Ресурсбук България. Данни за избран обект

 

Авиационен музей в Крумово

В музият в Крумово: от немският водосамолет "Акула" до руския Сухой

Във външната експозиция са разположени над 66 летателни апарата, като могат да се видят експонати, които са свързани с историята на българските въздушни войски по времето на Втората световна война, както и екземпляри на превъоръжаването на ВВС с руска техника след войната.

Експозицията започва с най-стария експонат - немският водосамолет Арадо-196 А3 "Акула". Следват ветераните от Втората световна война - щурмовикът Ил-2, наречен още "Летящият танк", легендарният изтребител Як-9, бомбардировачът-торпедоносец Ту-2. Изложени са и първите реактивни самолети, които са били на въоръжение в България: Як-23 и МиГ-15 УТИ, както и композиционно подредените по серии самолети МиГ-17, МиГ-19, МиГ- 21, МиГ- 23. Представители на серията "Сухой" са самолетите Су-22.

Посетителите са абсолютно задоволени откъм разнообразие на летателни апарати. Не могат да представят експонати от първите самолети при зараждането на авиацията, защото по думите й, в годините при вземането на погрешни решения са били унищожени. Днес музеят има обществена значимост и влияние, затова с историците там контактуват както известни български пилоти, така и техните наследници, които предоставят запазени късчета история.

Музеят не разполага с достатъчно площ както за фонда, така и за експозициите, заради което се ползват външни хранилища, но когато музеят се премести на новото си място в рамките на Пловдив, този проблем ще бъде решен. Тогава ще могат да се изложат и макетите, и двигателите, и учебните разрези, които ще станат прекрасна база за усвояване на знания. Сега тези културни ценности са в хранилищата и няма как публиката да има достъп до тях. Теренът в Пловдив е с 20 дка повече от сегашния, което ще осигури добра перспектива за придобиване и представяне на нови самолети и вертолети.


Други подобни ресурси
Фирми:   Туризъм
Обекти:  Историческа забележителност
Лица:     Външ.търговия


 
  Снимки на обекта
 
 
  Линкове към Авиационен музей в Крумово
 
W96358 Авиационен музей в Крумово Източник Dir.bg
 
  Контакти
 
  Фирма - собственик  
  Лице за контакти:  
  Телефон  
  E-Mail  
 
  Адресни данни
 
  Област: Пловдивска
  Община: Пловдив
  Населено място: Крумово
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Тип на обекта: Туристически обекти
  Качество: Музей
  Статус: Туризъм
 
 



 
 
 
Google
 
 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Въздушна обиколка на България    
__ 1 __

22/09/21
15:07:39


Близо 20 самолета от леката и ултралеката авиация и автожири излетяха от Авиационния музей в Крумово за четвъртата въздушна обиколка на България. Тя се провежда във връзка с много кръгли годишнини, като 115 години от указа на цар Фердинанд за създаване на въздухоплавателно отделение у нас, 105 години от началото на изтребителната авиация, каза в приветствието си о.з. бригаден генерал Спас Спасов, директор на фондация "Български Военновъздушни сили", основен двигател в организацията на събитието. Той припомни, че тази година се навършват и 70 години от създаването на авиобазите Чешнигирово, Узунджово, Граф Игнатиево, Безмер и Добрич, някои от които вече са в историята. 60 години чества и вертолетната авиобаза Крумово, а 30 години - Авиационния музей в Крумово.

Обиколката се провежда под патронажа на президента на България и върховен главнокомандващ на въоръжените сили Румен Радев от чието име бе прочетено приветствие към участниците в събитието.

През 1926 година е проведена първата въздушна обиколка, втората е през 2012 г. по повод стогодишнината от първия боен полет на българската военна авиация, а третата - през 2015 г. по случай стогодишнината на Българското самолетостроене, каза още Спас Спасов. Обиколките се провеждат по инициатива на фондация "Български ВВС" и Командването на българските Военновъздушни сили. В настоящата, Четвърта обиколка, активно участват като организатор и Асоциация на собствениците на въздухоплавателни средства и пилотите в България /АОПА/.

Тя ще се проведе на "щафетен" принцип, който осигурява включването на участници на всеки от планираните етапи по маршрута и на избрана от тях продължителност, допълни Спасов. Той съобщи, че на борда на самолетите ще бъдат качени девет броя гилзи с почва от първите български летища, които след приключване на обиколката ще бъдат дарени от Командването на ВВС на Музея на авиацията - Крумово.

Самолетите ще прелетят над летище Крумово и след летище Кабиле ще кацнат в Приморско. Вторият ден предвижда полети до летище Балчик, прелитане над летище Щръклево, кацане на Долна Митрополия. От там носителите на дарението ще се върнат в Крумово, а останалите самолети ще се приберат по местодомуване.
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  341       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   01/05/22