Ресурсбук България. Данни за избран обект

 

Сребърна (резерват)

„Сребърна“ е поддържан биосферен резерват в България, обект на световното наследство на ЮНЕСКО. Местността е обявена за резерват през 1948 г. с охраняема площ от около 892,05 ha, както и буферна зона от около 540 ha.

Местоположение

Разположен е край село Сребърна, на 16 km западно от Силистра и на 2 km южно от Дунав. Обхваща езерото Сребърна и неговите околности. Намира се на главното миграционно трасе на прелетните птици между Европа и Африка, наречено „Via Pontica“.

История

През 1913 г., след подписване на Букурещкия мирен договор, територията на резервата, заедно с цяла Южна Добруджа, попада в пределите на Румъния. През 1940 г. с подписване на Крайовската спогодба (1940) Добруджа отново преминава в територията на Българската държава.

Езерото Сребърна

Сребърна е сладководно езеро, което е разположено край река Дунав. Дълбочината му варира от 1 до 3 m, а площта му е 2 – 2,5 km2. Често се заблатява.

Флора

В езерото и около него има тръстика и други водолюбиви растения. Растителното съобщество от тръстика заема около 2/3 от площта на резервата. Тук се срещат 139 вида висши растения, като 11 от тях са редки или застрашени от изчезване извън територията на Сребърна. Вторият по разпространение растителен вид е тънколистният папур (Typha angustifolia), следван от широколистния папур (Typha latifolia). Сивата (Salix cinerea) и червената върба (Salix purpurea) също са широко разпространени.

Фауна

Резерватът е известен най-вече с птиците, които могат да се наблюдават на неговата територия. 221 вида птици гнездят в резерват Сребърна: къдроглав пеликан, розов пеликан, малък корморан, блестящ ибис, лопатар, ням лебед, белоока потапница, малка белочела гъска, червеногуша гъска, сива гъска, патици, тръстиков блатар, синьогушка, мустакат синигер. Тук е единственото традиционно в България гнездово находище на голяма бяла чапла.

Статут

През 1948 г. Сребърна е обявен за поддържан резерват. През 1975 г. Сребърна е включена в Рамсарската конвенция за опазване на влажните зони с международно значение. През 1977 е обявен за биосферен резерват от списъка на ЮНЕСКО. През 1983 г. влиза в списъка на паметниците на световното културно наследство и природните забележителности на ЮНЕСКО. Резерватът поддържа 22 редки, уязвими или застрашени вида животни и растения съгласно Европейския червен списък на глобално застрашените животни и растения и 149 вида съгласно Червената книга на България. Езерото е един от най-ценните и известни и в чужбина защитени природни обекти в България.

Музей

Природо-научният музей при биосферен резерват „Сребърна“ притежава експозиция от препарирани обитатели на резервата. От музея могат да се наблюдават птиците в резервата. Поставена е видеокамера в сърцето на блатото, където гнездят пеликаните, и чрез видеовръзка картината и звуците се предават на екран в музея. Около резервата е направена екопътека, като на известно разстояние по нея са построени беседки за отмора и наблюдателни площадки, откъдето могат да се наблюдават птиците.

Сребърна е сред Стоте национални туристически обекта на Български туристически съюз и има печат. Работното време на музея е: 08:00 – 18:00 ч. само през активния сезон от 1 май до 1 октомври. без почивен ден. Безплатен ден за посещения е четвъртък. Телефон: 08677 2469

Други подобни ресурси
Фирми:   Туризъм
Обекти:  Туристически обекти
Лица:     Външ.търговия


 
  Снимки на обекта
 
 
  Линкове към Сребърна (резерват)
 
W84423 Сеч на дървета в резервата Сребърна тревожи граждани Еко проблем News.bg
O3530 Резерват Сребърна Туристически обект Сребърна Виж  ~  
 
  Контакти
 
  Фирма - собственик  
  Лице за контакти:  
  Телефон   08677 2469
  E-Mail  -
 
  Адресни данни
 
  Област: Силистренска
  Община: Силистра
  Населено място: Сребърна
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Тип на обекта: Природна забележителност
  Качество: Природен феномен
  Статус: Туризъм
 
 



 
 
 
Google
 
 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Сеч на дървета в резервата Сребърна тревожи граждани    
__ 1 __

28/08/20
15:23:20
Граждани сигнализират за грохот на моторни резачки и камиони, натоварени с дървен материал, в резерват "Сребърна". Мястото е под закрилата на ЮНЕСКО.

От екоинспекцията посочват, че в момента се разчиства терен по проект, свързан с възстановяване на горски обитания край големите реки.

Ръководителят на проекта на РИОСВ-Русе Анелия Петрова обясни, че територията, която подлежи на залесяване, трябва да бъде изчистена и да й бъде извършена пълна почвоподготовка. По тази причина трябвало да се отсекат няколко десетки дървета.

Тя увери, че на мястото на премахнатите дървета ще бъдат засадени нови, местни видове - полски бряст, черна и бяла топола, бяла върба.

По думи на Петрова се спазват някои задължителни условия, съгласувани с МОСВ, като недопускане на замърсявания с отпадъци и с моторни масла от техниката.

Проверките до момента не са установили нарушения от страна на фирмата изпълнител.
 Резерват 'Сребърна'    
__ 2 __

10/11/20
16:53:13
Сребърна е поддържан биосферен резерват в България, обект на световното наследство на ЮНЕСКО.

Местността е обявена за резерват през 1948 г. с охраняема площ около 892,05 ha, както и буферна зона около 540 ha.



Обхваща езерото Сребърна и неговите околности. Намира се на главното миграционно трасе на прелетните птици между Европа и Африка, наречено Via Pontica.

Резерватът е известен най-вече с птиците, които могат да се наблюдават на неговата територия. 221 вида птици гнездят в резерват "Сребърна": къдроглав пеликан, розов пеликан, малък корморан, блестящ ибис, лопатар, ням лебед, белоока потапница, малка белочела гъска, червеногуша гъска, сива гъска, патици, тръстиков блатар, синьогушка, мустакат синигер.

Природонаучният музей при биосферен резерват "Сребърна" притежава експозиция от препарирани обитатели на резервата. От музея могат да се наблюдават птиците в резервата.

Разходката около езерото по екопътеките е истинското приключение. Има пътека, която ви води до самия бряг на езерото.

 Хищник напада гнездата на пеликаните в Сребърна    
__ 3 __

23/04/21
21:57:42

Хищници са нападнали някои от гнездата на пеликаните в резервата "Сребърна". Заради уплахата част от двойките са ги напуснали. Според специалистите обаче няма опасност пеликаните да останат без поколение. Първите пеликанчета за тази година се излюпиха върху платформите в езерото. Оцеляването на птиците обаче е под въпрос, защото на територията на резервата е забелязан хищник от рода на енотовидното куче.

"По-голяма част от птиците загнездиха върху тръстиковите площи. Част от тях бяха подплашени от 3 екземпляра енотовидно куче. Все още не можем да кажем кога да очакваме поколение от тях, тъй като при тях гнезденето започна по-късно", заяви Момчил Петров от РИОСВ-Русе пред БНТ.

Според експерти енотовидното куче не е характерен вид за нашите географски ширини. "Хищник, който е от семейството на кучетата, но по външен вид прилича много на енот или така наречената миеща мечка, разпространена в Северна Америка. Те живеят в Източна Азия, в Япония, и са били пренесени в европейската част на Русия с цел лов на ценни кожи", обясни Петров.

С помощта на капани един от хищниците вече е уловен и даден за отглеждане в зоопарка в Ловеч.

"Другите два все още са на свобода, но не се намират понастоящем в гнездовата колония", каза още Петров.

От Природо-научния музей в резервата се надяват хищниците да не повлияят на интереса на туристите.

"Надаваме се с появата на първите пеликанчета да има повече интерес на туристите да посещават музея, резервата. Надяваме се пеликаните отново да се завърнат на платформите, за да имам какво да наблюдаваме и нашите туристи какво да наблюдават", каза екскурзоводът Ива Георгиева.

От екоинспекцията предвиждат изграждане на висока ограда в района на колонията, която да предпазва пеликаните от бъдещи нападения.
 Извадиха 150 метра бракониерски мрежи от езерото на Сребърна    
__ 4 __

08/01/22
20:07:13


Охранителите на поддържан резерват "Сребърна" са извадили три рибарски мрежи с обща дължина от 150 метра от водните площи на защитената територия, съобщиха от Регионалната инспекция по околната среда и водите /РИОСВ/ в Русе.

Нарушението е установено вчера в локва "Бабушко блато" при ежедневния обход на резервата. Извършителите са неизвестни.

В отговор на проведената акция е извършенено посегателство върху личното имущество на служителите. Случаят е предаден на органите на реда за установяване на нарушителите.

На територията на резервата продължават дейностите по почистване на захранващия канал от растителност. Водните нива на река Дунав се наблюдават с повишено внимание, тъй като има тенденция за покачване. При високи нива на водите на реката езерото ще бъде захранено със свежи води.
 Пресъхна и част от езерото Сребърна заради ниското ниво на Дунав    
__ 5 __

06/09/22
13:54:30


Ниското ниво на река Дунав е довело до понижаване на нивото на езерото Сребърна, съобщи за БТА Момчил Петров, експерт в РИОСВ – Русе.

Традиционно дълбочината в най-дълбоките участъци достига до 3 метра, а сега е под два, обясни той. Това е естествен процес, който се наблюдава периодично през годините, тъй като езерото е относително плитко, с голяма площ и малко понижение във водния стълб води до пресъхване на части от него.

„Това понижение на нивото е неблагоприятно за рибите, от друга страна е благоприятно за рибоядните птици, които лесно ги намират и се хранят с тях. През този период на засушаване се наблюдава ежедневно присъствие на розови пеликани. Имаме също чапли и корморани, които се възползват от ситуацията“.

В резултат от рекордно ниското ниво на Дунав, в езерото не е постъпила вода от реката, която да доведе до изнасяне на част от наносите. По тази причина в момента се изгражда допълнителен канал от западната страна на езерото, който ще го свърже още веднъж с реката. Това ще доведе до по-добра циркулация на водата.

На 23 август хидрометеорологичната служба в Русе съобщи, че нивото на река Дунав е на сантиметър от рекорда за най-ниски води през последните 81 години, откакто се извършват измервания. По данни на изпълнителната агенция "Проучване и поддържане на река Дунав" нивото на реката е достигнало минус 72 см спрямо условната кота "нула". Рекордът за най-ниски води е отчетен на 8 септември 2003 година. Тогава при Русе са измерени минус 73 см спрямо условната кота "нула".
 Сребърна. Биосферен резерват    
__ 6 __

04/08/23
14:06:58


Биосферен резерват "Сребърна" се намира край село Сребърна, на 16 км западно от Силистра и на 2 км южно от река Дунав.

Биосферният резерват обхваща едноименното езеро и околностите му.

Той е един от само двата природни обекта в България, включени в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО (другият е Национален парк "Пирин").

Езерото е сладководно и е свързано с канал с река Дунав, през който периодично навлиза вода. Това служи за естествената подмяна на водата в Сребърна и изнасяне на придънната тиня. Езерото е дълбоко между 1 и 3 метра и често се заблатява.

Районът е богат на растителни и животински видове и е известен най-вече с птиците си и по-специално с къдроглавите пеликани - застрашен от изчезване вид. За тях има изградени специални платформи за гнездене. Срещат се още диви гъски, неми лебеди, белооки потапници. Резерватът е единственото място в България, в което гнезди голямата бяла чапла.

В комплекса има природонаучен музей с експозиция от препарирани птици от видовете, които обитават езерото. Разположението на музея е отлично и край него се разкрива гледка както към езерото, така и към неговите обитатели. Около водната площ и тръстиките е изградена екопътека, която обхождам частично.

Освен в Сребърна колонии от къдроглавите симпатяги в България има и на остров Персин (Белене) и в защитена местност Калимок-Бръшлен в близост до Тутракан.

Пеликаните гнездят в тези защитени територии, където се чувстват в безопасност, но често се хранят на румънска територия, където традиционно има големи рибовъдни стопанства.

България е топ туристическа дестинация за наблюдение на птици.

 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  577       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   28/08/20