Ресурсбук България. Данни за избрано лице

 

Борислав Сандов

Борислав Сандов е съпредседател на Зелено движение. Климатолог и участник в повечето екологични кампании през последните години.

Борислав Сандов е народен представител в 46-ото и 47-ото Народно събрание, избран от листата на "Демократична България" (ДБ). Той е съпредседател на Зеленото движение, което е част от коалицията на ДБ.

Сандов е роден в град Мадан и е израснал в Родопите. От 20 години живее в София. Сандов е изявен природозащитник, работи като експерт по устойчиво развитие и опазване на климата във водещи неправителствени организации. Има дългогодишен опит като организатор и говорител на кампании по опазване на околната среда и преход към зелена икономика. Той е съпредседател на “Зелено движение” и член на председателския съвет на Демократична България.

Завършил е Софийския университет „Св. Климент Охридски“, специалност География, и е специализирал в направление Изменение на климата и управление на води. Участва активно във всички популярни природозащитни кампании от последните 15 години. Бил е зам.-председател на Студентски съвет към Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Координатор е за България на Европейската гражданска инициатива за защита на пчелите. Борислав Сандов остава и в историята на съдебната практика в България - заради случай и дела с минния гигант "Асарел Медет". Става въпрос за разширяване на дейността на минната компания, против което Сандов се бореше заради опасност от замърсяване на поречието на река Луда Яна и заради Фейсбук статус срещу покойния създател на "Асарел Медет" проф. Лъчезар Цоцорков беше осъден за обида.

Други подобни ресурси
Лица:     Агроном
Сайтове: Селско, Горско, Еко


 
  Снимки на лицето
 
 
  Месторабота
 
  Фирма:  
  Длъжност:  
  Телефон:  
  E-Mail:  -
 
  Идентификация
 
  Титла:
  Професия: Гео...
  Основна дейност: Селско,Горско,Еко
 
  Линкове към Борислав Сандов
 
W13 Селско,Горско,Еко Фирми Раздел    
W31 Магазини - техника Обекти Раздел    
W12 Селско, Горско Стоки Раздел    
W12 Селско, Горско, Еко Сайтове Раздел    
 
  Списък на сайтове администрирани от лицето
Име на сайта Категория на сайта Дата Детайли
Виж :
 
 
 



 
 
 
Google
 
 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Борислав Сандов: В Зелената сделка хората трябва да виждат перспективата, а не д    
__ 1 __

21/06/21
21:47:28

Как Европейския зелен пакт, с който ЕС ще реализира целта си да направи европейската икономика въглеродно неутрална до 2050 г., ще промени живота на българите и дали България ще успее да се справи с предизвикателството на зеления преход.

Г-н Сандов, Зелените в Европейския парламент не подкрепиха Европейския зелен пакт, защото го смятятат за недостатъчно амбициозен да спре промените в климата. Как гледат на него българските Зелени?

- По същия начин. Учените казват, че не трябва да допускаме повишаване на температурата с повече от 1,5 градуса над нивата от 1850 г., от прединдустриалната епоха, защото това ще доведе до необратими негативни процеси за човечеството и екосистемите. А ние вече се намираме на 1,1 градуса и са необходими доста по-амбициозни политики за декарбонизация, запазването на биоразнообразие, за устойчиво управление на природните ресурси. Все пак за нас би било успех в България да бъде приложен Европейският зелен пакт, защото ние сме много лош пример в тези политики и в същото време с огромен потенциал.

Зелените от години говорят за климатични политики и изведнъж позеленяха ДПС, ГЕРБ..., всички онези, които ви критикуваха. Как си го обяснявате и виждате ли шансове за консенсус с тях отвъд комерсиалния интерес към фондовете?

- Надявам се, че всички политически партии вече са узрели за новата действителност и наистина долавят същността на тези политики, а не целят само да усвоят парите. Ние ще търсим широки мнозинства за реализиране на такива политики, независимо от конюнктурата.

България ще получи четвъртата най-голяма финансова помощ от Фонда за справедлив преход, за да модернизира и "почисти" икономиката си, и въпреки това няма голям ентусиазъм за участие в зеления пакт. На какво се дължи това?

- Дълги години администрацията трябваше да аргументира позиции срещу зеления преход. Упорството от страна на синдикати, областни управители, кметове, политически елити, мозъчни тръстове, трудно ще бъде преодоляно.

В природата ветропоказателят се завърта веднага към вятъра, но в България, където промените не се обичат, това става по-бавно.

Включително изказването на президента Радев на срещата на върха на ЕС в Брюксел подсказва, че то е писано от този втори-трети ешалон в министерствата, който говори от години, че България трябва да се пребори за някаква дерогация и да не се прилагат към нея зелените мерки.

Как си го обяснявате: страх пред мащаба на промените или липса на капацитет да се изпълни тази задача?

- И на двете, и даже нещо трето.

Всяка промяна ще развали корупционните схеми, които действат в момента. Особено в енергетиката има намесени големи играчи, олигарси, мастити бизнесмени, които харесват сегашната ситуация, защото печелят от регулирания пазар на енергия и от корупцията.

България има капацитет, но голяма част от него не работи в страната или пък не работи за българския пазар. В момента, в който се усети истински вятърът на промяната, този технологичен и експертен капацитет ще се появи над повърхността.

Обикновено се смята, че трансформирането на енергетиката ще е най-голямото предизвикателство, за да може България да изпълни ангажиментите си за намаляване на емисиите? Така ли е?

- Химическата индустрия и енергетиката най-трудно ще се трансформират. Много голямо предизвикателство ще е секторът "Мобилност", защото автопаркът в България е най-старият в ЕС, а домакинствата нямат икономическите условия да инвестират в екологосъобразни решения. През последните 10 г. селското стопанство претърпя промени, които ще го вкарат трудно в Европейския зелен пакт, тъй като земеделската земя интензивно се третира с пестициди и се използва като суровинна база за производство на продукция, която се изнася в чужбина.

Поради активността на синдикални организации и колебливостта към промените на регионално ниво, преходът на енергетиката изглежда най-труден, но в същото време той ще се случи най-бързо. Но не заради европейските политики, а заради икономическата логика и пазара.

От това, което знаем за Плана за възстановяване и устойчивост на България, в него няма достатъчно проекти, свързани с климатичния преход. От друга страна, е очевидно, че в България има много да се наваксва и като икономически модел. Защо тогава липсват проекти?

- Проекти има, но не са включени в плана. Критичен съм към него, защото не само, че не е достатъчно амбициозен, но и рискува част от средствата да не бъдат получени, защото проектите не отговарят на европейските критерии. Това, което е в плана, няма да намали суровинната зависимост на българската икономика, която ползва 6,5 пъти повече суровини и произвежда 6,5 пъти повече отпадъци за производството на единица продукт. Емисиите за единица продукт у нас са 3,5 пъти повече от средното за Европа.

За съжаление, голяма част от тези проекти ще доведат до нови корупционни схеми. Казват, че този път няма да има асфалт, но бетонът е твърде много. Надявам се през следващия месец този план да бъде значително подобрен, за да може да бъде финансиран и да доведе до реална модернизация на икономиката.

Вие имате експертиза в земеделието. Посочете 5 неща, които ако се направят, повече българи ще повярват в зелените политики.

- България има голям потенциал в агроекологията и биоземеделието, но темпът на нарастване е малък. Ако трендът се увеличи, ще имаме повече чисти храни и на по-добри цени, както и по-здрави хора. Ограничаване ползването на пестициди и изкуствени торове, за сметка на природно базирани решения, сеитбооборот, пермакултури и пр. Адаптацията спрямо климатичните промени ще означава трансфер на практики, семена и сортове, които, например, са по-устойчиви на засушаване.

Заради затоплянето в България ще започнат да се отглеждат цитруси, маслини, фурми. При сегашните нива на нарастване на температурата към 2050 г. половината от територията на България ще стане с трайно средиземноморски климат. Културите, които сега се отглеждат в Южна България ще трябва да се преместят към Добруджа и по-високите полета, като Софийското.

На трето място - аквапоника, модерно капково напояване, нови системи за задържане на влажността в почвата, които ще доведат до по-високи добови и следователно до по-ниски цени. Премахване на финансовата подкрепа за земеделие от площ към качеството на продукцията, което ще доведе до разнообразие на земеделските терени и ще увеличи биоразнообразието и видовете продукти, които се отглеждат. Възможности за информиран избор, за да се улесни връзката между производител и потребител. Да се знае къде кой какво произвежда, което би помогнало и за кооперирането на производителите.

Как ще убедите хората, които ще загубят професията и работата си заради зеления преход и няма да имат възможност да се преквалифицират заради възрастта, образованието си или заради липсата на избор, да мислят в зелено?

- Броят на тези хора е много по-малък, отколкото ни се представя. Инженерите и работниците в ТЕЦ няма да загубят професиите си, а ще работят в централи, които произвеждат ток не от въглища, а от други енергийни източници. Миньорите, които конкретно ще бъдат засегнати, ще имат възможност за ранно пенсиониране, ще могат да продължат на същите заплати и обекти, но за рекултивацията на минните терени и извеждането им експлоатация на миннодобивната инфраструктура.

Справедливият преход създава механизъм за преквалификация в земеделие, машиностроене, бизнес, а такива работни места ще бъдат създавани заради търсенето и финансовите възможности.

По-солиден проблем ще е намирането на хора за работа, отколкото намирането на работа за хората.

Въвеждането на възобновяеми източници на енергия и замяната на фосилните горива ще създадат повече работни места, отколкото ще бъдат загубени.

В химическата промишленост преходът ще бъде по-бавен, но и за там няма да е проблем работещите да имат бъдеще в България. Това не е нещо, от което трябва да се боим, а да го търсим, защото ще създаде по-благоприятни условия за живот.

Зелената сделка е още един инструмент за модернизиране на България. Как ще изглежда според вас тази "модерна България" през 2050 г., когато европейската икономика ще трябва да е въглеродно неутрална?

- Представям си България, в която има зеленина и хората са по-усмихнати. Място, където всеки сам добива енергията, от която има нужда. На покрива си например. Или участва в енергиен кооператив и не се налага да мисли за сметките си за ток.

Представям си хора, които са заети с повече мисловна дейност, култура, наука, отколкото с тежка физическа работа.

Представям си една страна, в която хората се хранят с чиста храна и знаят къде и от кого е отгледана и имат възможността да участват в този процес на своите покриви-градини или в градове-градини.

Представям си по-здрави хора, които не мислят как да си купят лекарства, тъй като храната им е техният лек. Хора, които живеят с технологии и управляват дейностите през телефона си. Това е постижимо дори по-рано. Хората трябва да виждат перспективата в промяната, а не да се боят от нея.

Борислав Сандов е съпредседател на Зелено движение. Климатолог и участник в повечето екологични кампании през последните години.
 Пламен Николов не ми изглежда като човек, който ще взема решения    
__ 2 __

02/08/21
17:49:53

Не познаваме добре г-н Пламен Николов, не ми изглежда като човек, който ще взема решения в тази страна, а всъщност това е най-тежката отговорност.

"Не сме го чували да изразява мнения и позиция, защото беше предложен в последния момент с технически финтове. Накрая се оказва, че едни други хора редят кабинета".

"По всичко изглежда, че Слави Трифонов взима решения в тази партия и е най-нормалното нещо да седне и да говори с хората, от които търси подкрепа, в това число и с нас, но няма такива разговори", обясни Сандов.

Аз се питам, ако Слави Трифонов взима решения и не иска да води такива разговори, защо трябва да говорим с Пламен Николов.

"Не искаме постове, не сме никога заявявали каквито и да е постове и ако това го твърди Слави Трифонов, означава, че той си позволява да не казва истината още от самото начало".

Казахме, че искаме споразумение, но да не е коалиционно, защото това означава съвсем друго нещо.

"Тук разговорът не е дали харесваме Пламен Николов или кой и как ще гласува, разговорът е за управлението на тази държава. Искаме от г-н Трифонов нормални политически процеси, нищо по-различно".

Чувам от ГЕРБ, че те нямат да участват в гласуването, това означава ли, че Бойко Борисов вече е "помилван" и те са се разбрали при нисък кворум да се реши.

Ако се стигне дотам, че само от БСП и ДПС подкрепят правителството на "Има такъв народ", от "Демократична България" ще минат в опозиция.
 Природозащитник в креслото на министъра на околната среда и водите    
__ 3 __

12/12/21
14:20:41


Вприродата ветропоказателят се завърта веднага към вятъра, но в България, където промените не се обичат, това става по-бавно."

Това казва в началото на юни Борислав Сандов, съпредседател на партия "Зелено движение". Разговорът е по повод целта европейската икономика да стане въглеродно неутрална до 2050 г. и как това ще промени живота на българите. В него той обяснява още, че "заради затоплянето тук ще започнат да се отглеждат цитруси, маслини, фурми. При сегашните нива на нарастване на температурата към 2050 г. половината от територията на България ще стане с трайно средиземноморски климат. Културите, които сега се отглеждат в Южна България ще трябва да се преместят към Добруджа и по-високите полета, като Софийското".

За страната през 2050 година, казва "представям си България, в която има зеленина и хората са по-усмихнати. Място, където всеки сам добива енергията, от която има нужда. На покрива си например. Или участва в енергиен кооператив и не се налага да мисли за сметките си за ток."

Новата роля, в която ще влезе Сандов след два дни, предполага той да може да работи активно за промени, които да доведат до подобни средносрочни и дългорсочни ефекти. Постът му в бъдещото коалиционно правителство, събира ролите на заместник министър-председател по климата и министър на околната среда и водите.

В преговорите бяха обсъдени вариантите за отделяне на позицията на вицепремиер с ресор "климат", който да координира тази хоризонтална политика във всички засегнати министерства, но в крайна сметка ресорът остана отговорност на министъра на околната среда и водите. Самият Сандов беше излъчен от квотата на "Демократична България", която влиза в управлението с трима министри, а преди това той беше избран след гласуване в националния съвет на зелените.

Малко след като беше представен като част от бъдещия кабинет, Сандов каза пред "Дневник" за бъдещата си работа, че "бизнесът и природата не са в конфликт. Ако погледнем съвременните политики и бизнес практики на европейско и световно ниво, ще видим, че взаимодействието бизнес - природа е потенциал и само зависимите от старите индустрии продължавят да го етикетират като "конфликт".

Пред медиите Сандов заяви, че иска и България да не е сред "двойкаджиите" в тази сфера.

Кой е Борислав Сандов

Борислав Сандов е роден в Мадан, на 39 години, женен и без деца. Има висше образование по география и незавършена магистърска степен по управление на хидроклиматичните ресурси. Той е един от учредителите на политическа партия "Зелените" през 2008 г., която бе преименувана преди две години в "Зелено движение". Сандов е и съпредседател на партията от шест години, като e подадал оставка през 2014г. след провалилите се преговори с Реформаторския блок, но е избран отново през 2019г. Между 2015 и 2018г е съпредседател на балканските "Зелени". Това е най-кратката визитка на бъдещия министър.

Сандов е сред създателите на партията, които влизат в политиката след активно участие в неправителствения природозащитен сектор. Той бе член на природозащитната коалиция "За да остане природа в България" като председател на сдружение "Юнеко" - студентски клуб по екология и устойчиво развитие към СУ "Св. Климент Охридски." Член е от 2000 г. на "Зелени Балкани" - най-старата природозащитна организация в България, а от 2005 г. и на гражданската група "Да спасим Иракли" - като и двете организации са членове на "За да остане природа".

Представям си една страна, в която хората се хранят с чиста храна и знаят къде и от кого е отгледана и имат възможността да участват в този процес на своите покриви-градини или в градове-градини.

Активен участник е в НПО коалициите, които се борят срещу разработването на нови ядрени мощности в България и за адаптация към климатичните промени.

Борислав Сандов през 2017 г. на образователния лагер "Картали" на Българското дружество за защита на птиците

Разпознаван е и като участник в протести за съдебна реформа и за защита на дивата природа в България, активен член на асоциацията за биоземеделие и организатор за България на Европейската гражданска инициатива за защита на пчелите. Участва в различни доброволчески каузи - природозащитни лагери на дружеството за защита на птиците и акции за плажовете за природосъобразен туризъм.

Заради опита си като природозащитник и инициатор на съдебни дела срещу замърсяващи технологии и неизпълнение на изискванията за екооценка, номинацията на Сандов се посреща с очакване за подкрепа от гражданското общество и частични опасения за възможни конфликти с големия бизнес.

Той бе два пъти народен представител в кратките мандати на 45-ото и 46-ото народни събрания, избран от листата на "Демократична България" в столичния 25-и МИР. В миналия парламент той беше и председател на постоянната парламентарна комисия за околната среда и водите. След края на мандата бе основно действащо лице за започване на дейности по обезопасяване на разлива от азотни торове от кораба "Вера Су", заседнал край защитената зона на Калиакра.

Ресорът "Климат"

Съвместяването на два ресора в една позиция беше прието от привърженици на зелените идеи като колебливо послание за поставяне на климатичните промени като хоризонтален приоритет за кабинета. В крайна сметка темата "климатични промени", макар и изведена на ниво вицепремиер в правителството, на практика остава отговорност на ресорния екоминистър.

По темата за климатичните промени Сандов е работил в рамките на магистърското си обучение, както и на ниво разработване на политики в Европейската партия на Зелените. През последните 10 години е член на координационната група на българската неправителствена "Коалиция за климата". Делегат е на международни неправителствени организации в 6 срещи на върха от панела на ООН за климатичните промени (т. нар. COP), на първата от които през 2009г. в Копенхаген.

В националното управление досега климатичните политики бяха ограничени само в една дирекция на екоминистерството, така че този акцент на ниво вицепремиер е знак на новото коалиционно правителство за ориентация към приоритетите на европейската Зелена сделка.

На европейско ниво политиките за климата изрично изискват индикатори за мерки по адаптация към климатичните промени и изпълнение на целите за въглеродна неутралност в одобряваните проекти по всички европейски програми. Условието е общата сума за климатични мерки да бъде 30% от европейската помощ, като не е определено как този процент ще бъде разпределен в различните засегнати сектори - селско стопанство, енергетика, транспорт, строителство, гори и други.

Ресорният вицепремиер Сандов ще трябва да координира работата на всички правителствени звена в тези сфери по инкорпориране на климатични мерки.

Трудното министерство на околната среда и водите

МОСВ отговаря за широк спектър от теми извън климатичните политики и управлението му е предизвикателна задача, в която се сблъскват и различни интереси (бивш министър на екологията е и първият действащ министър, който беше задържан - Нено Димов в показна акция на прокуратурата в началото на 2020г. заради водната криза в Перник и вноса на отпадъци).

Правото на здравословна околна среда е гарантирано с Конституцията, а Законът за опазване на околната среда определя компонентите й - и съответно "територията" на ведомството: атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи. Искам всяка една процедура, която се намира в регионалната инспекция по околната среда и водите да бъде в публични регистри, за да можем да не разбираме за някои намерения, веднага след като дойдат багерите.

Сандов има образование, свързано с управление на водите, както и политически опит на европейско ниво по темите за чистотата на въздуха и генно модифицираните организми. Според визитката му е участвал в неправителствени проекти с експертни анализи върху речните басейни, опрашителите, климата и ядрената енергетика. Като природозащитник - и в кампании за опазване на ландшафта (планинските защитени територии и Черноморското крайбрежие) и за биологичното разнообразие.

Инициатор е на дело срещу замърсяващи мини край Панагюрище, които разширяват дейността си без правилно извършена екологична оценка. Делото приключи с окончателна осъдителна процедура срещу мините преди два месеца.

Изборът на министър е заявка за нова ориентация на коалиционното правителство към ресора "околна среда". Въпреки че Министерството на околната среда и водите (МОСВ) е създадено през 1990 г. с мисия да "разработва и провежда държавната политика по опазване на околната среда в обществен интерес", от 1990-те години досега работата му бе маркирана от конфликти с гражданското общество.

Съпротивата на природозащитници срещу министерството през годините бе основно по теми като разрешаване на застрояване и замърсяване в защитени територии при неспазване на правила, както и с принципни искания за повече опазване и спазване на природозащитното законодателство и европейски норми. Министрите в правителствата от 1997 г. насам - независимо дали на десницата, Национално движение "Симеон Втори", Тройната коалиция или ГЕРБ - бяха остро критикувани за погазване на законите и увреждане на природата, включително при опити за промени на планове за управление на национални и природни паркове с цел разширяване на зони за строителство, допускане на замърсяване и увреждане в защитени зони от европейската мрежа "Натура 2000" и други.

Коалицията от природозащитни организации "За да остане природа" поиска от преговарящите за коалиционно правителство преди седмица както 15 дългосрочни приоритета, така и министър с "експертиза в темите, по които екоминистерството има правомощия" и "доказан принос за опазване на околната среда". Аргументите бяха тежкото наследство от 15 наказателни процедури от Европейската комисия в сектор "околна среда", така и дългогодишни проблеми, допуснати "поради грешни политики в полза на лобистки интереси или заради целенасочено отслабен капацитет на Министерството на околната среда и водите (МОСВ)."
 Сандов въвежда зелен сертификат и в екоминистерството    
__ 4 __

14/12/21
15:25:20


Очаква се решението за зелен сертификат за служителите да се въведе във всички министерства, а не само в Министерски съвет. Същото ще направя в Министерството на околната среда и водите. Важно е да се дава пример в обществото да се повиши ваксинацията. Това заяви заместник министър-председателят по климатични политики и министър на околната среда и водите Борислав Сандов.

"Призовавам всеки, който има сигнали за корупция, да ги дава. Всеки, който има сигнали за нарушения на околната среда, да ползва зеления телефон към регионалните инспекции по околната среда".

"Има някои особени случаи - по Черноморието, концесионния договор за Пирин, за който вече прокуратурата поиска да преразгледа. Там е установено, че се ползва 65% над позволената концесионна площ. Бодат ми очите някои действия на Регионалната инспекция по околната среда във Варна, някои застроявания на Дюните, на плажа. Трябва да направим много щателна проверка. трябва да си върнем плажовете, да опазим дюните".

Предполагаеми причини, довели до бедствено положение в части от Южна България след обилните дъждове.

"Мостовете, които видяхме срутени, не са старите мостове. Тези в Родопите са на векове и те продължават да са там. Правени са някога, защото на 100 години е идвала висока вълна, но днес те са непокътнати. Проблемът с новата инфраструктура е, че тя не предвижда. Няма мисъл и структура, която да казва, че на дадено място трябва да се направи на по-голяма височина, защото ще има висока вълна в следващите години".

Канализационните системи също трябва да са добре почистени, както и не трябва да се разрешават строителни разрешения в близост до реки.

"Истината е, че в България има много документи, които стоят по шкафовете и няма приложение. По същия начин имаме Стратегия за адаптация към климатичните промени. Макар и късно завършена, тя съществува и сме платили доста за нея като държава. Трябва да я извадим и да я вкараме в приложение. Тя ще ни реши част от тези въпроси".

Пълната прозрачност е добър начин за превенция на корупционните практики. На сайта на всяка една регионална инспекция, на заглавната страница да стои публичен регистър на всяко намерение, което е влязло във ведомството. Да не се налага всяка една малка къща да трябва да минава през тежка процедура.

"Ще облекчим бизнеса да прави нещата на местата, на които е позволено. В същия момент ще му показваме, че тук не може. Така ще свалим с около 70% работата на регионалните инспекции".

Много важно и как точно се реагира при такива кризи. "В момента доста се задъхва националната служба "Пожарна безопасност". Може би трябва да помислим и за някакви реформи".

"Трябва да се направи щателна проверка на плажовете у нас. Трябва да си ги върнем като държава, както и да си опазим дюните, не само заради самото опазване, но и като нещо, което да привлича туристи", каза заместник министър-председателят по климатични политики и министър на околната среда и водите Борислав Сандов.

Той ще поиска на заглавната страница на сайта на всяка регионална инспекция по околна среда да стои публичен регистър за всяко намерение, което е влязло във ведомството, и дали ще се извършва оценка за въздействие върху околната среда.

"Ще направим така, че да се прилагат такива планове върху по-големи територии, за да не се налага всяка една малка къщурка да минава и тя през тази процедура.

По повод бъдещето на районите, които разчитат на въгледобива, Сандов посочи, че трябва да има план както за закриване на тези енергийни мощности, така и за запазване на заетостта на хората.
 Държавата ще дофинансира с 6200 евро закупуването на електрическа кола    
__ 5 __

07/01/22
21:06:15


По Оперативна програма "Околна среда" за следващия програмен период ще има възможност да се дофинансира с 6200 евро закупуването на нов електрически автомобил при извеждане от експлоатация на стар автомобил, каза в Горна Оряховица министърът на околната среда и водите Борислав Сандов, цитиран от БТА.

Той уточни, че в плана за възстановяване и устойчивост също е заложена реформа, свързана с преминаването към електромобили. От министерството предвиждат мярка за подпомагане на общините при закупуването на специализирани автомобили с електрическо захранване.

За следващия програмен период има предвидени над 400 милиона лева за опазване на чистотата на атмосферния въздух и прилагането на европейските стандарти.

Предвижда се изготвяне на списък с препоръки към общините по отношение на качеството на въздуха, за да могат те по-лесно да кандидатстват по ПУДООС, където са отделени 47 милиона лева за екологични проекти. Той прогнозира, че средствата ще бъдат одобрени на заседание на Министерския съвет идната седмица.

В Горна Оряховица министър Сандов, заедно с кмета Добромир Добрев и директора на РИОСВ Цонка Христова, обяви за защитени три вековни дървета. Трите ясена се намират на ул. "Свети Княз Борис Първи", възрастта им е над 120 години, а обиколките на стволовете са около четири метра, посочиха от Регионалната екоинспекция.

 Подпорната стена на Алепу може и да не се събаря    
__ 6 __

17/02/22
14:57:59
Дали ще се събори подпорната стена на Шофьорския плаж в местността Алепу още не е решено. Предстои анализ кое е най-добре за природата, каза министърът на екологията Борислав Сандов.

Според него разумен вариант е районът да се рекултивира, като стената остане. Вариант е засипване на стената с пръст и засаждане на местни видове растителност.

След като склонът вече е разкопан, махането на изграденото подпорно съоръжение може да предизвика свличания. "Рекултивацията ще се плати от този, който е извършил закононарушението - инвеститора. Ако се окаже, че държавата е виновна и е подвела инвеститора - тя ще плати".

Преди да се направи каквото и да било, трябва да приключат всички съдебни и административни процедури. "Надявам се до края на следващата година това да приключи като казус".

Към момента Върховният административен съд (ВАС) се произнесе с окончателно решение, че разрешителното за строеж е "нищожно". В началото на седмицата директорът на РИОСВ - Бургас, Пламен Маринов коментира, че има още няколко стъпки, които трябва да минат през съда, министерствата на регионалното развитие и на околната среда, преди да се пристъпи към рекултивация.

Още се чака решението за "Струма" през дефилето

Що се отнася до трасето на магистрала "Струма" през Кресненското дефиле, министърът повтори тезата си, че най-добре за природата е да се направи тунел. Другият вариант е обходен път извън дефилето, или т.нар. "Източен обход". В момента три работни групи анализират плюсовете и минусите на всяка от възможностите, след което Агенция "Пътна инфраструктура" ще обяви конкурс за изготвянето на проект.

Сандов е на мнение, че строежът може да се финансира с евросредства в рамките на новия програмен период (2021 - 2027 година), като участъкът може да е готов до края на 2030 година. Министърът изрази "обосновано предположение", че при управлението на ГЕРБ вариантът тунел не е приет, тъй като няма близки на партията фирми, които могат да направят толкова дълъг тунел.

5 млрд. лв. влезли в бюджета за година от квоти за емисии

На въпрос за бъдещето на въглищните централи Сандов посочи, че в момента с Европейската комисия се обсъжда как да се замени целта затваряне на централи с цел държавата да намали вредните емисиите до определена година. "Над 5 млрд. лв. са влезли в бюджета от квотите на емисиите за една година. Идеята е да ги инвестираме в енергийния преход. Отделно ЕК дава 2.7 млрд. лв. за въглищните региони. Има фонд за модернизация и други финансови инструменти за преминаване към нискоемисионни производства".

Категорично срещу АЕЦ "Белене"

АЕЦ "Белене" е ненужен проект и анализът на експертите ще стигне до същия извод. Според Сандов, ако анализът е обективен, напрежение в коалицията няма да има. "Аз съм категорично против АЕЦ "Белене". Трябва ни бърза трансформация в енергетиката, а не да инвестираме в нещо, което ще заработи след 10 - 15 години".

Започва мащабна залесителна кампания

Екоминистърът обяви, че вчера е поставено началото на мащабна залесителна кампания. Тя ще обхване всички страни - членки на ЕС, като за България целта е засаждане на 100 млн. дървета до 2030 година.

В момента се засаждат 3-4 млн. дървета на година, идеята този брой да се повиши сериозно, като се работи не само в горски територии, но също покрай пътища, в градовете, покрай населените места и в земеделските земи.
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  260       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   11/12/21