Ресурсбук България. Данни за избрано лице

 

Кристалина Георгиева

Кристалина Иванова Георгиева е български икономист и преподавател, председател на Международния Валутен Фонд, бивш главен изпълнителен директор на Световната банка, бивш европейски комисар от България и специалист по въпросите на устойчивото развитие, вицепрезидент на Световната банка (от март 2008 до февруари 2010), член на съвета на настоятелите и доцент в катедра „Икономикс“ на Университета за национално и световно стопанство в София.

Встъпва в длъжност като европейски комисар на 9 февруари 2010, когато комисията Барозо II е одобрена от Европейския парламент.

Обявена е на 30 ноември 2010 г. за „комисар на годината“ и за „европеец на годината“ в годишните награди на електронното издание „Юръпиън войс“ (European Voice). Тя е отличена за своите приноси в работата си и по-специално управлението на хуманитарните катастрофи в Хаити и Пакистан.

Кристалина Георгиева е родена на 13 август 1953 г. в София. Майка ѝ е от град Любимец, а баща ѝ е внук на революционера и политик от Елена Иван Кършовски. Завършва политическа икономия и социология във ВИИ „Карл Маркс“ (днес Университет по национално и световно стопанство) през 1976 г. През 1986 г. защитава докторска дисертация на тема „Екологични политики и икономически растеж в САЩ“. Започва научна кариера в УНСС през 1977 г., където се издига до доцент. Гостува в катедрите по икономика на Лондонското училище по икономика (1987 – 1988), както и в Университета на Южния Пасифик във Фиджи и Австралийския национален университет, където води лекции за икономиките в преход. Специализира корпоративни финанси в Масачузетския технологичен институт и в Харвардското бизнес училище по учебна програма за кадри на Световната банка.

Започва работа в Световната банка през 1993. От 2000 до 2004 г. е ръководител на отдел за устойчиво развитие към Световната банка. От 2004 до 2007 г. е ръководител на отдела за Русия, а от март 2008 г. е вицепрезидент на Световната банка по въпроси, свързани с устойчивото развитие.

На 28 октомври 2016 г. Световната банка съобщава, че Кристалина Георгиева ще започне работа в банката като главен изпълнителен директор от 2 януари 2017 г.

Кристалина Георгиева е омъжена и има едно дете.

Други подобни ресурси
Лица:     Счет.отчетност
Сайтове: Бизнес и търговия


 
  Снимки на лицето
 
 
  Месторабота
 
  Фирма:  
  Длъжност:  
  Телефон:  
  E-Mail:  -
 
  Идентификация
 
  Титла:
  Професия: Икономист
  Основна дейност: Банково дело
 
  Линкове към Кристалина Георгиева
 
W30 Банки,Застраховане,Финанси Фирми Раздел    
W40 Банкомати Обекти Раздел    
W60 Финанси и инвестиции Стоки Раздел    
W18 Финанси и счетоводство Сайтове Раздел    
 
  Списък на сайтове администрирани от лицето
Име на сайта Категория на сайта Дата Детайли
Виж :
 
 
 



 
 
 
Google
 
 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 МВФ се зае с доклада за Кристалина Георгиева, натискът над нея расте    
__ 1 __

18/09/21
17:48:27


Натискът над управляващия директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева расте, часове след разпространяването на независим доклад от Световната банка, в който се твърди, че тя и Симеон Дянков са повлияли върху данните за Китай в доклада Doing Business за 2018 г. Тя веднага обяви, че "фундаментално не е съгласна с твърденията и интерпретациите" в текста.

Говорителят на МВФ заяви днес, че Управителният съвет на фонда преглежда доклада, за който е уведомила борда в четвъртък. "Като част от обичайна процедура за подобни случаи, етичната комисия ще докладва ва борда".

Засега няма официални реакции, а само коментари, но те идват от страни като Франция, Великобритания, Китай и Русия. Главният икономист на Световната банка по време на събитията около съставянето на доклада през 2017 г., обвини Георгиева в непочтеност. Освен това според Пол Ромър тя е "замазвала" притесненията му около един от най-прочутите доклади на институцията.

Докладът, в който се описват обвиненията към българката, е на авторитетна частна адвокатска кантора, която не се е занимавала със самите доклади, а с обстоятелствата около съставянето им и всички анализи и заключения в него са на авторите, не на Световната банка. Но текстът бе посочен като една от причините Doing Business да бъде закрит окончателно.

Ромер напусна поста през януари 2018 г. и получи Нобеловата награда по икономика през същата година. При оттеглянето си той публично изказа съмнениета си за "произволни" промени в методологията, довели до драстични промени в класирането на на някои държави и в частност на Чили. Намеса занижавала резултатите, докато на власт е била президентката социалист Мишел Башелет и ги повишавала при по-консервативния ѝ наследник Себастиан Пиньера.

В интервю за Агенция "Франс прес" икономистът казва, че тогавашното ръководство на Световната банка, включително настоящата директорка на МВФ, са били "непочтени". Той допълва, че не е знаел Георгиева да кара служителите да подобрят позицията на Китай в доклада, "но имах някои подозрения, че неща като това може би се случват".

"Когато повдигнах тези въпроси, Кристалина организира прикриването, замазването им".

Както е описано и в доклада, Кристалина Георгиева е работела по доклада в тясно сътрудничество със Симеон Дянков, потвърждава и тогавашният главен икономист на банката. Георгиева е отричала в интервюто за адвокатската кантора WilmerHale да е имало тясна координация с Дянков и да му е нареждала да извършва определени действия по доклада.

Симеон Дянков работеше за Световната банка, после бе министър в правителството на Бойко Борисов, след което се върна в институцията във Вашингтон. През март 2020 г. той напусна, а оплакванията на служители към него пред етичната комисия на Световната банка започват през юни.

По-рано днес източник от финансовото министерство на Франция заяви пред "Ройтерс", че етичната комисия и бордът на МВФ би трябвало да разгледат доклада на адвокатската кантора. "Темата е сериозна. Независимият доклад не е присъда и етичната комисия и бордът на МВФ трябва да го проучат, за изслушат управляващия директор [Георгиева] и да представят заключенията си. На тази основа Франция ще може изцяло да оцени ситуацията".

Финансовото министерство на САЩ съобщи, че анализира въпросния документ. "Това са сериозни констатации и министерството анализира докада. Основна наша отговорност е да съхраним почтеността на международните финансови институции", каза говорителката Александра Ламана.

Алексей Мойсеев, зам.-министър на финансите на Русия, коментира, че ситуацията около компрометирането на Doing Business е "вбесяваща". "Това е отвратителна история. Виждате, тези хора, които десетилетия поучават всички как да живеят... Като цяло, достойно за присмех е, разбира се, когато хората казват "Трябва да живееш така", а после "О, съжаляваме, от 20 години сме грешали", коментира той пред журналисти в кулоарите на Международния банков форум в Сочи.

В доклада Doing Business 2019 г. (последният публикуван) Русия бе на 28-о място в света, а 7 години по-рано бе на 120-о. През май 2012 г. президентът Владимир Путин издаде указ, инструктиращ правителството да предприеме мерки за подобряване позицията на Русия в рейтинга. Подобна задача имаше и в президентските майски декрети от 2018 г. Путин е цитирал Doing Business в някои от речите си.

Министерството на външните работи на Китай изрази надежда, че Световната банка ще "проведе всеобхватно разследване", за да "защити по-добре професионализма и надеждността" на класацията Doing Business, предаде Асошиейтед прес.. Китайското правителство придава голямо значение на оптимизирането на бизнес средата, заяви говорителят на министерството Чжао Лицзян.

Всичко това се случва по-малко от месец преди годишната среща на МВФ и Световната банка, която трябва да започне на 11 октомври.
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  223       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   18/09/21