Ресурсбук България. Данни за избрано лице

 

Кольо Фичето

Никола Иванов Фичев, известен като Кольо Фичето и наричан Уста̀ Колю Фичето (майстор, учител, професор), е български възрожденски строител, архитект и скулптор.

Роден е в град Дряново през 1800 г. Останал сирак без баща на 3 г., едва 10-годишен започва да учи занаят при тревненските майстори дюлгери. На 17-годишна възраст се учи при майстори от западнобългарската строителна школа от град Корча как се дяла камъкът, а след това усвоява строежа на църкви, камбанарии и мостове от брациговските майстори. Още млад, 23-годишен, той е вече калфа, а на 36 г. е общопризнат за майстор от целия дюлгерски еснаф.

Знаел е отлично турски език, говорил е добре гръцки и румънски език.

Почива през 1881 г. в Търново, където днес в парк „Дружба“ се намира гробът му. Оригиналният кръст е в окръжния исторически музей „Конака“. Българският генерал Иван Фичев е негов внук.

Името на Никола Фичев носи морският нос Колю Фичето в Антарктика.

Ликът му е изобразен на банкнотата от 2000 лева (емисия 1996 година, в обращение до 1999 г.)

Други подобни ресурси
Сайтове: Строителство


 
  Снимки на лицето
 
 
  Месторабота
 
  Фирма:  
  Длъжност:  
  Телефон:  
  E-Mail:  -
 
  Идентификация
 
  Титла: Архитект
  Професия: Строител,Архитект
  Основна дейност: Строителство, Инфраструктура
 
  Линкове към Кольо Фичето
 
W8 Строителство Фирми Раздел    
W33 Склад Обекти Раздел    
W7 Строителство Стоки Раздел    
W7 Строителство Сайтове Раздел    
 
  Списък на сайтове администрирани от лицето
Име на сайта Категория на сайта Дата Детайли
Виж :
 
 
 



 
 
 
Google
 
 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 ИЗПОВЕДТА НА МАЙСТОР КОЛЮ ФИЧЕТО    
__ 1 __

09/03/21
16:23:55
Добра работа сте свършили, ашколсун!

Аз „сполай” сега няма да ви река, ще ви го рекат децата ви един ден, че тя, тая работа за тях е – да знаят корените си, че корен нямаш ли, плод не връзваш…

И аз така, каквото можах направих. Мостове градих, дето да събират човек с човека…и манастири, дето да го събират с бога… и чешми, дето утоляват жаждата на тялото… и храмове, че да утолява жаждата си и душата… и кули за часовници, че хората все искат да уловят времето , та да си подредят нещата на според него.

Ама времето кой може го хвана, него го няма… Времето е в туй да слушаш какво ти казва дървото и да накараш дървото да те слуша… и камъка… и пръста… и водата, да станеш едно с градежа и да го градиш тъй, че да остане.

Викат, самоук съм бил – че то кой не е самоук на тоя свят? То цялото училище е пред очите ти – ако имаш очи да го видиш, научаваш го, ако ли не – не.

Аз мойто школо навремето на Баева ливада го подкарах. Гледах най-напред от дряновските майстори, после от разни дюлгери от Влашко до Цариград, и от Черното море до Дубровник. С албанци съм работил, с гърци, с турци, с италианци. Видял съм много. На тия, дето не знаят, съм показвал, от тия, които знаят и могат, акъл съм взимал. Който иска да научи нещо, научава го. Не иска ли, и сто даскала да му туриш, все тая. Щото на човек можеш на сила да му вземеш, ама да му дадеш на сила можеш ли…?

Над 15 черкови съм дигнал в годините – аз съм им правил теркове, аз съм ги смятал, аз съм ги пазарил и аз съм ги градил. Като деца са ми! Като деца…И хубави станаха – за прослава на майстора си и на господа. Че то моженето ни е от Бога, неможенето ние си го правим сами…

За черкови тогаз даваха хората…и за школа, и за чешми…Пък не е да са имали повече, от малкото си даваха. Та вий сега не проклинайте беднотията си, щото онуй дето днес идва на акъла ви, утре ше дойде в ръцете ви…Можете да сте господари на всичко или роби на всички…От вас си зависи.

Ама помежду си не градете толкоз дувари, дето да ви делят, ами повече мостове да ви събират…Правете, струвайте, оставете по нещо. Първом за това мислете. Не впрягайте талигата пред воловете. Като работиш със сърце, парите сами ще дойдат. Пък и…я гледайте тука, това е единствената ми фотография.....

Ръцете ми…виждате ли ги, скръстени са отпред – празни. Нищо не съм вземал за себе си от тоя свят. Ама минаха кажи речи 130 лета откак си отидох, пък повечето дето го градих още си седи.

Айде, със здраве…
Никола Йованов Фичев (Колю Фичето)
 Издигнаха паметник на Кольо Фичето в София    
__ 2 __

01/12/23
17:03:49

Откриването на паметника на майстора-строител, един от създателите на българската възрожденска монументална архитектура уста Кольо Фичето пред сградата на Камарата на строителите в България (КСБ).

Паметникът, който е дело на скулптора Петко Арнаудов, е изграден по инициатива на Националния клуб на строителите ветерани, изцяло с дарения на членове на КСБ.Любимият строителен материал на Кольо Фичето е бил камъкът и затова и този паметник е от камък.

Рожденото име на Кольо Фичето е Никола Иванович Фичев. Той е български майстор, строител, архитект от епохата на Възраждането (1800-1881). Един от основателите на църковната и гражданска архитектура. Създава емблематични за българското възраждане храмове, обществени и жилищни сгради, мостове, водопроводи, канализации и др.

Като майстор строи църквите "Св. Никола" в Търново (1836), "Св. Димитър" в Килифаревския манастир (1840), "Св. Богородица" в Търново, "Свети Николай" в Дряново (1851), Къщата с маймунката във Велико Търново (1849), Беленския мост (1865-1867), Ловешкия покрит мост (1872-1874), Конака в Търново (1874-1876) и др. След като завършва църквата "Свети Никола е признат за главен майстор строител (уста). За изграждането на Беленския мост е награден с най-високото отличие в империята - златен орден "Меджидие".

 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  660       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   09/03/21