на фирма-изпълнител, която ще изготви проект за обновяване на най-големия градски парк в София и ще го реализира. На 8 август изтича срокът за подаване на оферти за обществената поръчка, която включва централната част на парка - от Орлов мост до бул."Алея Яворов".

Акцентът ще е върху Езерото с лилиите, периферните зони край бул. "Цариградско шосе", алпинеума, ще се възстанови тоалетнато до "Маймунарника", както и скулптурни фигури на чешмите и още елементи на парковата украса. Езерото "Ариана" (на снимката горе) не е включено в обхвата на предстоящия ремонт, който трябва да свърши през 2023 г.

Заданието на Столичната община изисква да се асфалтират 39.9 дка в парка, което включва преасфалтиране на основните алеи, да се поставят 120 нови стълба за осветление и 130 камери за видеонаблюдение. Ще се изгради кабелна мрежа, шахти и монтаж на стълбове, площадков водопровод и канализация, които предполагат полагане на тръби, включващи изкоп и обратен насип.

Тези дейности предполагат извършване на изкопи и разкопаване на огромна площ от парка, който в тази част е със статут на недвижима културна ценност с национално значение. За това предупреждава инициативата "Зелени закони" към Сдружение за изследователски практики. За такива строителни намеси трябва оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) на проекта за ремонт, за да се сведат до минимум щетите.

Има-няма нужда от екооценка за намесите в парка

Въпреки защитения режим на Борисовата градина - историческа част, проектът за ремонт няма ОВОС. Според РИОСВ-София, която трябва да я издаде, екооценката в случая не била нужна, защото "нямало вероятност от значително отрицателно въздействие върху природните местообитания".

Борисовата градина няма действащ Подробен устройствен план (ПУП), който тепърва предстои да бъде одобрен от общинския съвет. За него, обаче, РИОСВ-София изрично иска да се извърши екологична оценка още в процеса на изготвянето му. Според арх.Весела Тончева, председател сдружение "Спасение 2000", ситуацията сега е абсурдна: първо ще се ремонтира паркът без екооценка, но после тя ще се изиска - дали ПУП-ът няма да застраши зелените пространства.

Делото в съда не спря ремонта. Засега

По тази причина неправителствени организации заведоха дело в Административния съд-София град (АССГ) срещу отказа на РИОСВ-София за изготвяне на ОВОС на ремонта.

Българският филиал на Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места (ИКОМОС) предупреди, че заданието на общината е за обновяване на Борисовата градина, което крие рискове за този резерват на градинско-парковото изкуство с национално значение.

"Обновяването като понятие неглижира възможността за консервация, реставрация и консолидация на оригиналните, автентични характеристики и елементи на архитектурата на националния паметник и неговите исторически и художествени качества, а предлага те да се подменят", се посочва в становището на ИКОМОС до съда. Като паметник на културата всяка намеса в представителната част на градината изисква съгласуване с Министерството на културата. Проектът го получава по времето на правителството на ГЕРБ от тогавашния директор на Националния институт за недвижимото културно наследство (НИНКН) арх. Даниела Джуркова.

На 25 май АССГ отхвърли иска срещу РИОСВ-София и Столичната община задейства процедурата на обществената поръчка за избор на фирма-изпълнител. Жалбоподателите, обаче, ще пратят делото на въззивната инстанция.

Борисовата градина ще се ремонтира за трети път

През януари 2020 г. Столичната община кандидатства за безвъзмездно финансиране по европейската програма "Региони в растеж" 2014 - 2020 г. Средствата, които се предвиждат по направление "Изпълнение на интегрирани планове за градско възстановяване и развитие" са сериозни. Европейската програма дава възможност да се обновят градски градини, например като тази пред хотел "Рила" или нуждаещи се от спешна намеса паркове като Северния. Общината избира да кандидатства с на най-големия парк в София, макар той да е ремонтиран през 2011 г. и през 2016 г. Индикативната стойност на обновяването е 11.77 млн.лева и то трябва да завърши до края на 2023 г.
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  462       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   22/01/22