Ресурсбук България. Данни за избрано лице

 

Неофит Български

Неофит I е висш български православен духовник, глава на Българската православна църква и на Софийската епархия от 24 февруари 2013 година с титлата Патриарх Български и митрополит Софийски. От 1994 г. до 2001 г. е доростоло-червенски митрополит. От 2001 г. до избора му за български патриарх е русенски митрополит.

Ранни години и образование

Роден е в София на 15 октомври 1945 година със светско име Симеон Николов Димитров в работническо, безпартийно и силно религиозно семейство. Брат му, доц. Димитър Димитров, е главен диригент на църковния хор в храм-паметника „Св. Александър Невски“. След завършване на основното си образование, през есента на 1959 г. е приет за ученик в Софийската духовна семинария при гара Черепиш, курсът на която завършва през 1965 г. От септември 1967 г. е студент в Духовната академия „Свети Климент Охридски“, която завършва през 1971 г. От есента на 1971 г. до 1973 г. е на богословска специализация в Катедрата по църковно пеене при Московската духовна академия.

На 1 септември 1973 г. е назначен за преподавател по източно църковно пеене и диригент на студентския хор при Духовната академия. Четири години по-късно става старши преподавател по източно църковно пеене и богослужебна практика в Духовната академия, където преподава до края на 1980 г.

Неофит е подстриган за монах на 3 август 1975 г. в Троянския манастир с името Неофит. През следващия месец става диригент на Софийския свещенически хор. На 25 март 1976 г. патриарх Максим го ръкополага за йеромонах, а на 21 ноември 1977 г. отново патриархът го въвежда в архимандритско достойнство в софийската катедрала „Света Неделя“. От 1 януари 1981 г. до декември 1985 г. архимандрит Неофит е протосингел на Софийската митрополия.

Епископ

В периода 1983 – 1990 година Неофит е сътрудник на Шесто управление на Държавна сигурност за борба с идеологическата диверсия с псевдоним Симеонов. В личното му дело са запазени 16 листа, а Неофит е описан в него като:
„Силно религиозен, привързан към църквата, епископ Неофит се оформя като един от консервативно настроените млади висши духовници, радетели за запазване на старите традиции в православната църква. Особена активност прояви в разширяване на религиозната дейност след започналите в социалистическите страни процеси на преустройство и демократизация и най-вече след проведеното в СССР честване на 1000-годишнината на Руската православна църква. Започна открито да поддържа тезата за пълна самостоятелност и ненамеса на държавата в религиозната дейност и църковно управление.“

На 8 декември 1985 г. в патриаршеската катедрала „Свети Александър Невски“ е хиротонисан в епископски сан с титлата Левкийски и е назначен за втори викарий на софийския митрополит.

На 1 декември 1989 г. епископ Неофит е избран за ректор на Духовната академия, а след възстановяването на академията като Богословски факултет при Софийския университет „Свети Климент Охридски“ на 26 юли 1991 г. е избран и за пръв декан. Заема поста до януари 1992 г., когато е назначен за главен секретар на Светия Синод.

Като главен секретар на Светия Синод и председател на църковното настоятелство при храм-паметника „Свети Александър Невски“, по време на разкола в БПЦ, изиграва важна роля в преговорите за освобождението на окупираната Синодална палата.

На 27 март 1994 г. е избран, а от 3 април същата година е и канонически утвърден за доростолски и червенски митрополит. През 2001 г. Петият църковно-народен събор взема решение да раздели Доростоло-Червенската епархия на Русенска и Доростолска епархия, а Неофит е титулуван русенски митрополит

Патриарх

След кончината на патриарх Максим, на 10 ноември 2012 г. с тайно гласуване Неофит е подкрепен от 1 от 12 присъствали митрополити за наместник-председател на Българската православна църква.

На 24 февруари 2013 г. на Патриаршеския избирателен църковен събор е избран за патриарх на Българската православна църква с 90 гласа срещу 47 за митрополит Гавриил Ловчански. Във връзка със 70-годишния му юбилей през 2015 година е удостоен от президента Росен Плевнелиев с орден „Стара планина“ първа степен за изключителния му принос към България.

Като Патриарх на 1 юни 2016 г. тон за отказ от участие във Всеправославен събор в Колимвари, Крит, Гърция дава Българската православна църква.

На 27 ноември 2017, Светият синод създава комисия за преговори с Македонската православна църква – Охридска архиепископия и с останалите поместни православни църкви за получаване на статут на непризнатата до този момент МПЦ.

Други подобни ресурси
Сайтове: Религия


 
  Снимки на лицето
 
 
  Месторабота
 
  Фирма:  
  Длъжност:  
  Телефон:  
  E-Mail:  -
 
  Идентификация
 
  Титла: Патриарх
  Професия: Духовник
  Основна дейност: Услуги
 
  Линкове към Неофит Български
 
W21 Услуги Фирми Раздел    
W19 Търг.комплекси Обекти Раздел    
W17 Услуги Стоки Раздел    
W17 Услуги Сайтове Раздел    
 
  Списък на сайтове администрирани от лицето
Име на сайта Категория на сайта Дата Детайли
Виж :
 
 
 



 
 
 
Google
 
 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Патриарх Неофит поздрави българските воини    
__ 1 __

09/05/21
22:16:59

В деня на паметта на храбрия и победоносен Христов воин и светец Георги, винаги победоносната армия на православна България чества своя благословен празник - Деня на храбростта. Ден на памет и прослава на всички знайни и незнайни воини, отдали живота си в защита на нашата скъпа родина - България.

Така започва приветствието на Негово светейшество българският патриарх Неофит, митрополит Софийски.

"Ден на радост, на тържество и заслужена гордост, в който високо вдигнатите глави българските военнослужещи припомнят на всички нас, че българската армия е армия непобедима - войнство, което не познава поражението и което и днес остава сигурен гарант за целостта на нашата страна и неприкосновеността на нейните граници, изпълнявайки своето свято дело и благородна мисия с високо съзнание за дълг и отговорност, с истинско усърдие и в жертвено служение за род и родина", пише Негово Светейшество.

Нашата света Православна църква винаги е имала в молитвите си не само воините, отдали живота си в изпълнение на своя дълг, но и тези, които продължават да вървят по техните стъпки, отдавайки силите и способностите си, готови да жертват дори и най-святото, което имат - живота си, за честта на Българската армия и за защитата на своя народ и държава, се казва в словото за празника на армията ни.

"Всяка армия е армия победителка, когато воюва за чиста и справедлива кауза, но най-вече когато има над себе си Божието благословение и Божията подкрепа и закрила. Защото Господ е "щит за всички, които се Нему уповават" (Пс. 17:31), и "благоволи към ония, които Му се боят, към ония, които се уповават на Неговата милост" (Пс. 146:11)", пише Негово Светейшество.

Той пожелава Божията благодат да пребъдва всякога над българските знамена-светини и могъщата десница на Всевишния да пази нашето безстрашно войнство от всеки враг и противник. По молитвите на Пресвета Богородица, на светия Великомъченик и Победоносец Георги и всички просияли в светостта Свои угодници Всемилостивият Бог да бди над нас и да ни дарува Своята небесна помощ и закрила!

Посланието е насочено към президента и върховен главнокомадващ въоръжените сили Румен Радев, военния министър в оставка Красимир Каракачанов, началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, българските офицери, сержанти и войници.

То завършва така:

Честит и благословен празник!

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!
 Патриарх Неофит е приет в болница Токуда    
__ 2 __

17/06/21
20:12:31

Българският патриарх Неофит е транспортиран в тежко състояние в неврологичното отделение на болница "Токуда", съобщава Doxologia Infonews. Това е станало на 15 юни вечерта, но новината е съобщена днес от служители на Софийската митрополия.

Патриархът е бил отведен в болницата от високопоставени служители и духовници, на които е поверена грижата за здравето му. Според публикацията, те са се опитали да запазят в тайна влошаването на неговото здраве.

Уточнява се, че към момента състоянието му е стабилизирано, но дългосрочната прогноза не е ясна.

До момента няма официално съобщение от Светия синод, посочва Християнство.бг.

Патриарх Неофит беше в болница през април - за това съобщи Мика Зайкова от парламентарната трибуна, при откриването на първото заседание на 45-ия парламент. Тогава също липсваше информация от синода - впоследствие беше съобщено, че главата на БПЦ е приет за рутинни изследвания.
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  215       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   09/05/21