Ресурсбук България. Данни за избрано лице

 

Ахмет Доган

Ахмет Доган е почетен председател на Движението за права и свободи(ДПС).

Ахмед Доган е роден на 29 март 1954 година в село Пчеларово, област Добрич, като Ахмед Исмаилов Ахмедов, но изкарва голяма част от ранното си детство в село Дръндар, област Варна. Баща му Исмаил напуснал семейството още като се родило детето. Година по-късно майка му Демире се омъжва за втори път и семейството се мести в Дръндар. От втория си баща има три сестри. Израства в бедно селско семейство, дядо му е ходжа в селото, в което живеят.

През 1981 година завършва философия в СУ „Климент Охридски“, след което е редовен аспирант в Института по философия към БАН. През 1985 година завършва и Академията за обществени науки и социално управление (АОНСУ) на ЦК на БКП. През 1986 година защитава кандидатската си дисертация и постъпва на работа като научен сътрудник в Института по философия.

Агентурна дейност и престой в затвора

Още по време на военната си служба през 1974 година Доган става агент на Държавна сигурност (Управление III Военно контраразузнаване). През 1979 година е прехвърлен към Окръжно управление на МВР – Варна, а през 1979 година – към Първо главно управление. По време на агентурната си дейност използва псевдонимите „Ангелов“, „Сергей“ и „Сава“. Свален е от оперативен отчет през 1988 година.

Според официалната му биография, през 1985 година Ахмед Доган се включва в организиране на съпротивата срещу т. нар. „Възродителен процес“, като става един от основателите на нелегална организация. През 1986 година е арестуван, заедно с други участници в Турскота националноосвободително движение, и лежи в Пазарджишкия затвор в килия за смъртници, а през 1989 година е осъден при закрити врати от Варненския окръжен съд на 10 години лишаване от свобода като създател на противодържавна организация. Амнистиран е след отмяната на чл. 233 от Наказателния кодекс в края на същата година. Не е изяснено дали престоят му в затвора е резултат от действителна нелегална дейност или е опит на Държавна сигурност да го представи като „борец за свобода“.

Политическа кариера

На 4 януари 1990 година Ахмед Доган става учредител и председател на Движението за права и свободи.

Доган е избиран за депутат във всички Народни събрания между 1990 и 2013 г., но системно не посещава парламентарните заседания.

Женен е два пъти, но след края на втория си брак живее от години в съвместно съжителство с манекенката Алтен Алиева.

Други подобни ресурси
Лица:     Образование
Сайтове: Наука и образование


 
  Снимки на лицето
 
 
  Месторабота
 
  Фирма:  ДПС
  Длъжност:  
  Телефон:  
  E-Mail:  -
 
  Идентификация
 
  Титла:
  Професия: Философия, Логика
  Основна дейност: Общество и политика
 
  Линкове към Ахмет Доган
 
W16 Администрация Фирми Раздел    
W23 Общество и политика Сайтове Раздел    
 
  Списък на сайтове администрирани от лицето
Име на сайта Категория на сайта Дата Детайли
Виж :
 
 
 



 
 
 
Google
 
 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Sofia Times - Аферата ”Оня списък”    
__ 1 __

13/07/20
15:11:07
Аферата "Оня списък",или как предателят и престъпник Ахмед Доган предаде 1300 разузнавачи на Турция... Фил и СДС му ги дадоха,за да са на власт...

В името на властта СДС прикрива престъпление на Ахмед Доган, но губи тази власт благодарение на… Ахмед Доган. Старата приказка, че никой не уважава лакеите и хората без чест и достойнство, независимо че се възползва от тях, се потвърждава и в този случай.

На 4 януари 1990 година Софийски градски съд регистрира етническата партия ДПС в разрез с чл. 11, ал. 4 от Конституцията. Години по-късно Желю Желев и Андрей Луканов дават своя съществен принос за легализирането на тази партия и гласуване на съставения с мандата на ДПС кабинет „Беров”.

Аферата ”Оня списък”

На 4 февруари 1992 г. Ахмед Доган и неговият личен секретар Мехмед Тефик са на посещение в турското посолство. Срещата е по инициатива на агент Сава – самият Доган . Там той предава на турския посланик 6 документа, касаещи националната сигурност на България. Към тези документи е и пълният списък на служителите и агентите на българско разузнаване – около 1300 имена.

Въпросният документ съдържа имена и лични данни на служители на Националната разузнавателна служба и Разузнавателното управление на Министерството на отбраната, които са на дипломатическа работа в българските мисии в 79 държави. В този списък са и имената на агенти под прикритие, работещи извън дипломатическите мисии.

Някои от тях работят като шофьори, други са бизнесмени, трети работят в търговските дружества или са ангажирани с научно-техническия шпионаж. В списъка, предаден на турския посланик, прилежно е отбелязано кои от агентите са офицери, на кои служби са подчинени, в коя държава се намират, и какви са техните легенди. На практика цялото българска разузнавателна мрежа е разконспирирана и става достояние на чужда държава.

Предаването на тази информация и в такъв обем е толкова зловещ акт, че турският посланик се обръща към Доган и казва: ”Ти ще ме вкараш в затвора”.

След предаването на документите Мехмед Тефик звъни на подполковник Иван Терзийски – зам. началник на управление Балкански страни в НСС и иска среща. Тя се провежда същата вечер около 20:00 часа в ж. к Дружба. Тефик му разказва как същия ден в 13.30 е придружил Ахмед Доган до турското посолство, и е предал за фотокопиране няколко документа. Става ясно, че секретната информация е събирана от Стоян Ганев и Живко Попов – бивш заместник министър на външните работи по социалистическо време и висш служител на Първо главно управление ДС.

По това време Филип Димитров е министър-председател на републиката. Президентът и правителството са объркани. Българската резидентура е обезвредена, животът на българските разузнавачи и агенти- застрашен. А за държавна измяна наказанието е сурово. Министри и популярни личности от СДС започват поредица от тежки съвещания как да процедират по казуса. От една страна има престъпление и предателство, застрашаващо не само националната ни сигурност, но усложняващо отношенията ни с други държави, а от другата страна на везната е желанието на сините да запазят властта си.

Надделява второто: страхът, че ако разобличат Доган, той ще оттегли подкрепата си за СДС и правителството на Филип Димитров ще падне.

Синьото правителство решава да сложи чадър над Доган и обявява случилото се за постановка на Държавна сигурност, с цел компрометиране на Ахмед Доган и Стоян Ганев. С два месеца и половина закъснение по случая е заведено дело. На 23 април 1992 г. с него се заема прокурорът от главна прокуратура Асен Арсов. Но делото се води срещу неизвестен извършител, който във времето “от декември 1991 г. до февруари 1992 г. е разгласил сведения, съставляващи държавна тайна, които са му били поверени и станали известни по служба и от това могат да настъпят особено тежки последици за сигурността на държавата”.

После разследването съзнателно се проточва, прикриват се документи, унищожават се доказателства, а случаят се засекретява и минава в архив.

Ахмед Доган е оневинен, но само след няколко месеца СДС заплаща висока цена, за жеста си към него – поисканият от Филип Димитров вот на доверие, не получава подкрепа от ДПС, и сините сдават властта в полза на…ДПС.

След този случай, Мехмед Тефик, който по това време е на 29 години, развива фобия, че може внезапно да умре. Здравословното му състояние внезапно се усложнява и при едно от постъпванията си в болница, се появяват съмнения, че е тровен постепенно и умишлено. Лекарите в Правителствена болница едва го спасяват от сигурна смърт. Няма информация дали са извършени разследвания за поръчителя.

Всичко случило се след това – победният политически и финансов възход на ДПС, е резултат от съдебната процедура по „оня списък” и прикриването на престъплението на политическо ниво.

За преданата си служба към България и етническия мир Ахмед Доган получава орден „Стара планина” I степен, връчен му от президента Първанов през 2004 година. Три месеца по-късно той обявява, че връща ордена в знак на протест, че за същия орден е номиниран и главният прокурор по времето на Възродителния процес, Васил Мръчков. За да смекчи гнева Доганов, Георги Първанов изменя собствения си указ и награждава Мръчков с орден „Кирил и Методий “.

Истината излиза на светло след 18 години, с помощта на разследваща журналистка Богдана Лазарова, която получава разрешение за достъп до засекретените материали. В края на 2009 година тя оповестява за пръв път на каква информация се е натъкнала по време на едногодишната си работа по документацията, отразяваща разследването на аферата „Оня списък”. Интервюирала е всички, които са имали отношение към този казус, взела е подробни показания и от Мехмед Тефик, но Доган отказал да бъде интервюиран.

През април 2010 година прокуратурата излиза с изявление, че ще се направи разследване дали Доган е извършил държавна измяна.

Потърсихме в мрежата информация за другия участник в събитието, Мехмед Тефик, и при изписване на името му в търсачката, попаднахме само на един такъв, но в много зловещ сюжет. На 10.10.2009 г. във Велики Преслав 48-годишен мъж със същото име е бил… обезглавен. Убийците са получили доживотна присъда, но жестокото убийство и съвпаденията на имената и възрастта на жертвата с бившия секретар на Доган, предизвикват тръпки. Те се подсилват и от едно интервю от 2008 година, в което се споменава, че след събитията около „Оня списък” , Тефик е изпаднал в алкохолна зависимост.
 Калин Тодоров. Зад завесата на демокрация    
__ 2 __

19/07/20
15:39:09
"Аз командвам тези, които управляват България!", Ахмед Доган, най-тайнственият човек на Прехода, има достатъчно основания да изрече тези, иначе доста самонадеяни думи. Защото след промените той почти неизменно крачи "ръка за ръка" с властта. През някаква част от времето управлението на държавата се реализираше пряко с мандата на движението му, а през останалите периоди, та чак и до ден днешен, Сокола тайно дърпа конците на марионетките си, спотаил се в дебелата сянка на Сараите.

Най-измислената магистрала на Прехода, която уж минаваше по моста между християни и мюсюлмани, беше "яхната" от Доган. И това се оказа пагубно за България. Каквито и резерви да имам към Иван Костов, той се беше съвсем прав в едно: "Сокола беше и е проклятието на България!". Командира произнесе за пръв път тази сакрална фраза, когато Движението за права и свободи подари властта на правителството на Беров, което включи "зелената светлина" за групировките да започнат разграбването и опустошаването на България. После я повтори пред Би Ти Ви, като поясни, че разгромът на КТБ, трезора на Цветан Василев, е поръчан от кръгове на ДПС, ръководени от Сокола. Целта им е била да разграбят банката и те са я постигнали блестящо.

Малкият Ахмед се родил в село Пчеларово, област Добрич. Детството му обаче преминало в село Дръндар, Варненска област, населено главно с етнически турци. Сокола бил будно дете, но страдал от тежки комплекси, резултат на сериозна психологическа травма. Още докато бил бебе на шест месеца, майка му-етническа туркиня, се разделила с баща му и се омъжила повторно. Този път за ром, а не за етнически турчин. За лош късмет, пастрокът се грижел само за общите деца-три по-малки момичета, като напълно пренебрегвал момчето. И то се чувствало жестоко отритнато, както в емоционален, така и материален план. Това го озлобило, и то не само срещу хората, стоящи непосредствено около него, но и срещу цялото общество.

Затова, според Петър Бояджиев, личностната характеристика на момчето твърде много напомняла на детските профили на серийните убийци. Психологическият му портрет, съставен доста по-късно в Научно-изследователския институт по криминалистика към МВР, не бил толкова краен, но твърдял нещо подобно:

"Емоционалното отхвърляне и абсолютното незачитане на потребностите и интересите на Ахмед Доган, са формирали у него както силен стремеж към само утвърждаване и социална реализация на всякаква цена, така и желание да властва над останалите хора. Те са породили и неистова жажда за признание, уважение и зачитане на авторитета му."

Сигурно тези черти в характера на Сокола са главната причината той да приеме като "манна небесна" поканата да стане агент на Държавна сигурност. Не е съвсем ясно кога точно е била отправена тя, но има свидетели, между които бившата шефка на Главно следствено управление Ани Крулева, които смятат, че "разработката" е започната още в детска възраст.

Когато застанал на "старта" на истинския живот, Сокола е започнал да "консумира" връзката си със службите пълноценно, рационално и целенасочено.
 Доган: Не е лошо да бъдеш управляващ параметър в политическата геометрия    
__ 3 __

15/02/21
02:30:44
"Не е лошо да бъдеш управляващ параметър в геометрията на политическото пространство" - това заявява почетният председател на ДПС Ахмед Доган в обръщение към съпартийците си по повод номинациите, които получи за депутатските листи.

Доган се оттегли от председателския пост в движението през 2013 г. и оттогава не е депутат. Въпреки това в години на избори обичайно е номиниран за участие в кандидат-депутатските листи, но винаги отказва. Днес той признава, че се е изненадал от номинациите, но и получил "кефлийско настроение за добре свършена работа" .

Почетният председател изразява мнение, че включването на името му в номинациите "дава импулс за мобилизация, но същевременно с това допълнително "зарежда" емоционалната мотивация на опонентите и противниците на ДПС".

Според него "вече три десетилетия почти всички новопръкнали се партии и коалиции задължително се позиционират и търсят политическа идентичност спрямо ценностната система на движението". По думите на Доган, който е доктор по философия, а преди време шокира с признанието, че разпределя порциите в държавата, "не е лошо да бъдеш управляващ параметър в геометрията на политическото пространство". Прави уговорката обаче, че "този политически статус си има и цена и тя трябва да се заплати", което станало чрез целенасочено сатанизиране на "образа на А. Доган" през целия преход.

От гледна точка на Съдбата, няма нужда "А. Доган" да се връща в политиката, заключава почетният лидер, който в последните години развива поредица от бизнес начинания. След като получи преди десетина години хонорар от над 1 млн. лв. за консултации в областта на хидроенергетиката, впоследствие той навлезе в бизнеса с ток като съсобственик на получаващата държавни средства за да поддържа "студен резерв" ТЕЦ Варна. "Водородната революция в дигиталната ера" и стратегия за растеж, базирана на Европейския зелен пакт пък са в предизборната програма на ДПС.
 Доган сарай. Росенец    
__ 4 __

08/01/24
18:26:03

 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  412       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   13/07/20