Ресурсбук България. Данни за избрано лице

 

Лозан Панов

Лозан Панов е завършил висшето си юридическо образование през 1995 г. в СУ "Св. Климент Охридски. За кратко е бил юрисконсулт в НОИ и главен юрисконсулт на Дирекцията за застрахователен надзор към Министерството на финансите (първообразът на КФН).

Работил е и като съдебен практикант в Областния съд по наказателни дела във Виена, в Районния съд на Виена - център и в Областния съд по граждански дела - Виена.

Панов има дългогодишен стаж като съдия, като кариерата му започва през 1999 г. Тогава той назначен за младши съдия в Софийския градски съд, а по-късно се прехвърля като редови съдия в Софийския районен съд, където работи до 2004 г. Между 2004 и 2007 г. той се връща в Софийския градски съд, като влиза в административното отделение на съда.

През 2007 г. тогавашният председател на ВАС Константин Пенчев се захваща със създаването на 28-те административни съдилища в страната. Тогава той кани Лозан Панов за ръководител на АС-София в условията на новоизграждащата се структура, с ограничен съдийски състав и практически несъществуваща материална база.

В началото на 2012 г. ВСС взе решение за повишаването на Лозан Панов до върховен съдия във ВАС - и именно там го завари номинацията за председател на ВКС през декември 2014 г.

На 9 декември 2014 г. - ден преди крайния срок за представяне на концепция за управлението на ВКС, Лозан Панов беше блъснат от автомобил на пешеходна пътека край Южния парк.

Магистратът беше вкаран в болница със счупена ръка и сътресение на мозъка.

По странно стечение на обстоятелствата беше настанен в една и съща болнична стая със съдебния помощник от ВАС Тодор Тодоров - нападнат и пребит пред дома си от трима неизвестни извършители (които все още не са разкрити от МВР).

Още на следващия ден Лозан Панов обяви, че се оттегля от процедурата по избор на ВКС. Вместо тя да бъде прекратена, обаче, ВСС реши само да удължи срока за приемане на концепциите.

Няколко дни по-късно Панов отново промени решението си и се върна в кампанията за ръководния пост във ВКС.

На 29 януари 2015 г. след 9-часови изслушвания и поредица разправии между членовете на ВСС Лозан Панов беше избран с мнозинство от 17 гласа за председател на ВКС със седемгодишен мандат.

Указът на президента Плевнелиев за назначаването на Панов като председател на ВКС беше посрещнат с недоволство от страна на Съюза на съдиите, които поставиха под съмнение тайната на вота във ВСС и равнопоставеността на кандидатите в извънредно удължената процедура.

Един от малкото публични гласове в защита на Лозан Панов дойде от Константин Пенчев -по това време национален омбудсман, днес - конституционен съдия.

Междувременно, мистерията около катастрофата потъна в забрава. Оказа се, че виновникът за удара е руски гражданин, чиято самоличност така и не беше разкрита. Останаха само съмненията, че инцидентът може да е бил опит за физическа саморазправа или сплашване срещу висшия магистрат в навечерието на ключовия избор.

* * *

Лозан Панов се опита да наложи собствен стил в управлението на ВКС - най-вече по отношение на публичността и аргументацията на съдебните решения по важни за обществото казуси.

За пръв път председателят на ВКС даде разяснения по мотивите на присъда на подопечните си съдии - през юни 2015 г. Панов даде интервю за БНТ, посветено изцяло на спорното решение на ВКС за връщане на делото за "шестте НЕ!!!" срещу Цветан Цветанов.

Панов отказа да даде оценки за работата на съдебния състав, но не си спести личната "присъда" за вината на бившия вътрешен министър: "Докато Цветанов беше министър на вътрешните работи, България се беше превърнала в един голям "Биг Брадър".

Заедно с министър Христо Иванов, Лозан Панов беше и активен участник в настояването за дисциплинарна проверка срещу тогавашния председател на Софийския градски съд Владимира Янева в първите дни на разкритията по аферата "Червеи".

След отстраняването й Лозан Панов излъчи временния ръководител на съда - върховния съдия Владимир Йорданов, и успя да издейства оставките на цялото ръководство на СГС от ерата "Янева".

* * *

Панов се стремеше да заема неутрална позиция в откритата персонална "престрелка" между Христо Иванов и съдебните кадровици, която достигна гротескни форми през юни-юли 2015 г. (контрапротести, раздаване на знамена на Северна Корея пред ВСС и официално "жалване" пред Бойко Борисов от страна на мнозинството в съдебния съвет, обиден отношението на правосъдния министър).

В същото време, той беше единственият от т.нар. "Трима големи" на съдебната власт, който открито подкрепяше конституционните промени, предлагани от МП.

След избухването на скандала със записите между Владимира Янева и Румяна Ченалова в началото на ноември, Лозан Панов беше единственият член на ВСС, който открито призова да се разследва съдържанието на разговорите между двете съдии.

"Ако се съсредоточим само върху това дали става дума за разговор между две жени, ако става дума само за това, че записите са незаконни и се игнорира съдържанието, съответните въпроси ще останат без съответните отговори", каза тогава Панов.

Съдия No.1 дори си позволи да мине с една крачка отвъд съществуващото процесуално законодателство, като призова президента Росен Плевнелиев да създаде извънредна комисия за разследване на твърденията на Янева и Ченалова за лобистки свързаности и корупция в съдебната власт.

"Има институционален вакуум, в който няма как прокуратурата да прави разследване, след като по някакъв начин името на главния прокурор също е замесено. Този вакуум не е случаен", обяви Панов.

Именно мълчанието на управляващото мнозинство по казуса с разкритията на Ченалова беше посочено от Христо Иванов като показател за липсата на воля за борба с корупцията.

* * *

В речта си произнесена на тържеството по повод 135 години от съществуването на ВКС в зала Тържествена на Съдебната палата, Лозан Панов потвърди позицията на Иванов и обвини директно "представителите на българския политически елит за спъването на конституционните промени и минирането на съдебната реформа".

Речта на Панов се превърна в манифест на отдавна потисканото, но трупащо сила вътрешно напрежение в системата.

Лозан Панов има шанс да се превърне в говорител на онези "здрави ябълки" в съда (а и в прокуратурата), които не желаят повече да бъдат третирани под общ знаменател с корумпираните "каки с кошници", нито да бъдат оценявани, повишавани или наказвани от кадровиците, действащи като "топли връзки" на властта и организираната престъпност в правосъдната система.

Това са редовите магистрати, които повече от всеки друг в България желаят истинска реформа в съдебната власт.

Жалко би било, но има и вариант, в който гласът на Панов може да се окаже просто поредният "вентил", през който се изпуска контролирано напрежение от неподатливата на вътрешно прочистване съдебна система.

Има обаче един безспорен показател, че системата е пред имплозия.

Проявата на нормалност от страна на висш магистрат беше посрещната като извънредна новина.

(Webcafe.bg - 11.12.2015 г.)

* * *

В България ние имаме своето министерство на Народното просвещение и пропаганда по Гьобелсов модел, който завоалира и скрива недостатъците на управлението и го прави с парите от джоба на българския данъкоплатец. Това са медиите на Делян Пеевски. Еквивалент на Йозеф Гьобелс за мен е Делян Пеевски.

Когато се разобличават недостатъците на властта, цялата машина с лъжи, клевети и пропаганда се стоварва върху този, който го прави.

Това заяви председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов в ефира на bTV.
13.05.2017 г.

Други подобни ресурси
Сайтове: Услуги


 
  Снимки на лицето
 
 
  Месторабота
 
  Фирма:  
  Длъжност:   Съдия
  Телефон:  
  E-Mail:  
 
  Идентификация
 
  Титла:
  Професия: Юрист, Адвокат
  Основна дейност: Правораздаване
 
  Линкове към Лозан Панов
 
W68059 Еквивалент на Гьобелс е Пеевски Политика btvnovinite.bg Виж  ~  
P4521 Висш съдебен съвет Група София Виж  ~  
W68278 Лозан Панов се превърна в обществен враг №1 Политика capital.bg Виж  ~  
W76199 Изправени сме пред система вербувала службите... Общество Реч Виж  ~  
W76197 Л.Панов е последната надежда на съдебната система Правосъдие News.bg Виж  ~  
 
  Списък на сайтове администрирани от лицето
Име на сайта Категория на сайта Дата Детайли
Нека кажем Не на страха Общество и политика 13/12/15 Виж : 1368
 
 
 



 
 
 
Google
 
 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Съдържание    
__ 8 __

23/02/24
18:12:16
Лозан Панов. Интервю за германското издание "Шпигел"
Елисавета Панова: Брак по сметка свързва Борисов и Пеевски
Лозан Панов: Президентската институция трябва да има характер
Евгений Кънев - Номерът на Лозан Панов
Лозан Панов се връща във Върховния административен съд
Равносметка за мандата на Лозан Панов
Лозан Панов призова за отстраняването на Сарафов

 Лозан Панов. Интервю за германското издание "Шпигел"    
__ 1 __

09/09/20
17:58:42
В България вече два месеца има големи протести и срещу правителството. Хората искат оставката на премиера, но и на главния прокурор и реална борба с корупцията.

В България има олигархично сливане на законодателната, изпълнителната и съдебната власт. Пример за това е собственикът на една медийна империя - Делян Пеевски, който не само формално, но и фактически е съпремиер.

Ключови институции и учреждения са поставени под влиянието на Пеевски и това подкопава устоите на истинската демокрация, които са независими съдилища, свободни медии и силна опозиция.

Панов обвинява индиректно и европейските институции, че не говорят за проблемите в България, докато Полша и Унгария са тема отдавна. На предположението на журналистите, че вероятно в ЕС не са достатъчно информирани, той заявява: "В качеството си на съдия съм пращал много доклади до Европейската комисия, така че тя е много добре информирана."

В България моделът на прокуратурата е още съветски - главният прокурор не е длъжен да обяснява действията си и може да прекрати делата на всички прокурори под него. Борисов не желае това да се променя. Напротив: той предлага главният прокурор да получи още повече правомощия.

Той изброява и всичко, което му се е случило, откакто се е застъпил за извършването на реални реформи в съдебната система: пет дисциплинарни производства, които не установяват никакви негови грешки, отвинтването на гумите на автомобила му, което било забелязано обаче навреме от шофьора, мъжете с маски, които му препречиха пътя към съдебната зала, държейки отрязани агнешки главички, десетките данъчни проверки срещу него и съпругата му, кампанията в медиите срещу семейството му.
 Елисавета Панова: Брак по сметка свързва Борисов и Пеевски    
__ 2 __

11/01/21
21:58:32

Елисавета Панова, издател на "Виртшафтсблат" и съпруга на председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов, даде интервю за "Дойче веле". Преди ден тя написа отворено писмо до премиера Бойко Борисов. Повод за него са запорът на банковата ѝ сметка и изказването на премиера, в което той отрича да е "ортак" с бизнесмена и депутат от ДПС Делян Пеевски.

Госпожо Панова, в писмото си до премиера Бойко Борисов заявявате, че искате да му "помогнете да излезе от света на алтернативната истина". Какво Ви провокира да го направите?

- Очевадно е, че г-н Борисов много се страхува да се раздели с този свят. Затова изказването му от "Фейсбук", целящо да ни разясни ортаклъка му с Пеевски, беше толкова кратко.

Освен това премиерът изпитва панически ужас да се появява в българския парламент. В продължение на година той не се е вясвал там - и то при положение, че в Народното събрание го очаква една ялова опозиция. Но поведението му е разбираемо с оглед на острите сблъсъци между света на "алтернативната истина" и обективната действителност през последната година.

Изглежда той все още продължава да вярва, че е в състояние "да раздуе", ако мога да използвам неговата стилистика, вече напълно спихналия си публичен образ. Спомнете си само как миналата година сам си се провъзгласи за "безукорно честен човек". През последните шест години по емпиричен път изучавам методите, с които той владее ситуациите в света на "алтернативната истина". И мога да кажа, че положението е: "При необходимост факти създаваме всякакви, с любезната подкрепа на медии и институции".

Светът, в който ни натикаха да живеем, е една антиутопия, а най-силно пострадала се оказа Нейно Величество Истината.

В писмото споменавате за среща с Борисов в парламента през 2014-а година. Какъв беше поводът за тази среща и какво дискутирахте на нея?

- Обикновено г-н Борисов не си губи времето с медии, които служат на читателите и зрителите си, а не на него. Но през юни 2014 г. той беше в опозиция и беше готов да дари цялото си внимание на читателите на "Виртшафтсблат", въпреки дългогодишните сложни отношения с вестника. Пропагандата никога не е била част от редакционната политика на изданието в неговата 28-годишна история, независимо кой е бил на власт. Още от неговия прощъпулник във властта, този факт никога не е бил приемлив за г-н Борисов с оглед на користните цели, които винаги е преследвал в отношенията си с Германия.

От действията му спрямо "Виртшафтсблат" в последно време разбирам, че след толкова много години в политиката той така и не разбра, че тези медии, които го венцеславят, първи ще хвърлят камъни по него, когато е в опозиция. Защото такъв е техният морал, те само това могат.

Как изглежда "добрата сделка" между Борисов и Пеевски? Кога е сключена тя и какви са нейните параметри?

- Погледнете декларациите на г-н Пеевски пред Сметната палата в началото на управлението на г-н Борисов и цифрите във всяка една от тях по време на управлението на ГЕРБ. В тях се съдържат и параметрите на сделката. Ако проследите също така в какви области той просперира, ще установите, че г-н Пеевски не е нито Илон Мъск, нито Джеф Безос, а бизнесът му винаги пряко или косвено е бил свързан с държавната хранилка.

Какво инкасира другият партньор в сделката? Смятате ли, че ако медиите на г-н Пеевски и държавните институции работеха в полза на гражданите, г-н Борисов би могъл да си позволи лукса най-редовно да унижава както нашите колеги журналисти, така и българския парламент? Затова основното и за двамата е да се печелят избори.

Г-н Пеевски с готовност поема голяма част от греховете на г-н Борисов в замяна на своята част от сделката. Добрата новина е, че връзката между двамата е "брак по сметка", а в тези бракове обикновено свършат ли парите, свършва и любовта. В момента ставаме свидетели как г-н Борисов се опитва подличко да се освободи от дългогодишния си партньор. Допускам обаче, че на следващата сватба на г-н Борисов отново ще кумува г-н Ахмед Доган.

Споделяте, че банковата Ви сметка е запорирана. Какво е основанието?

- Има нещо дълбоко перверзно във факта, че в деня, в който прокуратурата издаде индулгенция на премиера за пачките и кюлчетата в чекмеджето, аз станах "данъчен измамник", който има опасност да не плати "дълговете си". По тази причина НАП разпореди да бъде запорирана единствената ми банкова сметка и да се пристъпи към предварително изпълнение на невлязъл в сила ревизионен акт.

Ревизията продължи няколко години, а основанието тя да започне бе фактът, че за съпруга ми аd hoc бе създадено специално изискване да подава декларацията си за имуществото ни на две места. Въпреки че го беше направил съвестно и в срок, му вмениха задължението, че е трябвало да го направи на още едно място. Това изискване впоследствие отпадна, но към онзи момент то постигна целта си.

След няколко години системен административен тормоз върху семейството ми, в който всяка нова стъпка на администрацията на НАП удивително съвпадаше с важни събития в съдебната система, ревизията на физическото лице най-накрая приключи. Констатациите в ревизионния акт на НАП определено са "забележителен" принос в юриспруденцията на данъчното право. В преследване на поставена крайна цел, НАП не си е губил времето изобщо да чете представените писмени доказателства и така е достигнал до изводи, които, признавам, никога не съм възприемала насериозно. Затова и избрах да търся справедливост в съда.

Любопитен е фактът, че в НАП няколко пъти бяха сменяни началниците на ревизионния екип. Най-накрая все пак се намери човек, който да се подпише под документа, обслужващ света на "алтернативната истина". В съда също последваха няколко отвода, в които мотивите на съдиите бяха доста екзотични. След като на делото бе дадено ход, след три заседания НАП поиска отвод на съдията.

Ще вметна само, че на третото заседание се появи една германска телевизия, която прояви любопитство към битието на председателя на Върховния ни съд. Съдията по делото отказа да се отведе и последва блокирането на единствената банкова сметка, която притежавам. Представителката на НАП реагира доста бурно, когато видя телевизионната камера преди влизането ни в съдебна зала. Но ако администрацията на НАП е защитила интересите на фиска от един "недобросъвестен платец", не би ли трябвало да се гордее със свършеното?

За мен най-притеснителното в наказателните акции, за които се използва НАП, е ще успее ли да оцелее "Виртшафтсблат", защото това е моя отговорност пред неговите читатели. Вестникът има 28-годишна история и е преминал през много перипетии, но нямам никаква представа дали физически е по силите ми да удържа на натиска, който идва от толкова много места.

Ревизионният акт на издателството все още е в Дирекция "Обжалване и данъчно-осигурителна практика" на НАП. Съгласно констатации в него аз трябва да заплатя данък върху всички, подчертавам, всички приходи за шестте години на ревизията, без да отчитам разходите за дейността. Екипът не е признал възнаграждението на нито един сътрудник на вестника.

Проверка е направена на всеки един от колегите ми. Въпреки констатациите им, че няма нито един външен сътрудник, който да не е потвърдил, декларирал и платил данъците си за извършената дейност, проверяващият екип е стигнал до извода, че дейността не е извършена, възнаграждението не е изплатено, защото липсвали писмени договори. В този контекст не виждам друг изход, освен всички сътрудници на вестника с един колективен иск да поискат да им бъдат върнати обратно всички платени данъци заедно с лихвите.

Не вярвам да има по-изтощително занимание от това да доказваш отрицателни факти. В предишните три години прекарах в съдебна зала, за да разобличавам "алтернативни факти" от "криминалното ми минало", което властелините в света на паралелната реалност ми бяха сътворили. Все си мислех, че няма по-ужасен начин енергията ти да изтича в канала, но за съжаление успяха отново да ме опровергаят.

Вашият съпруг Лозан Панов е председател на Върховния касационен съд от 2015 година насам. Как изглежда животът Ви оттогава насам? Какво място заема страхът в ежедневието Ви?

- Винаги съм смятала, че да говоря за страховете си, означава да търся съчувствие и съжаление. Това поведение за мен е също вид манипулация и затова толкова дълго мълча. Дейността на Лозан е публична, вижда се достатъчно това, което се случва с него, и не мисля, че точно съпругата му е човекът, който трябва да дава гласност. Признавам, че в момента правя всичко това с голямо отвращение. Но ако оставя орките да довършат започнатото и погубят един уникален проект като "Виртшафтсблат", градил мостове между България и Германия в продължение на почти три десетилетия, те няма да се спрат.

Пътят, който избрахме с Лозан, е наш избор и си "носим кръста" за това. Нека премиерът бъде сигурен, че добре разбираме "посланията" му, които под различни форми в продължение на години наред ни изпраща. Наясно сме, че в света на "алтернативната истина" е можело да живуркаме много по-лесно. Виждам как се справя с тази задача голяма част от съдебния ни елит. Жал ми е за тях, че - обладани от страха и користта си - се сбогуваха с най-ценното, което човек притежава - достойнството. Аз обаче все пак не спирам да вярвам, че съвестта им все някога ще победи.

Как гледате на настоящата политическа ситуация в България след турбулентната 2020-а година? Какви надежди възлагате на следващите парламентарни избори?

- Времето през 2020 беше много особено. Но, за съжаление, болката от страданието на ближния не породи емпатия у политическия ни елит. Затова се опитах да припомня на премиера ни, че още с идването ни на този свят всички сме абонирани за края. Голи сме дошли и голи ще си тръгнем. Единственото, което ще вземем със себе си, е любовта на сърцата, които сме стоплили.

Не харесвам думичката надежда, защото казват, че тя обикновено умирала последна, тъй като убивала дори стопанина си. Но много харесвам думичката Вяра. Аз вярвам, че болката ще ни сплоти като общност и вкупом ще се отвърнем от примитивното, грозното и посредственото, което ограбва не само нашето бъдеще, но и това на децата ни. Майка съм на емигрант и съм обречена да вярвам, че той все някога ще се върне.
 Лозан Панов: Президентската институция трябва да има характер    
__ 3 __

07/10/21
23:04:00


7 г. на поста председател на ВКС е време, за което всеки може да види какво съм направил, всички битки, които съм водил.

Кандидатът за президент Лозан Панов обоснова решението си да се кандидатира за президент като последователност и желание темата за съдебната система да изведе на едно ново ниво, за да се обясни на хората защо е необходима същинска съдебна реформа. Панов използва определението "безсилен" за времето, прекарано във ВСС.

Той бе категоричен - "ако сме бедни, причината е, че контролните механизми в държавата не работят, те работят за една друга държава и по друг начин. Ако се краде, причината е, че контролните механизми не функционират, прокуратурата е част от тези механизми."

Панов се върна на 2016 г. и даде пример с изследване на ЕП в България, според което 32 млрд. лв. се крадат, които ако отидат за социални дейности и здравеопазване, ще е различно.

Една президентска институция трябва да има характер - тя не е само брошка на ревера и формална представителна власт. Той даде пример с избора на главен прокурор - тогава ВСС, когато София беше окупирана като във военна обстановка.

Какво би направил на мястото на президента Румен Радев по отношение на главния прокурор - не би подписал указа за назначаване на главен прокурор, дори и това да е нарушаване на Конституцията и да доведе до импийчмънт или оставка. Но тогава настоящият президент Радев "избра себе си, пред това да запази народа си."

Лозан Панов се спря и на срещата му с Христо Иванов, още 2015 г., когато е бил министър на правосъдието. За него той е човек, който е показал, че съдебната реформа е от значение и коментира с пример, че когато неговите предложения са обсъждани в НС, тогавашният премиер Бойко Борисов не е присъствал, а е играл футбол. Оттогава-насам темата за съдебна реформа започна да замира - 5 г. по-късно темата съдена реформа стана на дневен ред в обществото и сега отново говорим за нея. Трябва обаче да се обясни как ще се случи, смята Лозан Панов.

Интервенции върху мен за натиск на съдии от ВКС не е имало, обяви Панов. На въпрос дали е избран за председател на ВКС с лобито на Сотир Цацаров и ДПС - той каза: Не съм избран с лобито на Цацаров и ДПС, защото действията ми в годините показват каква е била позицията ми.

За него ВКС остава единствената незавладяна институция в съдебната система, а такъв риск е имало и той е спрян.

Кандидатурата му не е оцветена партийно, защото ИК, който го издига, води битката отдавна, в него няма да има служители на бившите репресивни комунистически служби. Има подкрепата на съмишленици, а които могат да подкрепят идеите - са добре дошли.

На въпрос познава ли Мария Касимова - Моасе, която е кандидат за вицепрезидент, Панов обясни, че хората се събират, защото изповядват едни и същи идеи.

Панов коментира и действията на опонента му и сегашен президент Румен Радев - 3 г. в мандата на Радев не чух България да има мафия, нямаше изявление, насочено срещу Делян Пеевски... Той претърпя катарзис, когато на вратата му почукаха от прокуратурата. Това е действие от личен интерес, тогава Радев обязди протеста за антимафията. Г-н Румен Радев е фалшив герой.

По отношение на опонента си сега Анастас Герджиков - В кариерата на Герджиков има достатъчно данни затова, че той е свързан с ДПС. Неговата кариера и екипа, който подкрепя неговата кампания и факта, че беше зам.-министър по времето на Царя от НДСВ, който е управлявал с ДПС.
 Евгений Кънев - Номерът на Лозан Панов    
__ 4 __

15/11/21
17:20:21
Че Лозан Панов нямаше особени шансове за президент, беше ясно от самото начало на неговото издигане за кандидат. Президентските избори винаги са били решавани от партийни кандидати независимо в какъв формат се явяват. В този смисъл, беше ясно, че лидерското място ще е за Радев, след като зад него застанаха половината от политическите сили в последния парламент, а второто място - че ще е за кандидата на най-голямата партия.

Но преобладаващо демократичната общност искаше собствен кандидат, който да получи повече гласове от подкрепилата го политическа сила и така самата тя да подобри резултата си. По тази причина и аз го подкрепих като член на инициативния му комитет.

Резултатът обаче - въпреки издигането на вероятно най-предпочитания кандидат - е повече от разочароващ.

Причините са много, но сред най-важните е самата кампания на Лозан Панов. Далеч преди изборния ден, той - волно или неволно - успя да смути, а дори и отблъсне немалко негови поддръжници, участвали в митингите в негова защита през последните години.

И се чувстват сякаш Лозан Панов им е изиграл някакъв номер.

Обобщено, изненадата беше, че Лозан се оказа изключително слабо подготвен за политическа роля. Нещо повече - през кампанията той сякаш съзнателно изпъкваше като антиполитик. Именно това му поведение заслужава анализ.

В какво се изразяваше номерът на Панов?

- Н като Непредвидим

На първо място, Лозан Панов от начало до край остана непредвидим в неговите изяви. Вместо ГЕРБ и ДПС - които на практика притежават съдебната система - най-остри критики отнесе президентът Радев - кандидат на 3 от 4-те политически сили със заявки за промени в прокуратурата.

И за капак - към края на кампанията - обект на критика стана и четвъртата сила и единствената подкрепила го политическа сила - чиято мисия е именно съдебната реформа. Така Панов влезе в профила на политиците от Статуквото с тяхната непредвидимост.

Като леден душ за неговите привърженици дойдоха думите му, че Радев трябвало да направи правителство на всяка цена, дори с ГЕРБ и ДПС. Дори и да е имало замисъл да се атакува Радев, защото идва от левия спектър, а Панов би разчитал на гласовете от център-дясно на втори тур, тази погрешна тактика не отчита симпатията към Радев по време на Протеста сред голяма част от демократичната общност, на която разчита Панов.

- О като Остър

Освен непредвидим, Лозан Панов влезе и остана в кампанията с изключително острия си тон, който явно целеше да подчертае неговите качества спрямо на противниците му. И така нямаше нищо общо със спокойствието и умереността, които един президент на нацията трябва да излъчва. Както го направиха основните му конкуренти.

С остър тон може да се понравиш на най-радикалните фенове за промяна, но не и да привличаш мека периферия, особено сред по-възрастните.

- М като Монотонен

Третата му аполитична черта е неговата монотонност в телевизионните интервюта, с които не би вдъхнал ентусиазъм за нещо ново и различно дори на най-върлите си фенове.

Освен безкрайни обяснения за случки от миналото, чрез които трябваше да открои някакво героично поведение, Панов не предложи нищо за бъдещето и нуждите на нацията извън проблемите на съдебната система. А дори там не стана ясно с какво ще допринесе за някаква промяна като президент.

Тук "черешката" беше идеята му как на мястото на Радев щял да спре Гешев за главен прокурор дори като не спази Конституцията?!?

- Е като Егоцентричен

Особено странен беше егоцентризмът на Панов с претенцията му за едва ли не единствен борец срещу Статуквото в съдебната система, в която битка бил самотен.

Нещо повече, обърна се към част от демократичната общност с невнятни метафори за "късане на ризи", като ги обвини в неспособност да видят цялата, но все пак негова истина. Това издава човек, на когото иначе трудните професионални битки в съдебната система са внушили някаква едва ли не месианска роля, която другите трябва да признаят с гласа си в урната.

- Р като Разделящ

Така, Панов вместо да обедини и привлече нови избиратели с кампанията си на практика внесе нова разделителна линия сред демократите. Освен между него и Радев, избирателите се наложи да избират кой е прав в някакъв инспириран спор между Панов и лидерите на "Демократична България".

Добре, че последните не влязоха в неговия конфронтационен тон. Но всичко това нямаше как да не повлияе на изборните резултати - негови и на ДБ. А президентът би трябвало да може да обединява, да търси начини да премахва разделителните линии.

За мен изводът е, че Панов - с безспорна репутация като съдия в полза на обществото - няма да има политическо бъдеще след тази кампания. Липсата на политически качества доведе и до слаба подкрепа за неговата кандидатура.

Дано все така Панов продължи да бъде полезен на държавата и гражданите в своето поприще - съдебната система.
 Лозан Панов се връща във Върховния административен съд    
__ 5 __

05/02/22
16:26:42


Председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов се връща на работа във Върховния административен съд (ВАС).

В четвъртък той е подал заявление до Съдийската колегия, с което иска след края на мандата си, да бъде преназначен във ВАС по реда на чл. 169, ал. 5 от Закона за съдебната власт. Въпросната разпоредба гласи: „След освобождаване от длъжността административен ръководител и заместник на административен ръководител лицата се връщат на заеманата преди избора или на равна по степен длъжност, освен в случаите, когато са били назначени от по-ниско ниво на орган на съдебната власт“.

Мандатът на Панов като председател на ВКС изтича на 10 февруари, когато новоизбраният шеф на съда Галина Захарова трябва официално да встъпи в длъжност. Това означава, че във вторник Съдийската колегия трябва да разгледа заявлението на Панов.

До 2015 г. той беше съдия във Върховния административен съд. Започнал е работа в съдебната система през 1998 г. като младши съдия в Софийския градски съд, след това става съдия в Софийския районен съд и в СГС, а през 2007 г. е избран за председател на Административен съд София-град. През 2012 г. е повишен във ВАС. Лозан Панов е вторият председател на върховен съд, който ще работи във ВАС. Първият беше Георги Колев, който 7 години беше шеф на ВАС, а след това края на мандата си, беше преназначен във ВАС и оглави Второ отделение в съда.

Все още няма яснота в кое отделение ще работи Панов. Преди да бъде избран за председател на ВКС, той беше съдия в Седмо отделение, което се занимава с делата за конфликта на интереси, достъпа до обществена информация, движение по пътищата, комуникации, защита от дискриминация, защитени територии и правата на потребителите.
 Равносметка за мандата на Лозан Панов    
__ 6 __

12/02/22
15:47:55


Преди време Българският институт за правни инициативи нарече Върховния касационен съд (ВКС) "един от последните бастиони на съдебна независимост". По времето на дългото управление на ГЕРБ в парламента чухме, че грижа на председателя на ВКС са само "сградите, чистотата, чистачките". Сега, когато 7-годишният мандат на Лозан Панов начело на съда изтече, припомняме защо е важно какъв е профилът на ръководителя на този съд.

Председателят на ВКС е от тримата магистрати, които по право участват в решенията на Висшия съдебен съвет (ВСС) и е важна фигура в съдийската колегия и в пленума на съвета. Именно в тази си роля Панов даде своя принос, независимо от риска да бъде запомнен не с принципните си позиции, които отстояваше във ВСС, а с неуспялата си кандидатура за президент на републиката на изборите през 2021г.

Номиниран от мнозинството във ВСС, подчинено на "силните на деня"

Панов беше непознат за широката публика, когато през 2014 г. беше предложен за кандидат в конкурса за председател на ВКС. Започнал като съдия в Софийския районен съд, преминал през административното отделение на Софийски градски съд, през 2007 г. той стана първият председател на новосъздадения Административен съд - София град, по предложение на тогавашния председател на Върховния административен съд (ВАС) Константин Пенчев, след което стигна до съдия във ВАС.

През януари 2015 г. Панов очаквано беше избран за председател на ВКС в конкуренция със съдия Павлина Панова, която беше подкрепяна както от колегите си във върховния съд, така и от голяма част от съдийската общност. Зад Панов пък стояха номиниралите го представители на предишния ВСС - Галя Георгиева, Георги Колев, Димитър Узунов, Светла Петкова и Милка Итова - все хора от лобито на бившия главен прокурор Сотир Цацаров и на тогавашния председател на ВАС Георги Колев.

Малко преди конкурса Панов претърпя инцидент - блъсна го кола на пешеходна пътека, и той реши да се откаже. Убедиха го да не го прави. По същото време анонимен мейл беше разпратен до съдиите в Съдебната палата. С него се внушаваше, че Панов е бил подкрепян от Ахмед Доган - компромат, за който не се намериха никакви доказателства. Така обаче беше създадена представата, че е "кандидат на статуквото".

"Допускам, че за да получат възможността да участват в управлението на съдебната власт, хора от мнозинството във ВСС са поемали ангажименти пред "силните на деня". Никой от членовете на съвета, които гласуваха за мен, не е искал предварително от мен да изпълнявам техните ангажименти след избора за председател на ВКС. Потвърждение на това може да намерите в изказвания на г-н Цацаров на заседания на ВСС. Разминаването ни с бившия главен прокурор започна много по-рано, спомнете си случая "Двете каки". Така през май 2020 г. Панов отговори на въпрос на "Дневник" как от любимец на Цацаров и мнозинството във ВСС е станал основният му враг. И обясни отношенията си с него:

"В основата на противоречията ни с г-н Цацаров, който безспорно е един интелигентен юрист, не стоят лична вражда и непоносимост. В основата на конфликта ни с него стоят принципните различия в представата ни за управление и независимост на съдебната власт. Ще припомня само, че аз бях сред малцината изненадани на заседанието на ВСС в началото на 2016 г., когато получих есемес от премиера. И тъй като считам това за нередно, реших да оповестя този факт публично. От този момент нататък аз се превърнах във враг на народа..."

Преди случая, за който Панов говори, силно впечатление на обществото направи речта му по повод 135-годишнината на ВКС през декември 2015 г. Тогава той описа как мафията завладява държавата и критикува подмяната на конституционната реформа в парламента и завърши с призива "Нека кажем не на страха!", и "Така повече не може".
Последва протест на съдии на стъпалата на Съдебната палата, предвождан от него, както и покана и публична среща в София с румънския прокурор Лаура Кьовеши (днес вече ръководител на прокуратурата на ЕС) по време на дискусия за независимостта на съдебната власт.

SMS от Бойко Борисов и "окопна война"

"Ела и ме бий на мой терен". Тази реплика беше изречена на 14 януари 2016 г. от премиера Бойко Борисов към председателя на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов във Висшия съдебен съвет (ВСС), където Борисов неочаквано нахлу, за да нанесе изпреварващ удар. Причината е, че Панов се осмели да обяви, че премиерът му е препратил есемес, получен от негов човек в съвета: "Лозан Панов отново предложи да ви викаме във ВСС по записа на двете каки. Не го приехме."

Става дума за случая "Яневагейт" - скандалът с подслушаните разговори на тогавашния председател на Софийския градски съд Владимира Янева и съдия Румяна Ченалова. В записите, изтекли в медиите, се чуха шокиращи разкрития за търговия с влияние и зависимости на магистрати на най-високо ниво. Заради споменаването на тогавашния премиер Бойко Борисов Панов предложи той да бъде изслушан от ВСС.

Без покана Борисов се изправи пред съдебния съвет и заяви: "Всеки, който иска да се занимава с политика, да дойде оттатък на другия терен да ме бие на избори и да управлява". Тези думи видимо бяха насочени към Панов.

Иронията е, че когато председателят на ВСС излезе на "другия терен", Борисов го нямаше там, за да се проведе двубоят. От проверката за "двете каки", естествено, не излезе нищо, само "каките" изгубиха местата си в съда, а Янева получи минимална присъда - по ирония на съдбата във връзка с разрешения за подслушване.

След "ЦУМгейт" битката стана открита

Отношенията на Панов и Цацаров се изостриха сериозно със скандала "ЦУМгейт", избухнал след публичния разказ на издателя на вестник "Сега" и собственик на "Овергаз" Сашо Дончев как преди изборите през 2017 г. е бил повикан на среща в кабинета на Георги Гергов от БСП в ЦУМ и там е бил и Цацаров. Тогава му бил оказан натиск за редакционната политика заради карикатурите на Христо Комарницки, а след това Гергов му дал знак, че е подслушван, разказа издателят.

Панов поиска пленумът на съдебния съвет да направи проверка на срещата и на поведението на главния прокурор, защото срещата не е редна и трябва да има реакция на институциите и обществото.

Предложението му беше отхвърлено от мнозинството във ВСС - същото, което го избра.

"Днес в съдебния съвет очаквам да ме тричат. Тези, които са ме избрали за председател на ВКС може би очакват да съм като тях. Съжалявам, но не. Тези хора във ВСС работят по правила, които са начертани на бели покривки в хотел извън София", заяви Панов пред журналисти и посочи, че всеки път, когато някой започне да говори против прокуратурата, срещу него започват медийни атаки от определени вестници.

И позна - медиите на властта не му простиха, а яки, маскирани момчета го причакаха с кървави ангешки главички на входа на ВСС и никой от съдебната власт не се развълнува от тази мафиотска заплаха.

След като мнозинството във ВСС отказа да се занимава със случая, Панов призова в отворено писмо президента Румен Радев да инициира създаване на специализирана комисия, която да извърши проверка на "ЦУМгейт". Радев му отказа с аргумента, че "президентът не е разследващ орган" и че конституцията не му позволява подобна намеса. Държавният глава все пак прие Панов, но покани на среща и Цацаров, както и други съдебни началници. Тогава Панов директно поиска от него да започне консултации за свикване на Велико народно събрание и за изваждане на прокуратурата от съдебната власт.

Последва разкритието, че автомобилът на НСО, който вози председателя на ВКС, е бил с липсващи и развити болтове. Прокуратурата обаче не видя престъпление, а абсурдно обвини производителя "Мерцедес" за отвитите крепежни елементи. Заплахата за живота на Панов беше напълно подценена, като лично премиерът Борисов обяви в телевизионния ефир, че болтовете на колите можели сами да се развиват, на него му се било случвало.

През 2017 г. председателят на ВКС се конфронтира и с новия състав на ВСС, както и с новия председател на ВАС, като обяви избора им за непрозрачен, и така враговете му се умножиха.

На нож и с Иван Гешев

"Аз не бих подписал указа. Да, това вероятно би довело до нарушаване на конституцията, или до извод за нарушаване на конституцията, и до импийчмънт. Но в този случай президентът избра себе си пред това да заази народа си."

Така Панов коментира миналия октомври подписването на президентския указ за назначаване на Иван Гешев за главен прокурор през есента на 2019 г., след като веднъж кандидатурата беше върната от Радев и беше прегласуване. Изслушването на кандидата за главен прокурор във ВСС стана терен за размяна на удари между Панов и противниците му.

Тогава уж случайно изтърва реплика, че помни как е станал изборът на Панов и че главният прокурор и председателите на върховните съдилища се назначават "в две други сгради". Но след това нито Цацаров, нито Панов пожелаха да изяснят за какво става дума, така че тази развръзка може би предстои.

В отговор на изявлението на Борисов тогава: "Той нямаше да стане съдия, ако аз не го бях подкрепил", Панов призова: "Не съм имал разговор на четири очи с министър-председателя. За да не остане сега под линия, че две батки си говорят, бих призовал разследващите органи с оглед оповестените данни за търговия с влияние да започнат разследване."

Последните две години заседанията на ВСС бяха белязани от нападки от новото ръководство на прокуратурата, като постоянният аргумент беше, че ако иска да изказва каквото и да е мнение, Панов да отиде да стане политик. "Няма как да остана безкритичен, ако видя злоупотреба с власт от когото и да било. На моя пост безмълвието, липсата на реакция е съучастие", отговори председателят на ВКС на въпрос как ще работи с Гешев.

Не едно заседание беше белязано от "картечен огън". Отнето му беше управлението на Съдебната палата след очевидно скалъпена постановка със заснемане на неподходящ музикален клип с разголени девойщи, пистолети и намеци за наркотици. Той пък обвини главния прокурор в арогантност и обяви, че институциите, сред които и прокуратурата, се превръщат в център на власт и се държат като "бухалка за врагове и чадър за приятели".

Срещу Панов и семейството му беше разгърната цялата репресивна машина на Инспектората на ВСС, НАП и антикорупционната комисия заради неподадена имотна декларация в Сметната палата, за която не беше длъжен, бунгало на морето, апартамент на фирмата на съпругата му отпреди да се оженят и цял списък с "нарушения", описани от медиите на властта.

Проверяваха го дори за проверката, която възложи на делата за мерките за неотклонение на бившия кмет на "Младост" Десислава Иванчева и заместничката ѝ Биляна Петрова в Апелативния спецсъд - с мотива, че бил накърнил независимостта му.

На финала нищо от това не се доказа, съдът отмени ревизионните актове, но тормозът беше успешно осъществен.

Кандидат-президентът, който "говори каквото си иска"

На финала на кариерата си Лозан Панов беше издигнат за независим кандидат за президент от гражданската организация "Правосъдие за всеки" и инициативен комитет и подкрепен от "Демократична България".

Запомни се с острия си тон, с който поливаше със студен душ всички, и който според мнозина доведе до загубата му. Кандидатът отново шокира, като не позволи никой да се меси нито в кампанията му, нито в посланията му, разказаха после от инициативния му комитет. И обясниха ниския му резултат с това, че не може да "играе в отбор". Това качество обаче се оказа полезно за мандата му като председател на ВКС и член на ВСС.
 Лозан Панов призова за отстраняването на Сарафов    
__ 7 __

23/02/24
18:06:18

"Eднo yбийcтвo извaди нa пoĸaз пopaжeниятa oт пpoтичaщия гoдини нapeд paзpyшитeлeн пpoцec в имyннaтa cиcтeмa нa дъpжaвния opгaнизъм. Aĸo няĸoй вce oщe ce e cъмнявaл, чe cтpaнaтa ни ce yпpaвлявa cъc зaплaxи, пoдcлyшвaнe, cлeдeнe, изнyдвaнe, шaнтaж, peĸeт, мaнипyлиpaнe нa oбщecтвeнoтo мнeниe дo cтeпeн дa ce cъздaвa eднa пapaлeлнa peaлнocт, cлyчвaщoтo oт пocлeднитe ceдмици e дocтaтъчнo, зa дa paзcee тeзи cъмнeния. B минaлoтo, пoд външeн нaтиcĸ зaĸoнoдaтeлят "финтиpa" пapтньopитe ни ĸaтo cъздaдe пapaлeлни нa aвтeнтичнитe cтpyĸтypи ĸaтo cпeциaлизиpaнитe cъдилищa и KΠKOHΠИ, ĸoитo ce пpeвъpнaxa в нoви, oщe пo-мoщни opъжия в pъцeтe нa мaфиятa.

Koлĸo дългo oщe бългapcĸитe гpaждaни щe глeдaт paзвpaтa в дoмa нa Teмидa, който финансират със своите данъци? Koлĸo дългo ĸpиминaлният ĸoнтингeнт щe ce нacлaждaвa нa cpaмoтитe пoд чepвeнитe тoги? Koлĸo дългo oщe щe глeдaмe ĸoлeничилитe пpeд мaфиятa бeзпoмoщни инcтитyции?

Днec, oпититe бългapcĸaтa Πpoĸypaтypa и Инcпeĸтopaтът ĸъм BCC дa бъдaт зaмeнeни oт ĸoмиcии ĸъм Hapoднoтo cъбpaниe и BCC, ca пopeднoтo пpизнaниe, чe aвтeнтичнитe дъpжaвни opгaни, чиятo ĸoнcтитyциoннo ycтaнoвeнa зaдaчa e дa ce cпpaвят c пoдoбни пpoблeми, ca нaпълнo дeлeгитимиpaни oт cвoитe пpeдcтaвитeли. "Дeлĸaнeтo", извинeтe зa yличния eзиĸ, нo цитиpaм, нe пpeдвeщaвa пo-дoбpи вpeмeнa.

B тaзи вpъзĸa, ce oбpъщaм пyбличнo ĸъм члeнoвeтe нa Bиcшия пpoĸypopcĸи cъвeт, c мoлбa дa yпpaжнят cвoитe пpaвoмoщия, зa дa минимизиpaт щeтитe oт пълния cpив нa дoвepиe в инcтитyциятa. Peднo e дa пpипoмня нa мнoзинcтвoтo oт члeнoвeтe в cъдeбния пapлaмeнт, чe вдpyгидeн пpeдcтoи oтнoвo дa ce въpнaт в cъдeбнa зaлa. Дaли cи зaдaвaт въпpoca c ĸaĸвo пpoфecиoнaлнo и личнo дocтoйнcтвo щe плeдиpaт тaм? He вяpвaм, чe биxa иcĸaли дa ocтaвят cлeд ceбe cи тaĸaвa paзpyxa.

Глaвният пpoĸypop cтoи нa въpxa нa eднa пиpaмидa и cимвoлнo oлицeтвopявa инcтитyциятa! Oбpъщaм ce ĸъм члeнoвeтe нa пpoĸypopcĸия пapлaмeнт пyбличнo, c мoлбa дa нaпpaвят пocлeдни възмoжни ycилия пpeди "Tитaниĸ" дa ce e paзбил! Бългapcĸaтa пpoĸypaтypa cпeшнo ce нyждae oт cилeн xapaĸтep c виcoĸ пpoфecиoнaлeн интeгpитeт. Koлeги, oтcтpaнeтe нeзaбaвнo и.ф. глaвeн пpoĸypop!

C yвaжeниe,

Лoзaн Πaнoв"
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  657       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   23/02/24