Ресурсбук България. Данни за избран обект

 

Технически университет в София(ТУС)

Техническият университет в София е държавно техническо висше училище, най-голямото в България.

В учебната си структура ТУС включва общо 17 факултета и 3 департамента, 3 висши колежа и 2 средни училища в няколко града:

- 14 факултета и 2 департамента в София, филиал в Пловдив с 2 факултета;
- Инженерно-педагогически факултет и колеж в Сливен с един департамент, Колеж по енергетика и електроника в София (с бази в Ботевград, и Козлодуй), Технически колеж в Казанлък;
- 2 средни училища – Технологично училище „Електронни системи“ в София и Професионална гимназия по компютърни технологии и системи в Правец.

ТУС е самостоятелно висше училище от 1953 г. Учреден е под името Машинно-електротехнически институт, който е сред 4-те висши инженерни училища, създадени вследствие от разделянето на Държавната политехника, включвайки 2 нейни факултети (Машинен и Електротехнически).

Други подобни ресурси
Фирми:   Обучение / курсове


 
  Снимки на обекта
 
 
  Линкове към Технически университет в София(ТУС)
 
W86192 Технически университет в София(ТУС) Образование, обучение Официален сайт
O7784 Висши учебни заведения(ВУЗ) в България Учебно заведение София-град Виж  ~  
 
  Контакти
 
  Фирма - собственик  
  Лице за контакти:  
  Телефон   +359/02-965-2844
  E-Mail  info@tu-sofia.bg
 
  Адресни данни
 
  Област: София-град
  Община: Студентска
  Населено място: София
  Адрес: ул. Климент Охридски 8
  Пощ.код/кутия: 1000 /
 
  Идентификация
 
  Тип на обекта: Учебно заведение
  Качество: ВУЗ
  Статус: Образование
 
 



 
 
 
Google
 
 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Радев:България има нужда от таланта и амбициите на Техническия университет    
__ 1 __

27/10/20
17:40:09
България има нужда от таланта, енергията и високите амбиции, които създава и развива Техническият университет в София. Това заяви държавният глава Румен Радев, който участва днес в тържествената церемония по случай 75-годишнината от откриването на Техническия университет - София, съобщи прессекретариатът на президента.

"Гордост е, че нашият първи технически университет, изградил повече от 100 хиляди квалифицирани инженери, днес е един от най-големите, модерни и престижни технически университети в Източна Европа", посочи в приветствието си държавният глава.

"На вашето поколение се пада честта да извърши дългоочакваната трансформация на родната икономика към производства с висока добавена стойност, към чувствително по-висока производителност, към ускорен преход към кръгова зелена икономика и дигитализация", заяви още в приветствието си Румен Радев. Президентът подчерта, че за страната ни е важно отново да изнася завършени продукти, а не основно суровини.

По думите на държавния глава дълбоката политическа, икономическа и финансова криза, в която изпадна страната през последните десетилетия, постави на изпитание и Техническия университет. "Но България продължава да се развива. Нашите възродени амбиции, европейската интеграция, притокът на инвестиции и нови технологии възродиха отново интереса към инженерните специалности, към приложната наука", посочи президентът и допълни, че инженерните науки уверено заемат мястото, което им се полага в челото на усилията за изграждане на модерна България.

На студентите и докторантите от висшето училище президентът пожела да вложат цялата си енергия за ползотворната интеграция на България в икономиката на бъдещето. Имате невероятна основа - поколения наред преподаватели, ръководства, академичен състав и инженери, отдадени на развитието на българската наука и индустрия, заяви още държавният глава.

По повод годишнината на висшето училище Румен Радев връчи Почетния знак на държавния глава, който беше приет от ректора на университета проф. д.н. инж. Иван Кралов. Отличието е за приноса на Техническия университет - София за формиране на основите на инженерното образование в България, за създаването и утвърждаването на програмите за висше образование и квалификация на поколения инженерни специалисти. Почетният знак е и за значимите достижения на учените от университета в областта на инженерните науки, както и за успешните сътрудничества с бизнеса за въвеждане на иновативни технологии.

Ректорът на Техническия университет благодари за оказаното признание. "Убеден съм, че ще продължим с не по-малки сили да работим за изграждането на бъдещия технически елит на нацията", заяви той.

Проф. д.н. инж. Кралов връчи на държавния глава от името на академичното ръководство почетна грамота и златен медал по повод 75-годишнината на университета за неговия принос за издигането и утвърждаването на авторитета на Техническия университет на национално и международно равнище.
 КПКОНПИ проверява ректора на ТУ-София, сам си разписал бонуси    
__ 2 __

17/02/22
16:27:24


Министърът на образованието Николай Денков е сезирал КПКОНПИ срещу ректора на Техническия университет в София. Писмото на акад. Николай Денков до председателя на Антикорупционната комисия в оставка Сотир Цацаров от 25 януари срещу проф. дн инж. Иван Кралов е основано на одит на МОН, който е показал, че той е разписвал заповеди, с които сам си е давал парични награди и така е нарушавал закона. Само за два месеца и 10 дни в ТУ са били раздадени общо близо 3,5 млн. лева допълнителни възнаграждения, на някои хора - по повече от веднъж за месец, пише Offnews.

"На 27.01.2022 г. е получено писмо от министъра на образованието и науката акад. Николай Денков относно установени данни за наличие на конфликт на интереси при определяне на допълнителното трудово възнаграждение на ректора на Техническия университет - София. Писмото е придружено с констатации от окончателен одитен доклад, извършен от Звеното за вътрешен одит в МОН.

С решение на КПКОНПИ от 9 февруари 2022 г. е образувано производство за установяване на конфликт на интереси срещу проф. Иван Кралов, ректор на Технически университет - София, в качеството му на лице, заемащо висша публична длъжност. Комисията ще се произнесе с мотивирано писмено решение в законоустановения срок", съобщават от пресцентъра на КПКОНПИ.

Одитът в ТУ-София е извършен от Звеното за вътрешен одит в МОН след сигнал от бившия зам.-ректор на университета проф. Веско Панов. В писмото си от 29.12.2021 г. до министъра проф. Панов пише, че в университета се раздават бонуси и награди без правила и еднолично, че за един и същи труд се получават пари по различни канали. По заповед №3605/11.11.2021 г. са платени 179 000 лв. на 88 преподаватели. 4 800 лв. от тях ректорът подписал за себе си, става ясно от одитния доклад.

Към заповедта има 7 приложения, които представляват списък на получателите и възнагражденията им като процент. Част от хората са включени по два пъти - констатират одиторите. Един от тях е ректорът проф. Кралов, който като ректор взема 200%, а като професор - 100%. Главната счетоводителка също е включена два пъти - веднъж като главен счетоводител с 200% и веднъж като главен асистент със 100%.

Помощник-ректорът Николай Николов е определен за две допълнителни суми - 200% като пом.-ректор и 200% като ръководител на катедра. Васил Цв. Цанов фигурира с добавка от 100% като асистент и 200% като ръководител отдел.

Не всички преподаватели и служители получават награди. 22-ма имат 0% принос и, съответно, 0% бонус. За някои това звучи логично: били са по майчинство, освободени са през годината или са назначени току-що, или пък са били в продължителен неплатен отпуск.

За други яснотата се губи: "Тези, неполучили ДТВ, са уронили имиджа на университета, не изпълняват системно и качествено задълженията си, както и разпоредбите на преките си ръководители и/или имат наложени/в процес на налагане наказания", обяснява ректорът във въпросника до одиторите.

Какво конкретно означава уронване на престижа, качествено/некачествено изпълнение, какви разпоредби не са били изпълнени и защо - не става ясно.

От своя страна, одиторите допълват, че "правилата за ежегодно оценяване приноса на преподавателския персонал на ТУ - София не са част от Вътрешните правила за работна заплата. За непреподавателския персонал не са разписани такива правила и критерии за оценка на приноса" и заключават, че "гореизложеното е предпоставка за субективност и непрозрачност при разпределяне на сумите еднолично от ректора, зам.-ректорите, пом.-ректора и ръководителите, пряко подчинени на ректора".

Допълнителни пари от обществени поръчки Допълнителни възнаграждения има и за ангажирани с дейности по обществените поръчки. За одитирания период те са 18. През октомври, ноември и декември с З заповеди са определени хората с бонуси и сумите. За октомври на 36 преподаватели и служители са изплатени общо 6 500 лв., за ноември - на 44 са преведени 8 470 лв., за декември - 6 530 лв. на 32 преподаватели и служител. Без лимит за допълнителните възнаграждения за 2021 г.

А също и че парите за държавните висши училища за "допълващи и компенсиращи мерки във връзка с COVID-19" в ТУ са раздадени като добавки. Правителството ги отпуска с ПМС 370 на 4 ноември 2021 г.

Общата сума е 1 419 230 лв. От тях за издръжка на обучението са определени 1 297 350 лв., а за стипендии - 121 880 лв.
 Среща с преизбрания ректор и ректорското ръководство на Университета    
__ 3 __

01/03/22
15:55:05
По инициатива на Съвета на настоятелите на Техническия университет – София, на 17.02.2022 г. се проведе среща с преизбрания ректор и ректорското ръководство на Университета.

Отчитайки социалния си ангажимент и загриженост за обществената роля и значимост на ТУ-София в изграждането на техническия елит на обществото, членовете на настоятелството поискаха да бъдат информирани за промените в правилника на университета, процедурите по проведеният нов избор за ректор, постигнатите от ТУ-София образователни, изследователски и финансови резултати за мандата на сегашното управление от декември 2019 г., както и други актуални въпроси.

След задълбочен анализ и дискусия, членовете на настоятелството единодушно констатираха множеството положителни промени и постигнати резултати за мандата, издигнали имиджа и рейтинга на ТУ-София, обществената значимост на академичната общност, както и социално-икономическите проекции на този подем в социалния и икономически живот на страната и региона.

Някои от по-важните постижения са:

• ТУ-София затвърждава убедително националната си позиция в рейтинговата система на висшите училища в страната, като е на първо място в рейтинговата система на висшите училища в шестте ни основни направления: „Машинно инженерство“, „Електротехника, електроника и автоматика“, „Комуникационна и компютърна техника“, „Енергетика“, „Транспорт, корабоплаване и авиация“ и „Общо инженерство“.

• Техническият университет – София е едно от двете акредитирани висши училища в България, включени в световната класация на университетите Times Higher Education World University Rankings за 2022 година. ТУ – София е класиран по тематични направления в 3 области – Инженерни науки, Компютърни науки и Физически науки, като е високо оценен по показателите „Научноизследователска дейност“, „Обучение“, „Международен престиж“ и „Приходи от индустрията“ в съответните области. В специализираното издание на Times Higher Education за 2022г. – “Emerging Economies University Rankings”, Техническият университет - София е класиран на „501+“ място, сред повече от 2000 университета от 99 държави.

• ТУ – София е един от учредителите и вече водещ партньор в Европейския технологичен университет EUt+ - консорциум, съставен от технически университети от осем европейски страни. Още от следващата година стартират европейски образователни програми чрез въведеното съвместно обучение с нашите партньори, което ще даде възможност на българските студенти да се обучават в международна среда, при използването на върхови технологии и научен капацитет, получавайки съвременно образование и европейски дипломи.

• Техническият университет – София участва в пет проекта от национална и международна значимост за изграждане и развитие на центрове за върхови постижения и за компетентност. Изградена бе и получи разрешение за ползване сградата на кампус „Студентски град“ на най-големия „Национален център по мехатроника и чисти технологии“. С неговите 16 лаборатории, над 40 водещи изследователи и млади учени от всички научни институции, най-модерната и на световно ниво апаратура и оборудване, той се оформя като най-големият и водещ изследователски и технологичен и трансферен център в страната и региона. В напреднал етап са и другите центрове с участието на ТУ – София.

• Във филиала Пловдив на ТУ – София бе открита обновена сграда на Център за компетентност „Интелигентни мехатронни, eко- и енергоспестяващи системи и технологии“.

• Осъвременени или цялостно бяха изменени всички учебни планове в магистърските и бакалавърските степени на обучение, в съответствие с изискванията на бизнеса и при увеличен обем на проектното и казусно ориентираното обучение.

• Чрез работата по няколко проекта за модернизация на висшето образование в ТУ – София се създадоха нови интердисциплинарни специалности като „Интелигентни системи и изкуствен интелект“, „Киберсигурност“, „Анализ на данни“ и др., които се явяват основата на бъдещото инженерно образование.

• ТУ – София поддържа тесни връзки с бизнеса. Фирмите възлагат разработки, а научно-изследователските резултати се внедряват в производството. Водещите изследователски екипи са стратегически консултанти в редица структуроопределящи отрасли и предприятия в страната. С финансовата подкрепа на бизнеса се изграждат и оборудват лаборатории в университета, съвместно се подготвят модерни учебни програми и планове за обучение на студентите. Само през 2021 г. в университета са инвестирани над 16 млн. лв. средства по европейски проекти и програми, допринесли за съвременно оборудване, международен обмен и квалификация на кадрите и обучаемите, изграждане на международни изследователски и образователни колективи.

• Засилената изследователска и приложна дейност, увеличените собствени приходи и ефективното управление позволиха финансова стабилност и просперитет, непостиган до сега. Положителните финансови резултати позволиха инвестиции за подобряване на образователната и работна среда, за подобряване на базата за спорт и социален отдих, за подобряване на енергийната ефективност на сградите и за реновиране на студентските общежития.

• Значимо постижение е повишаването на възнагражденията на преподавателите и служителите с над 40% за периода, както и допълнителните възнаграждения в края на 2021 г. Изключително постижение е и изградената обективна система за оценка и допълнително материално стимулиране на преподавателския състав, основано на постигнати резултати. Чрез нея се постига допълнителна мотивация, адекватно възнаграждение и конкурентна среда за стимулиране на най-добрите изследователи и преподаватели, за да се отдадат на преподавателската професия и научната кариера.

Отчитайки постигнатото за периода от 2019 г. до днес, членовете на Настоятелството намират за изключително успешно развитието и състоянието на университета през настоящия мандат. С удовлетвореност и гордост поздравяват всички преподаватели, служители, студенти и докторанти на ТУ – София за отличната им работа, за адекватната и категорична позиция във връзка с проведените извънредни избори и пожелават на преизбрания ректор проф. дн инж. Иван Кралов, на ръководния екип на университета и на цялата академична общност да продължат изпълнението на мандатната програма за продължаване на възхода на университета и важната му роля в обществото, чрез европейското качество на образованието и изследователската дейност и значимия трансфер на технологии към индустрията, както и подобряването на социално-икономическия статус на преподавателите и служителите му.

Съвет на настоятелите на Техническия университет – София
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  482       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   17/02/22