Ресурсбук България. Данни за избрано лице

 

Асен Личев

Асен Личев е роден през 1952 г. в София. Магистър е по хидрогеология и инженерна геология. В продължение на 25 години работи в МОС и МОСВ.

Повече от 12 години заема длъжността директор на дирекциите по водите. Експерт е по управление на водите на национално ниво.

През 1997 г. участва активно в организацията и провеждането на институционалната реформа във водния сектор, завършила със закриването на НСВ и КГМР и със създаването на Министерството на околната среда и водите. Ръководи разработването на концепция за „Национална стратегия за управление и развитие на водния сектор в България до 2015 г.“, приета от Министерския съвет през 2004 г. През същата година ръководи разработването на Закон за управление на водите, който по политически причини е приет на първо четене от Народното събрание и замразен.

В своята дейност се ръководи от принципа „Околната среда, в това число и водата, не са просто търговски продукти, а по-скоро жизненоважни наследства, които следва да бъдат опазвани, защитени и третирани като такива“.


Други подобни ресурси
Сайтове: Услуги


 
  Снимки на лицето
 
 
  Месторабота
 
  Фирма:  
  Длъжност:  
  Телефон:  
  E-Mail:  -
 
  Идентификация
 
  Титла: Инженер
  Професия: Вода и канализация
  Основна дейност: Водно стопанство
 
  Линкове към Асен Личев
 
F6918 Служебно правителство Стефан Янев Администрация София Виж  ~  
    Манипулации с линковете
 
  Списък на сайтове администрирани от лицето
Име на сайта Категория на сайта Дата Детайли
Виж :
 
 
 



 
 
 
Google
 
 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Министър Асен Личев: Дефицитът в МОСВ е 10 милиона лева, няма пари за чистене на    
__ 1 __

23/05/21
22:16:33

Екоминистър Асен Личев представи приоритетите в работата, политическия си кабинет и финансовото състояние на ведомството на първата пресконференция пред медиите.

В министерството на околната среда и водите зам.-министри са Емилия Тончева, Ренета Колева и Петър Димитров. Главен секретар на МОСВ е г-жа Климентина Денева, началник на кабинета на министъра е Поля Пенчева и съветник на министъра е Ваня Григорова. На пресконференцията присъства и изпълнителният директор на Изпълнителна агенция "Околна среда" Росица Карамфилова.

10 млн. лева е дефицитът на одобрения бюджет на МОСВ, който е в размер на 64,5 млн. лева. "Другият финансов източник, на който много разчитах, е ПУДООС с бюджет 70 млн. лв., но го заварвам с дефицит от 24 млн. лв. Като гражданин и аз съм имал усещането за корупция. Когато дойдох в министерството, реших да проверя, дали това е така и документално", каза министър Личев.

Той е очаквал Инспекторатът в МОСВ да направи оценка на корупционния риск на отделните звена. За целта от КПКОНПИ е трябвало да изготвят системата, но няма методика за разкриване на корупционни практики няма. Не са подавани сигнали до Прокуратурата от министерството.

Личев даде пример за лошото управление на министерството с липса на основни политически и стратегически документи.

"Не е завършен и приет Национален план за управление на отпадъците 2021 - 2028 г. Той е на индикативна стойност 1,639 млрд. лв.

Не е завършена и приета от страна на Министерския съвет Националната приоритетна рамка за периода 2021 - 2027 г.

Не е завършено разработването и одобрението на Оперативна програма "Околна среда" за периода 2021 - 2027 г.

Не са изпълнени ангажименти на държавата по две наказателни процедури, инициирани от ЕК. Едната е за неизпълнение на Р България за закриване и рекултивация на депа с неопасни отпадъци, които не отговарят на изискванията. Другата е, че не са обявени защитени зони за местообитания".

Служебният екоминистър каза, че и планът за управление на водните ресурси се движи с шест месеца закъснение.

Плановете за управление на риска от наводнение се движат с 18 месеца закъснение. Хоризонтът на тези два плана е от 7 години. Ние вече сме навлезли във времевия отрязък, в който те трябва да са налице, каза екоминистърът.

По думите му утре е трябвало да бъде открита Системата за управление на водите в реално време по поречието на река Искър. "Не знам, дали този проект ще бъде завършен. Миналата година станаха наводнения в северната част на Софийското поле. Ако тази система беше влязла в сила, това можеше да бъде предотвратено".

"Исках веднага с встъпването ми в длъжност да забраня вноса на отпадъци за изгаряне. Оказа се, че нямам правна възможност за това. Не мога да забранявам комплексни разрешителни с включено условие за изгаряне на отпадъци".

Според обяснението, това е въпрос на изменение на тълкуванието на регламента, който е закон от ЕК, така че да се ограничи до минимум това. На сайта на министерството ежедневно ще се вижда какви отпадъци влизат на територията на България.

Заради дефицита в бюджета на ПУДООС не може да се организира почистването на реките. Няма и лев за осъществяване на основните политики на министерството до края на годината. А поради липсата на работещо в момента Народно събрание, което да актуализира бюджета, това излиза като мина.

Няма пари дори за маркиране с табели мостовете, които пресичат пътищата, и тези, които пресичат реките с имената им. Това е много важно, защото е елемент на възпитание и уважение към реките, които са на територията на България.

Той обеща, че по време на служебното правителство ще работи за изменение на Закона за водите, за да се забрани издаването на разрешително за ВЕЦ-ове във вътрешните реки.

Планът за възстановяване и устойчивост на Р България трябва да се преработи. "Планът го разбирам, като финансиране на дейности, които носят добавена стойност и увеличаване на БВП, а не като финансиране на лозунги. Един от проектите е изграждането на СПА център в Овча купел, "който да е най-големият в Европа, а защо не и в света".

Искам да бъде заложено и изграждане на инсталации за добив на кинетична енергия от река Дунав, съвместно със съседите ни в Румъния по протежението на общата ни граница. Методът не пречи нито на корабоплаването, нито на миграцията на рибите, каза министърът.

Очакванията му са да бъде изградено и пристанище в близост до Капитан Андреево, където заедно с Гърция и Турция да направим плаваема река Марица до Бяло море. По този начин, ще можем да включим в пътните комуникации товарите, които ще пристигат по воден път. Такива проекти биха увеличили стандарта ни, а не зададените до този момент.

В отговор на въпрос за заменки на земи от екозона "Натура 2000" и наказателни процедури на ЕК срещу България зам.-министър Емилия Тончева обясни, че пари в Оперативна програма "Околна среда" са пренасочени изцяло към дейности за решаване на проблемите с епидемиологичната обстановка. "В момента няма никакви средства за това, решението е изцяло на предното правителство, средствата са насочени почти императивно".

18 са започнатите наказателни процедури на ЕК срещу България в ресор околната среда. Една от тях е за фините прахови частици (ФПЧ), по нея има заведено второ дело в съда на ЕС и се очаква санкция срещу България. Нивата на ФПЧ не са достигнали указаните от ЕК параметри и сме далеч от изпълнението на това изискване и затова вървим сериозно към налагане на санкция.

Експертите в МОСВ може да опитат да се борят разпределението на санкцията да е поносимо. Т.е., сега е определена санкция в размер на 3156 евро на ден за зона, която включва няколко общини, дори такива, които вече не са в нарушение.

За изпълнението на Оперативна програма "Околна среда" Поля Пенчева обяви, че бюджетът на ОПОС 2014-2020 г. е 3,393 млрд. лв. Договорените проекти са на стойност 3,8 млрд. лв. Т.е. програмата е договорирана на 112%, това се прави по препоръка на ЕК - ще има проекти, които няма да могат да се изпълнят, затова е добре да има авансово сключени и държавата да използва този ресурс.

До момента са изплатени 1,366 млрд. лв. Това са 40% от средствата по програмата. Подадени са 473 проекта, 329 са договорени, останалите са в процес на оценка, така 263 са в изпълнение, а 66 са изпълнени. За ОПОС 2021-2027 г. са предвидени средства в размер на 3,6 млрд. лв.

По думите на зам.-министър Ренета Колева за бюджета на ПУДООС само през април от УС са одобрени проекти за 82 млн. лв., а наличният разходен таван за 2021 г. е 70 млн. лв. Предприятието има сключени договори за общо 111 млн. лв., от които предстоят плащания за 62 млн. лв. От началото на 2021 г. са похарчени 24 млн. лв. и в рамките на одобрения разходен таван. До края на годината ПУДООС разполага с 41 млн. лв., което означава, че парите са недостатъчни за разплащане по сключените договори - 20 млн. лв. А за всички поети ангажименти по решения на УС, необходимите средства са 176 млн. лв.

Колева обясни, че е наредила временно да спре приемането на нови заявления и да се прекрати извършването на плащания, докато се извършат всички проверки.
 Алепу и Карадере ще бъдат обявени за защитени зони    
__ 2 __

03/06/21
22:49:26
Служебният министър на околната среда и водите Асен Личев е наредил в кратък срок да бъдат издадени документи за обявяването на Алепу и Карадере за защитени зони, съобщи той пред Нова телевизия.

Двете местности са част от европейската мрежа "Натура" като на плажа "Алепу" миналата година израсна хотел, представян като "подпорна стена", а за Карадере община Бяла наскоро пусна за обсъждане "концептуален проект" за застрояване.

Личев оцени недовършения и обявен след граждански протести за незаконен строеж на "подпорна стена" на Алепу за "престъпно-смешен". "Това по никакъв начин не може да мине като подпорна стена, гарантирам, изхождайки от професионалния си опит. Съвсем друг тип съоръжения могат да решат проблема и според мен трябва да се премахне", каза той.

Министърът съобщи, че е установил липсата на важни стратегически документи, по които би трябвало да работи министерството. Сред тях са методика за оценка на корупционния риск в отделните звена. "Тоест държавата не е могла да води реална борба с корупцията по средните и високите етажи, защото няма критерии", каза той.

Министерският съвет не е приел досега и Национален план за управление на отпадъците 2021-2027 г., който би следвало да определи всички дейности и финансирането им. Не е приета и национална приоритетна рамка за действие в защитени територии.

Ареста на предшественика си Нено Димов Личев оцени като "стадий на разграждане на държавата чрез разграждане на министерство - арест на министър и зам.- министър, смяна на политически кабинет, уплаха на следващия и изпразване на бюджета".
 Екоминистърът уволни директора на РИОСВ-Бургас заради къмпинг Каваците    
__ 3 __

10/07/21
22:35:24
Уволних директора на Регионалната инспекция по околната среда и водите в Бургас Детелина Иванова, защото е негодна да управлява. Това обяви екоминистърът Асен Личев на специална пресконференция.

Детелина Иванова бе назначена на поста от предишния министър Емил Димитров на 14 април 2020 г. Преди това тя е оглавявала отдела по "Биологично разнообразие и защитени територии" в инспекцията.

Като проблем Личев посочи и така наречените "бетонни пети", които бяха заровени в пясъка на къмпинг "Смокиня". Предстои да бъдат обособени и нови защитени територии по Черноморието.

"На 9 април, в края на мандата си, министър Димитров подписва заповед, с която отменя императивната забрана за строителство на къмпингите "Веселие" и "Смокиня". На практика въвежда изключения. Днес отмених заповедта като нищожна и уволних лицето Детелина Иванова като негодно. Тя е отменила забраната за всякакво строителство на защитените дюни в местността "Каваците", заяви Личев

"Сериозно се заехме с незаконното строителство по Черноморието. Голямото ми постижение е, че успях да събера Националния съвет за биоразнообразие, чийто мандат бе изтекъл. Заради отмяна на заповедта на министър Димитров за плаж "Смокиня" възникнаха народни недоволства. Оказа се, че те имат бунгала там. Аз изпратих писмо, с което им разрешавам спокойно да си ги ремонтират, без да има притеснения".

"Заварих 11 директори на РИОСВ, Национални паркове и Басейнови дирекции, за чиято длъжност не е проведен конкурс. Още не съм ги сменил. Уважавам професионализма, ако се докажат - да останат да работят, ако не - уволнявам ги веднага".

Изгарянето на отпадъци се е превърнало в една печеливша търговия за общините.

"По-изгодно е да се горят вносни отпадъци, но това ще става, след като първо се изгарят нашите отпадъци".

"Вчера бях в района на Северозападна България. Видях, че автомагистрала Монтана - Видин е със шест платна и се строи усилено".

"Гордея се, че учените от БАН и неправителствените организации достигнаха до консенсус във връзка със защитените зони в "Натура 2000". Тази информация ще бъде изпратена в Брюксел. Тези данни са много важни, тъй като спъваха изграждането на магистралата край Кресна".

"Току-що получих от европейската специализирана прокуратура уведомление за лошото управление на оперативна програма "Околна среда. Първата работа на Европейската прокуратура в България се оказа, че е свързана с МОСВ и лошото управление на ОПОС".

Личев коментира и как са харчени пари във ВиК сектора.

"Над 4,6 милиарда са дадени за ВиК сектора, като парите са били за канализация, пречиствателни станции и намаляване на водните загуби. Виждате какъв е ефектът от тези пари, особено по отношение на намаляването на водните загуби", коментира министърът.

"В Бургас - 600 милиона, в Монтана - 63 милиона лева. 1 към 10. Тези пари са дадени за канализация, пречиствателни станции и намаляване на водните загуби. Над 4,6 милиарда само по ОПОС и само от ПУДОС".

Служебният министър на околната среда и водите Асен Личев е посредничил между Националното сдружението на общините и стопанските камари за проблема с неизгарянето на RDF-горива, които произвеждат структурите на местните управи, занимаващи се със сметосъбиране.

Договорено е общините да повишат калоричността на складираните RDF. Министърът посочи, че вносните отпадъци за изгаряне се плащат от вносителите по 300 евро на тон, а общините могат да плащат за изгаряне едва по 45 лв на тон.

"Общините и стопанските организации се разбраха, че ако общините повишат калоричността на своите отпадъци, стопанските организации първо ще изгорят българските отпадъци. Ако това не стане, ще забраня вноса на отпадъци за изгаряне".

"Топлофикация-София може да изгуби възможността за дерогация по европейската директива, свързана с емисиите от промишлеността, ако не предостави необходимите данни и гаранции на МОСВ до 12 юли, до понеделник. Досега от дружеството не са предоставили документите", коментира министърът и допълни, че възниква основателният риск столичани да нямат парно.

ИАОС е подготвил документи за недопускане на дерогация на "Брикел" ЕАД, което означава, че на пракитка те не отговарят на условията и много скоро могат да бъдат затворени.

Министърът на околната среда и водите е наложил принудителна административна мярка на "София инвест" за запълване с отпадъци на депото в район "Кремиковци", което трябва да бъде рекултивирано. Личев отбеляза, че такива действия са недопустими.

"Благодарение на проверката, която РИОСВ-Бургас е направил в Синеморец, днес е открита процедура за спиране на строителството на хотел там".

 Кабинетът спаси три плажа: Целият МС имаме големи топки    
__ 4 __

29/07/21
20:17:08

Служебното правителство изменени списъците на защитените зони за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна.

С приетите изменения се увеличава площта на защитени зони:

BG0001001 "Ропотамо" - към него остана плаж "Корал";
BG0000100 "Плаж Шкорпиловци" - към него остана плаж "Кара дере";
BG0000103 "Галата" - към него остана плаж "Паша дере".

По този повод министрите на околната среда и водите Асен Личев и на икономиката Кирил Петков дадоха съвместен брифинг.

"Целият Министерски съвет остана в единодействие и на едно мнение, за това че девственото Черноморие не е обикновена стока, която може да се продаде. А е наследство, което трябва да се опази и съхранява за идните поколения", каза Асен Личев.

"Освен за икономиката аз и моят екип направихме и голяма стъпка към развитието на световната и филмова индустрия. Големите фирми като Disney и Netflix вече имат основателни причини да се настанят на българския пазар и да снимат сюжетите си на омайните кътчета на Черноморието, които днес ние лишихме от застрояване".

С приемането на решението общото покритие на мрежата от защитени зони за местообитанията се увеличава с 3346.95 ха или 0.031 на сто от националната територия.

Асен Личев отбеляза, че се надява никой да не посмее да посегне на тези територии. Той коментира, че няма гаранции за това, защото и самият Закон за биологичното разнообразие дава възможност съвсем легално всички защитени зони да бъдат закрити.

Министър Кирил Петков отбеляза, че това са едни от малкото останали плажове по нашето Черноморие, където може да се види истинска природа. Според него това е огромна победа и за българската икономика, защото ако искаме да развиваме туризъм с висока добавена стойност, той не може да бъде стена от хотели по дюните на българското Черноморие.

"Реално туризмът, фокусиран към природата е много по-доходоносен, отколкото масовия, на който сме се нагледали досега", коментира Петков. Когато говорим за екология и за икономика, ние говорим за две страни на една монета, допълни той.

"Един турист, чиито интереси са към природата, харчи обикновено между 10 и 17 пъти повече, отколкото това, което оставя клиент на алкохолния туризъм", обясни още министърът на икономиката.
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  347       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   11/05/21