Ресурсбук България. Данни за избран обект

 

Небостъргач Златен век

„Златен век“ е жилищна сграда в столицата на България. Зданието е единственият изцяло жилищен небостъргач в България. Строи се в непосредствена близост до хотел Маринела София в ж.к. Лозенец. Той е на второ място по височина като строяща се сграда след Скай Форт.

Етажи: 34
Височина: 120 м
Адрес: ж.к. Лозенец, ул. „Кап. Тодор Ночев“
Местоположение: София, България
Архитект: „Артекс Инженеринг“
Площ: 31 500 m²


 
  Снимки на обекта
 
 
  Линкове към Небостъргач Златен век
 
W91935 Строителството на небостъргача Златен век може да продължи Източник Dir.bg
 
  Контакти
 
  Фирма - собственик  
  Лице за контакти:  
  Телефон  
  E-Mail  
 
  Адресни данни
 
  Област: София-град
  Община: Лозенец
  Населено място: София
  Адрес: ул. Кап. Тодор Ночев
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Тип на обекта: Населени места
  Качество: Сграда
  Статус:
 
 



 
 
 
Google
 
 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Върховният административен съд (ВАС) остави в сила решението от 6 ноември 2020 г    
__ 1 __

08/10/21
21:37:03


Върховният административен съд (ВАС) остави в сила решението от 6 ноември 2020 г. на Административен съд-София-град, с което беше отменено спирането от ДНСК на строежа на сградата "Златен век" в столичния квартал "Лозенец" преди две години.

Изграждането на небостъргача беше спряно заради Апартаментгейт, когато се разбра, че политици са придобивали апартаменти от собственика "Артекс" на цени под пазарните. Тогава с лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов се раздели с втория човек в партията Цветан Цветанов, Цецка Цачева загуби поста си на правосъден министър, а двама зам.-министри подадоха оставки.

Спорът между "Артекс" и ДНСК мина през четири съдебни инстанции.

Административното дело от 2020 г. беше образувано пред ВАС по две касационни жалби, подадени от директор на Дирекция "Правна" при ДНСК и по протест от зам.-градски прокурор на Софийската градска прокуратура.

Фактите и правните изводи, посочени в заповедта, са установени по делото посредством множеството събрани писмени доказателства, както и чрез трите съдебно-технически експертизи, приети от двата съдебни състава на АССГ, разглеждали спора по същество. При така установените факти, правилен се явява крайният извод на първостепенния съд за материална незаконосъобразност на заповедта, пише в окончателното решение на ВАС.

Относно първия строеж - "административна сграда", спрян от директора на ДНСК, е установено по безспорен начин, че констатираните отклонения от проекта не са съществени, а именно: Не е променена строителната конструкция на сградата "и" не е променен видът на конструктивните елементи "и/или" натоварванията в сградата. Що се отнася до липсата на обезопасителна мрежа на строежа и шпакловка в подземните три нива, в оспорената заповед липсват мотиви, като освен това посоченото за тях правно основание не попада в хипотезата на чл. 154, ал. 2, т. 5 ЗУТ.

Относно втория строеж, предмет на заповедта, така наречения "изкоп/насип с дълбочина около 15 метра" е установено, че същият е бил засипан от възложителя няколко дни преди издаване на заповедта. Следователно, в тази част процесната заповед се явява издадена в нарушение.

Касационната инстанция приема, че не са били допуснати нарушения на съдопроизводствените правила от категорията на съществените, въпреки обратните твърдения в касационните жалби. Поради това решението на първоинстанционният съд трябва да бъде оставено в сила като валидно, допустимо и правилно. Това важи и за един от основните въпроси, по които се спореше за "Златен век" - докога е валидно разрешението му за строеж - че то е валидно до 2028 г.

"Настоящата съдебна инстанция не установи допуснати от съдебния състав нарушения на съдопроизводствените правила от категорията на съществените, въпреки обратните твърдения в касационните жалби. С оглед предмета на правния спор, правилно е разпределена доказателствената тежест и са дадени конкретни указания на страните в този смисъл; проведени са редица открити съдебни заседания, в хода на които съдът мотивирано се е произнесъл по доказателствените искания; спазени са указанията на първата касационна инстанция; приетите доказателства са допустими и са относими; обсъдени са от съда, който е постановил мотивиран съдебен акт", пише още в решението на ВАС, което е окончателно.
 Спирането на строежа на небостъргача Златният век е незаконно    
__ 2 __

24/03/22
22:31:18
Спирането на строежа на небостъргача "Златният век" на строителната компания "Артекс" в столичния квартал "Лозенец" е незаконно, постанови за втори път Административен съд - град София (АССГ).

Формалната причина за спирането от Дирекцията за национален и строителен контрол (ДНСК) бяха нарушения при процеса на строителство, истинската обаче беше скандалът "Апартаментгейт" и последвалото откритие, че през прокарана от ГЕРБ промяна в закон строителното разрешително на "Златен век" е удължено, припомня изданието.


През юли 2019 година съдът вече отмени веднъж заповедта за спиране на строежа, но след обжалването от строителния надзор Върховния административен съд върна делото за ново разглеждане с указания да се назначи нова експертиза за констатациите на ДНСК.

Сегашното решението на съда също не е окончателно и може да бъде обжалвано пред ВАС.

При новото разглеждане на спора съдът приема, че ДНСК е смесила две различни производства за незаконно строителство, което противоречи на закона. В единия случай става дума за нарушения, които могат да бъдат отстранени (разминаване между инвестиционните проекти и построеното, шпакловани стени преди издаване на акт 14, непоставени обезопасителни мрежи и направен изкоп без строително разрешително), а в другия дали разрешителното за строеж не е изтекло

Съдът приема, че ДНСК не са се съобразили с факта, че след издаване на акта "Артекс" са представили доказателства, че всички констатирани нередности са били отстранени.
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  447       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   24/03/22