Харалан Александров Александров е български социален антрополог, публицист, преподавател в Нов български университет, с научни интереси в областта на социалната антропология, социалната политика и организационните изследвания.
Роден е на 21 март 1967 г. в София, в семейството на акад. Александър Александров. Завършва славянска филология в Софийски университет, като дипломната му работа е върху междуетническите връзки в районите със смесено население в България. От 1991 до 1996 г. следва в НБУ, като преминава курсове на обучение по социална дейност и педагогическа психология към Департамента по поведенчески науки. През 2003 г. получава докторска степен по антропология към Института за фолклор при БАН с дисертация на тема „Фолклорният текст в контекста на социалната промяна“.
Между 1994 и 1999 г. специализира и в различни университети в Канада, Словакия, Великобритания, Унгария и Русия. Работи върху докторска дисертация на тема „Identity, continuity and change: the dynamics of reconstructing the organizational culture of an education institution“ към Университета на Западна Англия в Бристол, Великобритания.
Доцент в НБУ от 2014 г.
Член е на Института за взаимоотношения между хората и на настоятелството на Институт „Отворено общество“ - София.
Добрата новина за Харалан Александров: разминахме се с революцията
__ 1 __
30/12/20 23:11:13
Ние сме в епицентъра на голямо човешко бедствие. Това заяви пред БНТ социалния антрополог Харалан Александров. Конспиративните теории идват, за да си върнем усещането за контрол, по думите му, а е по-тежко да си признаем, че природата е по-силна.
Коронавирусът довел до регрес в обществото. Връх взеха страхът, омразата и нагонът за власт. С регреса, която сме преживели с ковид удара, сме загубили най-ценните постижения на нашата цивилизация - способността да водим спокоен разговор, да мислим и да дебатираме.
Протестите от лятото не постигнаха целта си. Започна интересен диалог, който ще се развива.
Политиците са си дали сметка колко крехка е политическата ни цивилизованост. Позициите на президента Румен Радев не са неочаквани, тъй като от началото на мандата си държавният глава е алтернатива и опозиционна сила.
Имаше момент, в който изглеждаше, че Радев можеше да е водач на народен бунт, след което се прибра в по-институционалната си позиция на критик на управлението. От гледна точка благополучието на обществото това е отговорна позиция. От гледна точка на неговия шанс да стане новия месия, може би е пропуснал исторически шанс да развее байряка на бунта, посочи Харалан Александров и допълни: "Разминахме се с революцията и смятам, че това е добра новина."
Задай въпрос, добави коментар >>>
Отвори формата за текст
Брой посещения: 43
Гласували: 0
Оценка: 0.00
Последна редакция: 30/12/20