Ресурсбук България. Данни за избрана фирма

 

Топлофикация София ЕАД

„Топлофикация София” EАД е най-старата топлофикационна система в България. По мащабите на производство и периметъра на обслужване „Топлофикация София” EАД е най-голямото дружество в страната и на Балканския полуостров.

Други подобни ресурси
Стоки:    Елекро,Енерго,Топло
Сайтове: Елекро,Енерго,Топло


 
  Снимки от фирмата или реклама на "Електро,Енерго,Топло"
 
 
  Линкове към Топлофикация София ЕАД
 
W2 Елекро,Енерго,Топло Стоки Раздел    
W2 Елекро,Енерго,Топло Сайтове Раздел    
 
  Контакти
 
  Лице за контакти:  
  Телефон   0700 111 11
  E-Mail  inf_r@toplo.bg и info_r@toplo.bg
  WEB Site  https://toplo.bg/
 
  Адресни данни
 
  Област: София-град
  Община: София
  Населено място: София
  Адрес: ул. Ястребец 23 Б
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Тип на фирмата: Електро,Енерго,Топло
  Подтип на фирмата: Отопление
  Булстат:   831609046
 
Стоки и услуги доставяни от фирмата

Код Име на стоката Производител Мярка Количество Цена Детайли
Виж
 
 



 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Новите фактури на 'Топлофикация София' - ясни и разбираеми    
__ 1 __

26/10/20
15:16:28

Новата фактура на "Топлофикация София" с опростено представяне на информацията вече e факт. На първа страница клиентите ще могат да видят дължимата сума и срока за плащане. Най-важната информация за потребителите е посочена в началото, а на следващите страници са поместени подробни разяснения и полезни факти.

Вече всички потребители ще могат да намерят своята фактура и разяснителната информация към нея на сайта на дружеството. Промените в оформлението са приложени за различните форми на отчитане и заплащане на използваната топлинна енергия - прогнозно потребление, реален месечен отчет и заплащане на равни месечни вноски. За клиентите, които са избрали да заплащат сметките си на равни месечни вноски, преди няколко месеца дружеството въведе нова система на фактуриране. С промяната се уеднакви формата при битовите и стопанските клиенти, като се фактурира дължимата равна месечна вноска, а не стойността на прогнозно начислените количества топлинна енергия.

В новите фактури все още фигурират и досегашните потребителски реквизити, като абонатен номер и номер на платец, заедно с въведените от новата информационна система - номер на инсталация и договорна сметка. Старите и новите данни ще фигурират едновременно и в следващите няколко месечни сметки, за да имат абонатите достатъчно време да свикнат да боравят с нововъведените.

На първа страница в новите документи са изписани задължението за месеца, как е формирано и общите дължими суми на абоната към датата на издаване на фактурата.

В отделна графа се посочва сумата за дяловото потребление. Прихващанията от ретроактивното намаление на цената на топлинната енергия са изписани във втората таблица. Тази информация ще присъства до окончателното приспадане на всички суми към клиентите.

За улеснение на клиентите, в отделен ред са посочени сумата и срокът за плащане по фактурата.

Задълженията на абоната от минали периоди са изписани отделно, като в случаите, когато той има суми за получаване - те са с отрицателен знак.

В края на фактурата е посочена общата сума, която абонатът има да получава или дава към датата на издаването ѝ. Цялата информация за потреблението и начините на формиране на сметката се намират на втората и третата страница от сметките. Детайлно описание на сметките с ясни графични обозначения може да се види на сайта на дружеството.

Заедно с официалното представяне на новите фактури от столичната топлофикация обръщат специално внимание и на възможността за онлайн получаване на фактура. Наред с удобствата за клиента от дружеството добавиха, че изборът за получаване на електронна фактура е израз на отговорност към природата и опазването на нейните ресурси.
 Пускат парното в София от сряда, 28 октомври    
__ 2 __

27/10/20
16:04:17
"Топлофикация София" пуска парното от сряда, 28 октомври, съобщиха от дружеството.

Поетапно ще бъдат включени първо детските градини, учебните и здравните заведения, след това жилищните сгради във всички райони и накрая - административните сгради и стопанските потребители.

От дружеството напомнят на клиентите да отворят на максимална степен вентилите на радиаторите и да проверят електронните уреди за дялово разпределение.

В случай че дисплеят е угаснал, трябва да се потърси съдействие от обслужващата ги фирма - топлинен счетоводител.
 Манолова: С над 1,6 млн. лв. е ощетила Топлофикация - София клиентите си    
__ 3 __

01/11/20
19:27:50

Със сумата от 1 391 808 лв. без ДДС или 1 670 170 лв. с ДДС е ощетила "Топлофикация - София" ЕАД абонатите си, като с изравнителните сметки не им е върнала дължимите суми в следствие намалението на цената на топлинната енергия за периода от 1 юли 2019 г. до 31 март 2020 г.

Причината е, че "Топлофикация - София" ЕАД е използвала фактурираните количества енергия, а не действително разпределените от топлинните счетоводители количества енергия. Още от месец април 2020 г. разпределените количества са били известни на "Топлофикация - София" и КЕВР. Тоест, при изчисляването на новите задължения на потребителите е можело да бъде избегнато ограбването им с 1,6 млн. лв.

Това заяви председателят на Гражданската платформа "Изправи се.БГ" Мая Манолова в своя позиция и във връзка със стотиците сигнали до Гражданската платформа за аномалии в изравнителните сметки за парно на столичани.

В позицията си тя посочва още, че месечните фактурирани прогнозни количества топлинна енергия на потребителите, които се определят от топлинните счетоводители, се извършва по реда на чл. 71 от Наредба № Е-РД-04-1 от 12 март 2020 г. за топлоснабдяването, обн. в ДВ бр. 25/20.03.2020 г., които съгласно писмо с изх. № М-850/15.10.2020 г. на "Топлофикация-София" ЕАД са в размер на 2 154 175 МВтч (почти 75%) от общото количество топлинна енергия в размер 2 890 673 МВтч. На тази база КЕВР са определили цената от 85.07 лв./МВтч без ДДС.

Срокът за рекламации на изравнителните сметки, според Наредбата за топлоснабдяването, беше 31 август, след което без нормативно основание министърът на енергетиката Теменужка Петкова е изпратила препоръка до Асоциацията на топлинните счетоводители и "Топлофикация - София" ЕАД да приемат жалби по изравнителните сметки до 30 септември. Така, в момента за хората остава единствено съдебният ред, по който да обжалват новите си изравнителни сметки, които вероятно ще ги шокират.

Около 24% от битовите потребители през октомври са получили или ще получат нови изравнителни сметки и ще се наложи да доплащат, въпреки че на 3 март 2020 г. премиерът Борисов обяви намаление на природния газ с над 40 % и това следваше да намали съответно и сметките на хората за парно и топла вода. Не просто нямаше намаление, а в следващите кризисни месеци хората ще са принудени да плащат нереалистично високи и незаконно изчислени изравнителни сметки.

Министърът на енергетиката и премиерът Борисов, който е пряк началник на принципала на "Топлофикация - София" - столичния кмет Йорданка Фандъкова, лично да се ангажират с прекратяването на хаоса с изравнителните сметки за парно на столичани. Борисов да нареди опрощаването на обърканите и некоректни изравнителни сметки на столичани за парно и топла вода.
 Две проверки не са открили нарушения на 'Топлофикация София'    
__ 4 __

06/11/20
13:39:56

Резултатите от двете извънредни проверки - на Министерство на енергетиката и на Комисията за енергийно и водно регулиране, показват, че "Топлофикация София" не е нарушила закона и нормативните изисквания. Това съобщава пресслужбата на общинското дружество след като днес е получило резултатите от проверката на енергийния регулатор.

Проверката беше заради оплаквания от граждани, че са им върнати по-малки суми, отколкото са очаквали заради намалението на цената на природния газ със задна дата, или дори се е наложило да доплащат при изравнителните сметки.

Проверката на енергийния регулатор е обхващала "всички дейности на дружеството през предходния отоплителен сезон, включително и приспадането на суми, в следствие на ретроактивното намаление на цената на топлинната енергия". Тя е завършила със заключението, че няма нарушения.

Дни преди това и Министерството на енергетиката е заключило, че върнати суми за всяко проверено жилище са определени правилно. Тази проверка е обхващала само дейността на "Топлофикация София" като топлинен счетоводител. Министерството е стигнало до извода, че в изравнителните сметки са отразени различните ценови периоди в съответствие с решенията на КЕВР за утвърждаване на цени на топлинната енергия.
 Омбудсманът иска от КЕВР да обяви резултатите от проверката на Топлофикация Соф    
__ 5 __

06/11/20
22:24:32

Омбудсманът Диана Ковачева настоява КЕВР да публикува на сайта си резултатите от наскоро приключилата извънредна проверка на "Топлофикация София", в която трябваше да бъдат проверени изравнителните сметки на столичани.

Припомняме, че на 25 август тази година омбудсманът поиска от регулатора да извърши проверка на топлофикационното дружество във връзка с възстановяването на надвзетите суми вследствие поевтиняването на природния газ със задна дата и проблемите, породени от изравнителните сметки за отоплителен сезон 2019-2020 г. Поводът беше, че в институцията на обществения защитник постъпиха стотици жалби на граждани от получените сметки.
 Столичани няма да останат без парно, уверява Топлофикация София    
__ 6 __

27/11/20
23:01:51
"Топлофикация София" е изплатила 240,3 милиона лева на "Булгаргаз" от началото на годината, съобщават от топлофикационното дружество.

От тях 181,6 млн. лв. са директни банкови преводи, което е с 13,2 млн. лв. повече спрямо същия период на 2019 г. Други 58,7 млн. лв. пък са прихващания по силата на тристранни споразумения.

От "Топлофикация София" посочват, че от началото на 2020 г. до 25 ноември дългът към "Булгаргаз" е намалял с 23,2 млн. лв. при увеличение с 69,6 млн. лв. за същия период на 2019 г.

Те изтъкват, че формираният за повече от 10 години дълг е натрупан през годините в различно съотношение на собствеността на дружеството - общинска и държавна.

Към края на 2010 г. задълженията на топлофикационното дружество за природен газ са общо 315 820 000 лв. От тях 100 857 000 лв. са към "Булгаргаз" и 214 963 000 лв. към БЕХ. Това означава, че голяма част от дълга на дружеството е натрупан през периода, когато негов собственик е била държавата в лицето на МИЕ.

От "Топлофикация-София" уверяват столичани, че няма никакъв риск за отоплителния сезон. Спорът между двете дружества бил търговски и нямало да рефлектира върху потребителите.

Казусът в отношенията между двете дружества е от над 10 години. Настояването да се възпроизведат същите търговски условия и през 2021 г. автоматично означава да се повтори порочната практика от последните години, а фактите говорят, че тя не е работеща.

Към 24 ноември 2020 г. задълженията на "Топлофикация-София" към "Булгаргаз" са в размер на 148 446 875,83 лева, като са включени двете авансови фактури за ноември на обща стойност 31 011 681,80 лева. По авансовите фактури все още не е извършена доставка, но само до края на месеца ще бъдат начислени лихви за близо 150 000 лева.

"Топлофикация-София" подчертава, че въпреки либерализацията на пазара на природен газ и до момента продължава да предплаща заявените месечни количества и неустойка при забава в размер на ОЛП плюс 10%. Съгласно действащите условия, неустойки започват да се начисляват върху фактури, които се отнасят за все още недоставени количества.

Цифровото изражение на тези договорни условия се равнява на начислена лихва за просрочие в размер на 21,5 млн. лв. от 2019 г.

От топлофикационното дружество посочват, че пълното погасяване на дълга в сроковете, искани от "Булгаргаз", се възпрепятства от нежеланието от страна на газовия доставчик за гъвкавост при подписване на новия договор, условията по който да предоставят равнопоставеност и защита на интересите и на двете страни.

След либерализация на пазара на природен газ в страната от началото на 2020 г. за "Топлофикация София" се откриха възможности за диверсификация на доставките. В тази връзка дружеството предприе действия по предоговаряне на условията по предложения от "Булгаргаз" проект на договор, посочва се още в позицията на ТЕЦ-София.
 Мая Манолова: Кметът и СОС да намалят цената на парното на столичани    
__ 7 __

14/12/20
23:18:44

Йорданка Фандъкова, като кмет на Столична община, и Столичният общински съвет - в качеството им на едноличен собственик на капитала на "Топлофикация София" ЕАД, да намалят цената на парното от 1 януари 2021 г. Tоплофикационното дружество да започне да продава топлинна енергия на клиентите си на цена по-ниска от утвърдената от КЕВР пределна цена в размер на 82,09 лв./МВтч без ДДС.

За това призова председателят на "Изправи се. БГ" Мая Манолова в предложение до столичния кмет Йорданка Фандъкова и Столичния общински съвет.

Тя е категорична, че няма нормативни и финансови пречки за такова решение и всичко зависи от политическата им воля.

"Предвид решенията на КЕВР и заявлението за утвърждаване на цени за регулаторния период от 1 юли 2020 г. до 30 юни 2021 г., представено от "Топлофикация София" ЕАД пред КЕВР, установихме, че топлофикационното дружество е получило допълнителни приходи от клиентите си в размер на 14,7 млн. лева поради различните цени на природния газ", посочва Манолова.

Според изчисленията на експерти средната цена на природния газ, по която "Топлофикация София" ЕАД заплаща на "Булгаргаз" ЕАД от 1 юли 2020 г. до 31 декември 2020 г. на база прогнозни количества природен газ, е 25,61 лв./МВтч.

"Това е с 19,09% по-ниска от включената в цената на топлинната енергия в размер на 30,50 лв./МВтч.", подчертава тя.

Манолова допълва, че това не включва количествата и цените на природен газ, които топлофикационното дружество е закупило за посочения период от газовата борса, където цените са по-ниски от утвърдените месечни цени на природния газ от КЕВР, по които обществения доставчик "Булгаргаз" ЕАД продава на "Топлофикация София" ЕАД.


"Именно сега, в условията на пандемия, е изцяло във възможностите и правомощията на Столична община и Столичния общински съвет да вземат решение за намаляване на цената на топлинната енергия от 1 януари 2021 г. С това се създават условия гражданите да могат своевременно да заплащат задълженията си към "Топлофикация София" ЕАД и да се намалят разходите им", допълва Манолова.

Припомняме, че тя призова КЕВР да намали цената на тока и парното от 1 януари 2021 г. за всички топлофикации в страната.
 Общината предлага софийското парно на външен инвеститор до 2057 г.    
__ 8 __

10/07/22
23:54:48


Топлофикация София" да бъде дадена на външен инвеститор за срок до 35 години, реши общинският съвет. След два месеца трябва да започне процедурата по избора му с обявяване на обществена поръчка, както искат вносителите от ГЕРБ-СДС и ВМРО. Средствата, които са нужни за технологично модернизиране са в размер на 1.6 млрд.лева. Софийското парно е с натрупани задължения за около 1 млрд.лева.

Може ли с обществена поръчка да се търси инвеститор

Не може инвеститор да се избира по Закона за обществените поръчки, предупреди юристът Борис Милчев от "Демократична България". Това може да стане чрез Закона за концесиите, но в доклада търсенето на инвеститор е завоалирано с израза "избор на независим международен консултант и външен мениджър на "Топлофикация София". Това ще е смесена обществена поръчка за строителство на енергийни мощности и за консултантски услуги (управление), се посочва в мотивите на вносителите.

Милчев отбеляза, че в решението на СОС няма заложени параметри какви и колко енергийни мощности ще се строят. Да бъдат включени конкретни изисквания към инвеститора, препоръча Яна Тодоранова от "Демократична България". Иначе общината разписва празен чек, предупреди тя. Ако добавим конкретика, ще се ограничат кандидатите, а наистина търсим сериозни инвеститори, отговори Прошко Прошков от ГЕРБ-СДС и председател на енергийната комисия.

Софийското парно май се подготвя да бъде дадено на концесия до 2057 г. на конкретен "външен инвеститор", свързан с бобовдолския ТЕЦ, подсказа независимият общински съветник Борис Бонев.

Кой, как и кога натрупа загуби от над 1 млрд.лева

Дълговете на дружеството са над 1 млрд.лева и то не може да продължава да работи по сегашния начин. Само за 2022 г. се планират още 134 млн.лева загуби. Те се трупат, защото "Топлофикация София" купува газ на пазарни цени, а продава топлината по по-ниски, регулирани цени, наложени от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).

"Всичко започна през 2008 г., когато енергийният министър тогава Петър Димитров от БСП наложи много ниска цена, по която да се продава парното. Още тогава се натрупаха 350 млн.лева дългове и с този камък на шията вече нямаше как да се инвестира в нови мощности за когенерация, подчерта Прошков. Затова десетилетие след това дружеството продължило да трупа загуби.

Бойко Борисов се пазеше от задлъжнялото дружество

Дългът не е само от регулаторната рамка, заяви хидроинженерът Грети Стефанова от "Демократична България". Когато Бойко Борисов беше кмет на София (2005-2009 г.) той прехвърли общинската "Топлофикация София" на държавата, но после стана премиер и софийското парно веднага беше върнато на общината.

През 2021 г. Американската консултантска компания "Black & Veatch" разработи план за финансово оздравяване и технологична модернизация на закъсалото дружество. "Започна се процес за оздравяване, но без преди това да е поръчан от общината и направен одит от американците, за да е ясно кой и защо е виновен за натрупаните задължения", почуди се Стефанова. Те ще бъдат изплащани от софиянци, а те нямат никаква вина за това, отбеляза тя.

"Консултантската компания е извършила одит", бързо отвърна Георги Георгиев от ГЕРБ. Няма финансов одит от американската фирма, настоя Стефанова. "Има от Сметната палата и от Агенцията за държавна финансова инспекция, уточни се Георгиев.

След два месеца ще е изборът на инвеститор-мениджър

В следващите 2 месеца "Топлофикация София" трябва да изготви документация за провеждане на избор на изпълнител за строителство на нови енергийни мощности и предоставяне на консултантски и административно-технически услуги от външен инвеститор. Целта на процедурата е привличането на международен инвеститор с опит в изграждането и управлението на енергийни мощности, обясниха от СОС.

Задължително изискване при подготовката на процедурата е Столична община да запази 100% от собствеността си в "Топлофикация София" без да се поемат гаранции и общинско финансиране при изграждането на новите енергийни мощности.
 Какво е състоянието на Топлофикация София в момента    
__ 9 __

08/11/23
21:35:21


Съгласно отчетите за 2022 г., към края на миналата година задълженията на компанията са 1,75 млрд. лева, а загубите за годината са 336,4 млн. лева. По всяка вероятност задълженията през 2023 г. ще надминат границата от 2 млрд. лева, което е много над стойността на активите на компанията.

Техническият фалит изглежда неизбежен, а в същото време компанията е заплашена от спиране на голяма част от мощностите заради системно нарушение на нормите за допустими емисии на азотни оксиди. Изпълнителната агенция по околна среда отказва исканата от "Топлофикация" дерогация, която бездейства и все още не изпълнява задължителните за нея норми от 2007 г. насам. Тези емисии са прекурсор на фини и ултрафини частици, които допринасят за респираторните проблеми на софийските жители.

Съществен проблем за компанията е и амортизацията на топлофикационната мрежа. Компанията разполага с 1000 км. тръбопроводи и е необходимо да подмени голяма част от тях. За да успява само да "поддържа" настоящата си мрежа е необходимо да подменя повече от 30 км. тръбопроводи на година, от което тя изпълнява 3 до 6 пъти по-малко. Мрежата е в изключително лошо състояние, пробиви се случват непрекъснато, което налага разкопаване на улици, тротоари и междублокови пространства, прекъсване на услугата и допълнителни разходи за ремонт и възстановяване на инфраструктурата.

 Защо дистанционните топломери и водомери за топла вода станаха задължителни?    
__ 10 __

10/12/23
22:19:16

Краткият отговор е: за да се премине на месечни сметки за парно и топла вода, без изравнителна и така своевременно да следим потреблението си и да пестим енергия!

За да няма изравнителни сметки през лятото в топлофицирани градове като София е необходим месечен отчет на уредите за топлинно счетоводство, в това число и водомера за топла вода. Без него няма как да се изготви коректна индивидуална сметка. До навлизането на пазара в България на дистанционните разпределители, топломери и водомери обаче, физическият отчет всеки месец бе невъзможен заради необходимостта това да се случва във всеки дом, в един и същи ден. С дистанционните уреди това вече е възможно. Дистанционните уреди могат да бъдат отчитани по всяко време, без достъп до жилището и чакане на отчетник. Затова законът вече изисква до 2027 г. всички инсталирани уреди за топлинно счетоводство в имотите на клиентите да са с дистанционен отчет.

От общо 1 милион уреди за топлинно счетоводство techem, монтирани в България, 680 хиляди са вече с дистанционно отчитане. От тях 570 хиляди са разпределителите по радиаторите, които се отчитат от дистанция и 90 хиляди са дистанционни водомери за топла вода.

Цената на водомер за топла вода с дистанционен отчет на Техем е 130 лв. с включен ДДС.
 
  Задай въпрос, добави коментар >>>   Отвори формата за текст  
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6      
 
  Брой посещения:  566       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   12/07/22

Google