Ресурсбук България. Събитие / обява

 

Трифонов: Не предлагаме за гласуване в НС проектокабинет

Ние направихме всичко възможно протестните партии да подкрепят нашето правителство. Утре няма да предлагаме проектокабинет за гласуване в парламента. Това заяви лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов, след като партиите от протеста "Демократична България и "Изправи се БГ! Ние идваме!" бяха категорични, че няма да подкрепят проектокабинета на ИТН.

"Демократична България" и "Изправи се БГ! Ние идваме!" се отказаха да подкрепят правителство на "Има такъв народ". Заявиха го ясно и в публичното пространство. Това означава следното: протестът срещу ГЕРБ и всичко свършено от ГЕРБ е останало в миналото, а в настоящето има политически и всякакви амбиции, лицемерие, лъжи и игри - абсолютно неприемливи за мен и моите колеги. Затова утре ще се случи следното: изобщо няма да предлагаме за гласуване проектокабинет, защото бяхме заявили, че без подкрепата на партиите на протеста няма да предлагаме кабинет", обясни Трифонов.

Това категорично означава, че скоро България ще гласува на нови избори, защото ИТН няма да подкрепи "нито партиите на статуквото, нито ДБ, нито "Изправи се БГ! Ние идваме!"

По думите му има вероятност "при следващите две възможности ДБ и "Изправи се БГ! Ние идваме!" да постъпят национално отговорно и да се съберат с ГЕРБ, БСП, ДПС и да управляват заедно, както го правеха до неотдавна".

Той посочи и че ИТН ще подкрепи Румен Радев за втори президентски мандат.

"Той най-много изпълва представата ни за президент. Надяваме се с нашата подкрепа той да спечели още на първи тур".

И благодари на всички, които не са се уплашили да застанат с имената си в първия и втория проект за правителство на "Има такъв народ".

"Уважаеми колеги, най-искрено ви благодаря! Благодаря на ПГ на ИТН и на всички наши съмишленици, приятели и участници в това, което правим. Тази битка ще е дълга и ние ще я спечелим! Заедно!"

 
  Снимки на събитието / обявата
 
 
  Линкове към Трифонов: Не предлагаме за гласуване в НС проектокабинет
 
W95260 Трифонов: Утре изобщо няма да предлагаме за гласуване в НС проектокабинет Източник Dir.bg
P1162 Протестът умря. Имаме труп Коментар 3 Андрей Райчев
P5448 Какъв план преследва Има такъв народ? Коментар 8 Даниел Смилов
 
  Контакти
 
  Фирма - организатор:  
  Обект:  
  Лице за контакти:   Слави Трифонов
  Телефон:  
 
  Адресни данни
 
  Област:
  Община:
  Населено място:
  Адрес:
  Пощ.код:
  П.Кутия:
 
  Място и време
 
  Място на събитието:   София. България
  Дата и час от:   11/08/21
  Дата и час до:   11/08/21
 
  Идентификация
 
  Тип на събитието: Политическо събитие   >>>
  Количество: 1
  Стойност:
 
 



 
 
 
Google
 
 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Умните и кресливите решиха, че келепирът е над всичко, това не е нашата игра    
__ 1 __

11/08/21
22:38:37

Номинираният за премиер от "Има такъв народ" Пламен Николов, който вчера обяви, че оттегля кандидатурата си, разочарован, късно снощи излезе с остра позиция в профила си във Фейсбук. С решението му да си направи отвод, след като вчера лидерът на партията Станислав Трифонов обяви, че няма изобщо да представят неполучилия от никого одобрение проектокабинет за гласуване в парламента, такова не е предвидено в дневния ред за днес. Това се случва, въпреки, че конституционалисти коментираха, че е редно процедурата да бъде завършена, след като вече президентът е внесъл проекта за правителство в Народното събрание. Самият той заяви официално, че тя вече е в завършена фаза, с което също защити тази теза.

Вчера Николов обяви, че се оттегля по лични причини и по-късно ги обяви в социалната мрежа, макар те да са изцяло политически:

"Скъпи Сънародници, Съмишленици и Приятели,

Жребият е хвърлен!

Днес всички участници в политическия пасианс хвърлиха картите и заявиха на коя страна застават всъщност.

Умните и красивите, елегантните и кресливите решиха, че келепира стои над всичко. Ние, от ПП "Има такъв народ", пък решихме, че това вече не е нашата игра. Не е, защото промяната трябва да бъде истинска, а не проста имитация или най-долно менте. Останалите показаха, че принадлежат към едно и също статукво и че разбират протеста просто като средство за осребряване на влияние.

Колкото и човек да е дипломатичен и диалогичен в името на общото благо, когато границата на съвестта бъде прекрачена, е по-добре да си пожелаем да преминем през пречистващия огън на изборите.

Ето и най-важните лични причини, поради които не мога да приема да бъда Ваш министър-председател:

- Не желая да завися от произвола на политически играчи, с които единственото, което ни свързва, е, че не искаме нови избори;

- Вече нямаме естествени съюзници в този парламент, а изкуствени „борци“ против системата;

- Нямам намерение постоянно да се лишавам от безспорни експерти в правителството, заради неаргументираните прищевки на политически псевдопартньори;

Очевидно, и този път, заветът на древните българи ще остане неизпълнен и политическите съчки няма да оформят здрав сноп, който никое предизвикателство не ще пречупи.

Нека тази политическа незрялост от последните седмици на иначе опитните ни политици, която в същността си е най-обикновена корист, послужи като обеца на ухото за всички български граждани и нека на следващите избори бъдем безкомпромисни и спечелим безапелационно, за да не се налага ПП "Има такъв народ“ да участва в безпринципни парламентарни пазарлъци.

Не на двуличието! Да живее България!

Искрено Ваш, Пламен Николов".
 ИТН пак хвърли държавата в смут със зрелищен политически екшън    
__ 2 __

11/08/21
22:39:16
Изпълнен с политическо напрежение ден - вторник, 10 август 2021 г. Ядосан, че не харесват предложени министри - един, двама или всички, лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов отсече, че ИТН няма да внесе за гласуване в парламента проекта си за кабинет.

Това се случва ден преди Народното събрание да гласува кандидатът за премиер и персоналния състав на правителството на ИТН.

С това си решение Трифонов обаче създаде прецедент, конституционен. Той оттегли предложението на ИТН за Министерски съвет, без то да е вече в ръцете му, тъй като е преминало през ръцете на президента и вече е в ръцете на народните представители, които трябва да гласуват.

С издадения от държавния глава указ конституционната процедура по избор на министър-председател вече е в решаващата си парламентарна фаза, заявиха от прессекретариата на президента Румен Радев.

В безпрецедентната ситуация се намести и номинираният за министър-председател Пламен Николов, който внесе в деловодството на парламента писмо, с което оттегля съгласието си да бъде издигнат за министър-председател и да участва в процедурата по избора.

По-рано Николов каза, че ще оттегли кандидатурата си с волеизявление в деня на гласуването - явно преди да бъде проведено. A по-късно пред журналисти: "Следват избори до дупка".

И така, станахме свидетели на поредни изненадващи изявления и ходове на лидери на ИТН и на реакциите на останалите политически сили, заварени съвсем неподготвени. Пълна главоблъсканица.

ДБ: Това е най-слабият състав на кабинет, предлаган досега

"Демократична България" заяви, че няма да подкрепи кабинета на ИТН и призова за правителство с времеви хоризонт от шест до осем месеца с третия мандат - правителство с технически характер, което да ни преведе през новата вълна на Ковид-19 и да се погрижи за свързаните с нея икономически трудности.

А за предложения от ИТН състав на Министерски съвет, Христо Иванов каза, че е най-слабият, който някога в България е излъчван. Най-доброто, което можем да кажем за тези хора, е че ние не ги познаваме.

"Можем ли ние да подкрепим едно правителство, което не е договорено, а наложено със заплахи, с диктат, което е излъчено в един процес на взимане на решение, в който имаме център и висока степен на овластяване, който е извън институциите, извън публичния и медийния живот - не можем".
 В НС умуват за гласуването на оттегления кабинет.    
__ 3 __

11/08/21
22:40:40
Председателският съвет на Народното събрание се събра тази сутрин, след като по-малко от 24 часа преди официално обявеното гласуване на проектокабинета на "Има такъв народ" с премиер Пламен Николов, стана ясно, че той изобщо няма да бъде внесен в парламента, а самият той оттегли кандидатурата си.

Предложението за правителство беше оттеглено от лидера на партията Слави Трифонов, след като "Демократична България" и "Изправи се БГ! Ние идваме!" отказаха подкрепа. Това отново завърта парламентарната рулетка и поставя под въпрос съставянето на правителствo. Цифрите и заявените позиции показват, че трудно могат да бъдат събрани необходимите гласове за нов кабинет.

На влизане в парламента политици коментираха безпрецедентния казус.

"Предатели не се подкрепят, а иначе отговорността е тяхна, имаше възможност да има кабинет, те можеха да се държат партньорски, те се държаха като предатели, отговорността е тяхна. С предатели човек не може да е партньор", повтори Тошко Йорданов от ИТН.

"Ясно е, не искат да говорят за политики, искат да говорят за постове. Тях ги попитайте за кои постове. Очевидно е, че отиваме към нови избори, защото това е тяхното желание. Може би се надяват, че ще се представят по-добре, не знам. Със сигурност не искат да се промени моделът на управление", допълни предложеният от ИТН за финансов министър Пламен Данаилов.

Сега ще видим на председателския съвет как си представят нещата, каза председателят на ПГ на "Демократична България" Христо Иванов.

Той потвърди, че е съгласен с мнението на експерти конституционалисти, според които трябва да има публично изявление на президента, че смята процедурата за неуспешно приключена.

"С нас никой нищо не е обсъждал, ние сме имали свои обсъждания, но институционално не е имало никакви обсъждания с нас. Сега очаквам да научим какво си представят колегите".

"Ние дадохме формула, която е напълно възможна, просто изисква колегите от ИТН да разберат, че трябва да има разговори, трябва да има преговори, както се прави в парламента. Все още се надявам, че здравият разум ще надделее там. Ако не се реализира третият мандат, Конституцията го казва - избори. Но не бива да тласкаме страната, днес има над 800 души заразени".

Татяна Дончева от "Изправи се БГ! Ние идваме!"

"Нищо не следва - ако искат, ще включат кабинета в дневен ред, ако не искат - няма. Ще водят някакъв спор не знам колко време, дали трябва да се гласува или не. Защо е необходимо това - не знам, както не знам защо им беше необходимо това в последния месец, но все пак го направиха"

"Кандидатът за премиер отива излъчен, подписва декларации да поема ангажимент, че ще състави правителство, че отговаря на изискванията за това. Тук не е иди ми - дойди ми, не сме на Женския пазар. Имаше 1000 индикации, че на някои хора това им е театър, кино, сценарий или поредно предаване".

"При всички случаи ще се създаде конституционен прецедент. Пише ли в Конституцията, че кандидатът внася кабинета при президента и президентът го внася в парламента за гласуване? Когато президентът е внесъл за гласуване кандидатурата на министър-председател и е издал съответния указ, какво става? Ние не сме на партиен конгрес".

Според нея писмото за оттегляне на Пламен Николов има значение, но не довършва процедурата.

Председателят на ПГ на "Изправи се БГ! Ние идваме!" Мая Манолова

"Има такъв народ" участва в координирана атака с ГЕРБ и ДПС срещу служебния кабинет. Не е случайно, че от партията на Трифонов се опитват да се "прикрепят" към Румен Радев.

"Ще разберем доколко са искрени в своята позиция, ако с третия мандат бъдат предложени служебните министри. През отношението към служебните министри, ще се види дали наистина подкрепят президента"

От "Изправи се БГ! Ние идваме!" не са водили разговори с "Има такъв народ" по отношение на третия мандат, нито относно оттеглянето на кандидатурата на Пламен Николов.

Николай Хаджигенов от "Изправи се БГ. Ние идваме"

"Ако има някой, който упражнява произвола, това са ИТН, защото те се опитват да извият ръцете на всички нас да работим за тях, а ние имаме наши собствени избиратели, наши собствени цели, наши собствени начини, които не са съвместими с демократичните им идеи".

"Аз искрено се забавлявам с това, че Тошко Йорданов говори от името на протеста, защото аз лично съм го виждал на протеста веднъж. Всъщност ние сме протеста, не те".

Лидерът на БСП Корнелия Нинова пък каза, че е безотговорно да се ходи пак на нови избори, особено заедно с президентски.разговори.

"Да проявим спокойствие, стабилност, да поканим всички на разговор освен ДПС и ГЕРБ, да сложим на масата най-важните въпроси за решаване, времеви график за решаване и да търсим разбирателство. Третият мандат е критичен", каза тя.

"Демократична България" продължават с лошия стил, който ги доведе дотук. Протестните партии позволиха да си разменят епитети, реплики, да поставят разделителни линии, което е една от причините да стигнем дотук. Призовавам ги, тъй като третият мандат е критичен и ни предстоят много важни въпроси за държавата, да се успокоят, да не поставят условия предварително. Ако дойдат при нас и ги поканим, да заповядат на разговори и да търсим решения".
 Вината за провала на кабинета е колективна - не само на Трифонов    
__ 4 __

12/08/21
19:41:58


Журналистът Иван Бакалов коментира политическия тупик специално за Dir.bg. Изборите не са нещо лошо, но следващите няма да възпроизведат същата конфигурация заради разочарованието на хората от новите формации, смята анализаторът. Вината да стигнем до трети парламентарен вот пък ще е колективна на партиите на промяната - ИТН, ДБ и ИБГНИ, категоричен е той. Партията на Слави Трифонов има поведение на тийнейджър, но няма да танцува само едно лято, прогнозира още Бакалов. Според него избори две в едно наесен ще са конфуз за президента, но по-скоро няма да се случи.

Губене на време ли е трети мандат, предвид факта, че в Народното събрание е "всеки срещу всеки"?

- Няма начин да не се мине през мандати. Така е по Конституция. Сега е ред на втората по големина партия, третият мандат е за тази, която избере президентът. Може и да даде на по-малка партия, ако има шансове за съставяне на правителство. От Демократична България и "Изправи се БГ! Ние идваме!" нещо намекнаха, че може при тях да отиде мандатът.

Аз не знам преди избори президентът Радев да прескочи БСП - ще бъде неудобно за него. Но той има по-широка подкрепа в момента и ако шансът да се направи правителство, е да иде в следващия, що не! Но от друга страна, Демократична България обяви, че няма да подкрепи правителство на БСП. Значи БСП предлага служебния кабинет, нещо, което искаха и "Демократична България". За да каже ДБ, че няма да го подкрепи, влиза в някакво противоречие, което аз не мога да разбера.

ИТН също няма да подкрепи трети мандат, в рамките на който очакваме издигане на служебното правителство, те атакуват служебните министри на Радев, а в същото време обявиха, че го подкрепят за втори мандат. Тук не виждате ли противоречие?

- Партията "Има такъв народ" са тийнейджъри в политиката и се държат като тийнейджъри. От тях не можем да очакваме зряло политическо поведение. Въпросът е в останалите, които преговаряха с тях. Защото те бяха най-голямата партия в парламента. И занапред ще бъдат голяма партия в парламента. Тя е нереализирала се политическа сила и докато не се реализира частично поне, няма да има отлив и разочарование. Правят си илюзии тези хора, които смятат, че - край, свършено е вече, защото се е появил някакъв по телевизията от тях очевидно неадекватно да говори.

Вие не смятате, че те ще танцуват само едно лято?

- Не, по-скоро "Изправи се БГ! Ние идваме!" са близо до танцуването за едно лято, защото Мая Манолова по креслив популизъм изключително напомня на Яне Янев, който се задържа в два парламента, но сега изборите са по-начесто и не знам дали третия път ИБГНИ ще влязат в парламента.

Те ли само са губещите от нови избори?

- Според мен никой не печели. Добре е, че едно неутрално правителство, какъвто е служебният кабинет, на което не му тежат обвързаности с партии, ще продължи по-дълго да управлява. Не е страшно и с бюджета, а плана за възстановяване може да го внесе и служебното правителство.

БСП и Корнелия Нинова защо продължават да настояват за трети мандат, при положение, че няма да бъдат подкрепени от ИТН и ДБ?

- Те са третата политическа сила и си настояват за себе си - "ние искаме да предложим служебния кабинет". Те го обявиха отдавна, а ДБ и ИБГНИ пък не искат да подкрепят на правителство на БСП. И сега въпросът е следният - ако президентът даде мандат на БСП, те ще предложат служебния кабинет, другите ще изпаднат в неловкото положение да откажат да го подкрепят служебния кабинет и ще си понесат негативите. Както ИТН не иска служебния кабинет, и си понася някакви негативи.

Ако даде на ДБ мандат президентът, те ще предложат същото, което и БСП. И тогава пък БСП ще бъде принудена да подкрепи това, защото го е предложила тя. Въпросът е следният и той е много елементарен: Не може да има правителство без БСП, без ИТН и тези две малки партии. Те могат само четирите да направят правителство. Няма друг начин. Може да се направят някакви комбинации, ако излязат една част от тях от залата, кворумът слезе по-надолу, тогава може да се избере правителство с по-малко гласове и т.н. Но реално това беше ясно и преди изборите през април, и преди тези през юли - че правителство може да има анти ГЕРБ, защото гласовете бяха анти ГЕРБ, изключваме ДПС, те са по-скоро един страничен политически субект. На всички тези партии беше ясно, че могат да направят правителство само заедно. Дали това ще е коалиция между две и ще ги подкрепят другите, има различни форми. Това беше ясно и преди, и сега ще си го доказват трети път с нови избори. Защото е много вероятно въобще да няма правителство.

Какво може да се очаква? 70 депутати са БСП и ДБ, при положение, че ДБ не иска да ги подкрепя, и още 13 са ИБГНИ. Могат ли да направят нещо с 83 депутати? Какво могат да направят точно? И ще се карат кой да вземе мандата?! Според мен зрялото политическо поведение беше те да преговарят внимателно с ИТН, както казах, те са новосформирано спонтанно движение, не може да се очаква от тях зряло политическо поведение, но другите са партии и политици с опит. Те трябваше да намерят някаква формула с ИТН. Ако бяха поискали коалиция, нека да я откаже партията на Слави Трифонов. Но такъв вариант останалите трябваше да предложат.

Грешка ли беше, че Трифонов се вслуша в обществената реакция при лансирането на проектокабинетите си, или пък, че не се вслуша?

- За него седи същият въпрос - Слави Трифонов няма никакъв друг начин да прави правителство, освен с тези три партии. Той също заяви, че няма да подкрепя БСП и не иска подкрепа от БСП. Е, как да стане? Това са детински работи, които, да речем, можеш да очакваш от ИТН, но от другите не би трябвало да е така.

По този начин ние до безкрай ще произвеждаме същото на следващи избори?

- Не е до безкрай. Сега избирателят ще си направи изводи - дали да ги избира тия, след като те са безплодни в опитите си да направят правителство, или да избера някои други. Резултатът ще бъде на следващите избори през есента, че ще се качи резултатът и на БСП, и на ГЕРБ, защото те са традиционни партии и имат дългогодишно присъствие вече, и са показали някакво политически трайно поведение. Аз не казвам какво е хубаво или лошо, казвам какво би могло да се получи. Защото липсата на правителство е колективен провал - двете партии ДБ и ИБГНИ някак го прехвърлят изцяло на ИТН, но това е колективен провал за трите. Те си споделят вината за това, че няма правителство.

Заплаха ли са избори две в едно?

- Това ще е много конфузно положение. Веднага ще се чуят гласове - ама какво ще хабим пари, трябва да са наведнъж. Ама президентските избори трябва да са чак през ноември. Ние до ноември не знам дали ще можем да изкараме, президентът трябва да разпусне парламента. След още две седмици ще стане ясно, че правителство няма да има. Да речем, до края на тази седмица ГЕРБ ще върне мандата. После ще започнат едни консултации, ще тупкат топката по-дълго. И тогава президентът трябва да разпусне парламента, горе-долу след две седмици. И като го разпусне, има конституционен срок кога ще определи дата на избори. И тя няма да съвпада с тази на президентските най-вероятно. И става една... Аз лично смятам, че избори начесто е добре, не сме единствените.

Но в този случай ситуацията е по-комплицирана, защото служебният кабинет е на президента, а и той отива на избори.

- Да, така става. И с това ще се спекулира много, но президентът няма да е виновен за тази работа, защото партиите не се разбраха. Два пъти избори през два месеца и не се разбраха за правителство. Хайде, трети път сега. Аз все давам Израел за пример имаха за две години четири пъти избори, ние сме на път да ги надминем. Но мисля, че следващия път ще се промени малко ситуацията. Има мегдан за нова партия, например. Някои си мечтаят за президентско управление. Първо да кажем, че това са такива мечти, които няма да се сбъднат. За президентско управление трябва първо Велико народно събрание и промяна в Конституцията с конституционно мнозинство. Това значи 2/3 от гласовете в бъдещото ВНС - това е невъзможно. Който си прави илюзии, да си агитира във Фейсбук. И го свързват с Радев, защото той е добър президент и нали, дай президентска партия. Ами утре може да е друг, може да е Плевнелиев, да кажем.

И на какво Ви прилича цялата ситуация в момента, наблюдаваме прецедент след прецедент?

- На орел, рак и щука. Това е ситуацията. Повечето хора в градовете живеят в блок и ходят на съвещание на домсъвета. Събира се етажната собственост и трябва да се гласуват три точки - на третото изказване започват да се прекъсват, да се надвикват, някой да обвинява някого и да припомня случки отпреди 10 години. И в резултат, след два часа караници, не са способни да гласуват три точки. Всеки такъв домсъвет е като умален модел на България и нейния парламент. Ситуацията е израз на нашия манталитет.
 Ключов момент ще е дали депутатите на Трифонов ще се окажат безгласни фигуранти    
__ 5 __

16/08/21
20:07:18

Първата политическа сила на изборите -"Има такъв народ" (ИТН), оттегли предложения си кабинет и не изпълни успешно връчения от президента мандат. Втората политическа сила - ГЕРБ, предварително декларира, че ще върне своя мандат, след като го получи. Какъв е шансът за излъчване на правителство с третия мандат, ще възстановят ли анти-ГЕРБ партиите диалога си и кой печели от предсрочни избори. Ето отговорите на Вержиния Велчева - юрист и бивш депутат от СДС.

След оттегления заради очакван провал проектокабинет на "Има такъв народ" как това ще рефлектира върху отношенията й с останалите политически субекти в Народното събрание?

- Вече виждаме как. Вместо да извлекат поука от грешките, които допуснаха, ИТН продължиха и засилиха агресивното поведение към тези, които се очакваше да бъдат техни партньори. В тази ситуация представителите на "Демократична България" (ДБ) и "Изправи се БГ! Ние идваме" трябва да вложат целия си опит и здрави нерви, за да не се поддадат на емоциите на своите привърженици и да върнат важните теми в политическия дебат.

Шансовете за успех на третия мандат не са нищожни, но той ще е шанс да се покаже какъв би могъл да бъде успешният модел на промяната, ако ИТН не бяха го взривили: с ясна и конкретна програма за управление, с предварително разписани законодателни приоритети, с убедителни личности, които с биографията си и с позициите си през годините генерират обществено доверие. Политическите реалности задължително включват в този модел и БСП, но близкото й минало на твърде удобна опозиция на ГЕРБ предопределя те да бъдат в ролята на подкрепящ, а не на водещ компонент, колкото и Нинова да се нуждае от демонстрация на сила.

За ГЕРБ и ДПС остава да гледат сеир и да подклаждат напрежение, което е лесно в създалата се ситуация. Ключов момент ще е дали депутатите на Слави ще се окажат безгласни фигуранти или някои от тях ще се разграничат от политиката на взривяване на парламентаризма.

Изненадани ли са самите депутати на Слави Трифонов от развоя на събитията и има ли шанс да се върнат на "масата на преговорите" при евентуален трети мандат? Има ли значение у кого ще попадне мандатът?

- Трудно ми е да преценя дали и колко от тях са изненадани или изначално са приели ролята на платена публика в някакво пошло шоу, която ръкопляска по команда. Познавам Виктория Василева от едни други времена, когато тя имаше шанс да се учи на парламентаризъм от едни от най-добрите в новата ни история и съм разочарована да я чуя как чете нелепи декларации. След повелителката на поцинкованите кофи Ива Митева изглеждаше добър и разумен избор за председател на Народното събрание, но с действията си около неуспешния мандат тя не се оказа на висотата на поста си. Ако ИТН не се върнат на масата на преговорите - ще трябва да дадат по-достоверно и сериозно обяснение от гаменски демонстрираното вече цупене и тръшкане.

Има голямо значение на кого президентът ще връчи третия мандат. Според мен той трябва да го направи след консултации с възможните партии и да го връчи на онази от тях, която има най-големи шансове да постигне обединение на максимален брой гласове в Народното събрание. БСП са най-близки политически до Радев и трета политическа сила, но поради ролята си на удобна опозиция на ГЕРБ не биха могли да имат водеща роля. Мандат, връчен на ДБ вероятно ще е труден за преглъщане от БСП, особено в навечерието на президентските избори. Така че най-малката парламентарна група като че ли е с шансове да обедини най-много гласове.

В бъдеще ще могат ли да възстановят диалога?

- Не виждам сериозни пречки за диалог между ДБ и "Изправи се...". Мисля, че и БСП са готови да се включат пълноценно в него. ИТН от самото начало показаха, че не желаят диалог, така че тук няма какво да се възстановява - може единствено да се постави начало, и то ако те осъзнаят грешките, които допуснаха и бързо заменят позата на обидени с отговорност пред тези, които са гласували за тях.

Но за да бъде успешен - независимо дали преди или след евентуални нови избори - този диалог трябва да прерасне в широк обществен дебат за националните цели и приоритети на България. След приемането на България в ЕС и НАТО политическият елит не успява да формулира такива цели и приоритети, по които да се търси национално съгласие и които да обединят обществената енергия.

Трябва ли анти-ГЕРБ партиите да направят някакъв компромис, за да не се озоват "Има такъв народ" сами срещу всички?

- Компромис да покажат здрави нерви и да не отговарят на провокациите, може би. Още преди изборите много хора имаха съмнение накъде точно ще завие Слави Трифонов след изборите. Анти-ГЕРБ избирателите искаха нещо различно, а в държанието на Слави Трифонов те припознават един нов Бойко Борисов, но още по-мизантропичен в самотата на дивана си.

В каква роля ще се отзоват ИТН зависи най-вече от собственото им желание, но няма как да се пренебрегне нарушеното доверие. Предполагам, че ако все пак разумът надделее и те се върнат на масата на преговорите, ще трябва да се водят подробни стенограми , за да няма след това спекулации кой какво е искал и какво е предлагал.

Възможен ли е избор на правителство с третия мандат без гласовете на ИТН?

- Теоретично е възможен, но тогава този избор трябва да стане с подкрепата на ДПС или ГЕРБ, независимо дали чрез техните гласове или чрез неучастието им в гласуването. Това автоматично ще направи правителството заложник на едно несигурно мнозинство, което може винаги да се срине - особено по важни въпроси.

ИТН е нова формация - все още не истинска партия, така че е възможно там да настъпят познатите процеси на политическо роене и някои депутати да изберат да подкрепят правителството и да бъдат част от едно реформаторско мнозинство, независимо от налаганата им отгоре позиция.

Как ще се отрази поведението на Трифонов и депутатите му върху доверието в партията от страна на избирателите при предсрочни избори?

- Във всички случаи ще има някакво отражение, но трябва да имаме предвид профила на голяма част от неговите привърженици. Много от тях са аполитични - оттам не особено политически грамотни, за да разберат и оценят неговото поведение. Те са фенове на шоуто му, което през годините усърдно втълпяваше, че всички политици са маскари. Някои от тях сигурно се кефят как е натрил носът на тези, дето се правят на много умни. Те едва ли си задават въпроси как с 65 депутати очакваш да управляваш, как очакваш да бъдеш подкрепен без споразумение и взаимни компромиси, как така издигаш и сменяш от дивана хора за най-важните постове в държавата със спорна или съчинена биография и очакваш да се приемат без възражения.

Има и друга част, гласували за него, почувствали и изживели патриотизма си чрез поднесените модерно възрожденски песни, които може би наистина мислят, че е време за друго. И които със сигурност ще са разочаровани. Въпросът е до какво ще доведе това разочарование - до Терминали 1 и 2, до това, повече да не станат от масата със салатата и ракията, за да гласуват, до търсене на друг, пореден забавен хвърляч на лозунги или до реално осъзнаване на силата на всеки гражданин да се бори за правата си.

Към кого биха се прелели гласове, ако ИТН губи, и откъде биха дошли нови?

- Виждали сме как голяма част от тези гласове се лутат през годините в опит да намерят своя водач. Като се тръгне от Жорж Ганчев, през Яне Янев и Бареков, различни екзотични превъплъщения на уж патриоти. Друга част са млади хора - продукт на образователната система, за които останалите участници в политиката може би са непознати и скучни.

Най-лесно е тези гласоподаватели да бъдат заклеймени като чалгари, маргинали и т.н. Истината е, че претендиращите за сериозност политически сили отделят твърде малко внимание на тези хора, за да им помогнат да направят по-информиран и политически мотивиран избор. И ако това не се промени, тези гласове ще продължат да се лутат и да вкарват в политиката на крилата на популизма поредния клоун - еднодневка. А ИТН няма откъде да прибави гласове без контролиран или купен вот.

Как тази политическа криза ще се отрази върху шансовете на президента Румен Радев за втори мандат? Кой губи и кой печели от избори 2 в 1?

- Ако се следват стриктно сроковете в Конституцията, избори 2 в 1 не са възможни. Теоретично избори 2 в 1 биха дали предимство на онези партии, чиито кандидати са основни претенденти за президентския пост. Изглежда, че това би донесло известни позитиви за ГЕРБ, въпреки че аз не виждам как те могат да се завърнат във властта било чрез парламента, било в президентската институция.

Мечешката услуга на ИТН да подкрепят Радев би могла при определени обстоятелства да мотивира някои от потенциалните му поддръжници да издигнат свои кандидати на първи тур и той да остане единствено с номиналната подкрепа на БСП, която е стабилно затънала в собствените си проблеми, и заявената подкрепа от ИТН, които настървено атакуват служебното правителство на същия президент, когото уж подкрепят.

С връчването на третия мандат Радев може да настрои всички срещу себе си, или може да положи основите на едно ползотворно политическо сътрудничество по важни за България теми през следващите години. Аз лично мисля, че той е твърде ангажиран с желанието си за втори мандат, а в същото време няма капацитета на умел политически играч, затова е много възможно да допусне политически грешки в тази твърде сложна ситуация.

Не би било в интерес на Радев служебното правителство да остава твърде дълго на власт, защото одобрението и дори възторга от определени министри доста лесно може да се обърнат в разочарование, ако очакваните позитивни резултати се забавят, а министрите - народни любимци, бъдат всекидневно овъргалвани в добре познатата кафяво-медийна помия.

Как дебатите в парламента биха повлияли на избирателите при предсрочни избори - дават ли им знак, че парламентаризмът се завръща, или надвикването и обидите са следващо пропадане?

- Един жив парламент винаги може да изглежда отстрани като надвикване и разправия. Но да си спомним колко тихо беше в предишния парламент - там всичко беше предрешено в една джипка и нямаше кой да възрази. А точно парламентът е мястото, където трябва да присъстват острите политически противопоставяния и спорове.

Естествено, обидите са индикация за възпитанието на изричащите ги, но понякога дори те са част от политическия дебат. А избирателите могат да си правят изводите. Така че, няма нищо лошо в живия парламент, въпреки че често прякото излъчване на "разправиите" не носи позитиви.

Но парламентаризмът предполага освен спорове да се вземат и важни решения, да се гласуват необходимите закони. Ако споровете изместят основните правомощия на парламента - да гласува (при това качествени) закони и да упражнява парламентарен контрол, то пропадането ще стане факт.

Какви са най-големите рискове в политическата ситуация и ефектите от тях?

- Най-големият риск е България да продължи да изостава от света. Да не може да формулира поне два национални приоритети, които да я изведат по пътя на развитието, модерните технологии и качественото управление. В политически план рискът е да продължи отчуждаването на гражданите от процеса на вземане на решения в обществото, породилата се гражданска активност да се пропилее и отново да замре. Ефектите са ясни - да продължим да затъваме в безвремието на самоунищожението си като нация.

Има ли печеливши от тази ситуация и кои?

- Когато целокупно сме губещи като народ и държава трудно може да има печеливши. Това би било Пирова печалба или нещо като да караш супер луксозна кола по разбитите и кални улици, а пред теб да бълва черни кълба дим някаква разпадаща се трошка. Някои привиждат мимолетни политически изгоди за ГЕРБ от невъзможността да се формира управление с воля за промяна. Но според мен ГЕРБ са изпята песен и дори Борисов разбира това. Ще му остане само радостта от старите карикатури на Комарницки и някое кюлче може би.

ДПС все по-трудно ще контролира електората си, защото мизерията, в която го оставиха да тъне, накара тези хора да потърсят път извън България, а оттам те се връщат променени и свободни. БСП остава опасно разкрачена между носталгията по комунизма и предизвикателствата на съвремието и затънала в противоречия.

ИТН ще трябва, ако искат и могат, да се измъкнат от фиаското, което сами си организираха. "Изправи се" за изненада на мнозина са още заедно , ако това може да бъде печалба. Но дори ДБ, при които социолозите отчитат нарастване на влиянието, не могат да бъдат печеливши в ситуация на политическа криза с неясен, но все по-вероятно неблагоприятен изход.

"Избори до дупка" беше лозунг на един политик от прехода, с когото едва ли някой иска да бъде отъждествяван. За много граждани очакванията за промяна отново се отлагат. А за Радев тази политическа криза е отредила ключова роля. Моите опасения са, че не е съвсем готов за нея, за да излезе като истински победител.

Истински печелившите са Гешев, Цацаров, един опозорил се Висш съдебен съвет, неработещите регулатори и всички онези, на които те служат. Уви.
 Слави Трифонов пред БНР: Издигаме Радев, БСП се държи етично и коректно    
__ 6 __

16/08/21
21:59:39


Гост в "Политически некоректно" е лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов. Здравей, Слави.

- Здравей, но аз не съм само лидер на "Има такъв народ. Напоследък чувам само политически определения, всичко останало което ми се е случило, сякаш не е било. Аз съм с един екип от толкова много години, с които решихме да направим референдум. Направили сме много неща, много е трудно да направиш 5000 предавания, концерти пред толкова много хора. Сега ние сме политици, защото реализирахме един референдум с който политическата класа и това статукво, което продължава да съществува, не се съобрази.

Всичко изглеждаше добре в началото на преговорите за правителство. Какво се обърка в крайна сметка?

- БСП бяха встрани от това, което ние реализирахме предварително, другите две партии бяха от голямо значение - "Изправи се.БГ! Ние идваме!" и "Демократична България. Добре вървяха преговорите, защото почти на 100% се припокриват всички цели - съдебна реформа, индексацията на пенсиите, Планът за възстановяване, евентуална COVID криза. Там няма разлики. Експертите, нашите и техните, стигнаха до едни същи отговори.

Зaщо не стана правителството?

- Защото в един момент се оказа, че имаме различия не какво да стане, а как да стане. Оказа се, че "Демократична България" основно и "Изправи се! Ние идваме!" изведнъж започнаха да изявяват неадекватни и неприемливи претенции. Христо Иванов искаше да одобрява представители на правителството. Два дни след като обявихме първия кабинет, на среща той започна да обвинява и да съзира дългата ръка на ДПС, което беше изумително. Той каза, че има такова усещане. На среща с Николай Василев, той заяви, че той е от ДПС и КГБ. И се започна една история, със сайтовете, с които те разполагат и с медиите, с които разполагат, се оказа мръсна кампания. Ние бяхме обвиняеми непрекъснато за всичко. Това изглеждаше като някакъв кошмар.

И вие не им останахте длъжни, нападахте ги остро?

- Това са факти. Аз това с едната буза и другата буза не го приемам. Ако те ударят по едната, имам различна представа за реакция. Когато естественият ти партньор те припознава за враг и вместо основната цел като враг да е ГЕРБ, изведнъж те изчезнаха от публичното пространство, а се появявам аз като враг. Появяват се един куп неща. Какво трябваше да направя аз? Ние направихме много компромиси и жестове и не бяха разпознати.

В първото предложение за правителство общата бройка на университетите в САЩ, които са завършили кандидатите за министри, бяха над 20. Нашата представа за качествата, които трябва да имат министрите, бяха в това предложение. Вместо да коментираме качествата на хората, коментирахме дългата ръка на ДПС или не знам си какво.

И ти се обиди?

- Няма обида. Не сме деца. Всичко се превърна в невъзможност за съставяне на правителство, заради липсата на партньорско отношение. Заедно с "Изправи се! Мутри вън!" или там какво беше, и с "Демократична България", пак нямаме мнозинство.

Но с БСП имате.

- Е, да, де, но БСП се появи малко по-късно и започна да се държи по доста етичен и коректен начин, но това се случи в рамките на преговори. На експертно ниво БСП се държаха почтено, професионално и адекватно, а другите реагираха по съвсем различен начин. Цялата възможност за съставяне на правителство се разпадна.

С вашия мандат няма да има правителство.

- Ние имаме 65 депутати, има останали 175 други, които са в състояние с втория или третия мандат да реализират правителство. Нека постъпят национално отговорно и направят всичко необходимо. На третия мандат съществува вероятност всички да се обединяват и подкрепят, искат за 6 месеца да съставят правителство, явно имат проект и планове и да реализират своите намерения.

Възможно ли е "Има такъв народ" при връчването на трети мандат да подкрепи това правителство?

- Кога си ме виждал и чувал да казвам едно и след това да правя друго. Направихме всичко възможно с мандата на "Има такъв народ" да бъде реализирано правителство, постигнахме споразумение по всички точки и те имаха възможността да постъпят почтено и национално отоговорно и да ни подкрепят да има правителство. Сега не виждам защо трябва да е обратното. Нека видим какво ще стане, защото нещата се менят час по час. Те имат възможността да направят правителство.

Имам хипотеза - президентът Радев, който не иска предсрочни избори, ако той те помоли вашата партия да подкрепи правителство в третия мандат?

- Защо да се молим? Има си Конституция, той просто трябва да даде трети мандат.

Ти каза, че ще го подкрепите за втори мандат?

- Той съдържа нашата представа за президент.

99% е сигурно, че отиваме на предсрочни избори, нали така?

- Това не зависи от мен. Ние сме само с двама депутати повече от следващата партия. Суверенът е решил парламентът да е фрагментиран и прилича на това как изглежда суверенът. Това е решение на една партия, има още пет, които могат да вземат друго решение.

Не могат, защото партиите на промяната трябва да се коалират с ГЕРБ и ДПС, а това няма как да стане.

- Може да се коалират в интерес. Едната партия от статуквото да излезе, да намали кворума, да се случи парламентарна врътка.

А може и вие да излезете?

- Не, няма да излезем. Ще се гласува. Аз искам... Ние искаме всичко да бъде почтено пред очите на уважаемите избиратели. Без тайни договорки и кадруване задкулисно.

Като говорим за задкулисие и пред очите на всички, защо си убеждавал Мая Манолова да не се кандидатира за кмет на София, както каза тя в парламента?

- Тогава тя беше в друга роля и аз в друга. Не си спомням дали и как съм я убеждавал, но най-вероятно е така. Тя беше много самоотвержена и успешен омбудсман. Ние се сприятелихме, тя имаше отворено пространство в нашето шоу да се явява когато иска, ние я подкрепяхме. Имахме много разговори, това е било личен разговор встрани от публичното пространство.

Да поговорим за твоите кадрови предложения. Първият ти кандидат за премиер - Николай Василев. Защо той?

- Той има опит, 8 години в едно управление, неговите ходове бяха успешни и аз много ги одобрявах. Може да сложим БТК и "Булгартабак", за които може да се поспори, но те не бяха точно негова отговорност, според мен. Той работеше с нас много месеци преди да се състоят изборите и ми направи страхотно впечатление това, което представлява. Изпълва със съдържание как според мен трябва да изглежда министър-председател. Заедно правихме екипа и бяха млади хора, завършили престижни университети и ми се стори, че така трябва да изглеждат българските министри и премиер, особено сравнявайки ги с тези през последните 11 години.

Като си толкова сигурен защо го оттегли?

- За да направя компромис на Христо Иванов и "Изправи се, мутри, идваме и си отиваме" и партиите на протеста да бъдат заедно. Не разбрах за дългата ръка на ДПС и КГБ, но той беше толкова твърдо убеден и реших да направя компромис.

Защо Пламен Николов, как така?

- Реших във второто предложение да заложа на хора, които познавам по-добре, от повече време, част от "Има такъв народ". Познавам го като характер, отношение поведение, коректност, качества.

Пламен Николов никой не го познава.

- Бойко Борисов събираше министрите по кръстовищата. Смени министри, които бяха плачевни в морален план, приемаха се от всички, от сайтове, от самите сайтове на "Демократична България", самият Христо Иванов е бивш министър на Бойко Борисов. Всички бяха кротки и никой нищо не каза. Аз и Иисус Христос да бях предложил, заедно с 12-те апостоли като кабинет, пак щеше да има, че няма висше образование, няма опит, баща му е дърводелец, иска да изгони търговците от храма, значи е против бизнеса.

Слушател пита защо Слави Трифонов не предложи Любомир Каримански, който е специалист, а човек, който никога преди това не е направил впечатление, че може да ръководи държавата?

- Защото Слави Трифонов е лидер на тази партия и така преценил. С моите колеги сме преценили, че бъдещето на Каримански ще изглежда по друг начин. Имаме си партия, решаваме по този начин да правим предложения.

Още един човек говореше за себе си в трето лице - Петър Илиев, защо такова страхотно настояване да бъде министър?

- Не говоря така, пошегувах се. Когато тръгнахме да правим референдума, се обадих в университета, за да търся в деканата с юридическите науки, да попитам кой се занимава с конституционно право и попаднах на Петър Илиев. Случайно той вдигна телефона. Той направи ужасно много за референдума. Беше адвокат на годината. Един куп неща, които харесах в него. Имах възможността да го опозная. Беше атакуван и подозирам, че не му се е отразило добре на психиката и семейната среда, в която живее. Един човек би реагирал на подобно напрежение, каквото му се трупа на главата.

Има критики към парламентарната група, че с поведението депутатите на "Има такъв народ" рушат парламентаризма? Не спазват правила, казват хората.

- Много хора казват различни неща. Журналистите не са свряни в едно мазе, а са там където им е мястото. БНТ излъчва, всеки може да си направи изводи кой и как руши парламентаризма. Това са общи фрази от няколко сайта, близки до "Демократична България", които решиха през последните две седмици да атакуват всичко свързано с мен и с "Има такъв народ". Дълго време не отговаряхме въобще, искахме да постъпим почтено и да има възможност да се създаде правителство. Това е като с това, че съм чалгар, това какво общо има?

Те така те наричаха дълго време, аз затова се изненадах когато имаше близост между вас?

- Не е имало близост, престани. Всичко беше свързано с това каква е целта - да има правителство и българите да се успокоят и да има решения, свързани с важни проблеми.

Казваш с партиите на статуквото няма да правим нищо, сега с тези на промяната няма да правите нищо, е с кого тогава?

- Суверенът ще реши, ако се стигне до избори. Но отначало - има шест партии със 175 депутати, те имат възможността, могат да решат, да направят каквото пожелаят, имат конституционно мнозинство.

Ще има със сигурност президентски избори. Вие сте първа сила, не е ли логично да издигнете свой кандидат?

- Ние издигаме наш кандидат за президент. Той се казва Румен Радев. Законът и Конституцията ми дават това право.

След като толкова го харесвате, защо постоянно атакувате неговите министри.

- Не е постоянно и той да не си ги вади от джоба. Назначил ги е, к'во от това. Какво е това чувство за притежание, което те е обзело днес? Може да имат недостатъци, той самият може да има, това нищо не променя. Ние подкрепяме Румен Радев като личност, това е нашият мажоритарен избор. Дали е назначил тоя или оня като министър, това е нещо временно и не касае и личността и качествата му.

Именно тези атаки срещу Кирил Петков и Асен Василев бяха разчетени като доказателство, че действате с ДПС?

- Аз съм обект на слухове от много години. Всичко гадно и гнусно за мен е казвано. Слухове не мога да коментирам. Говориш за един човек, който влияе на няколко сайта и кресливи в интернет хора, които го слушат и повтарят какво е казал. Това са слухове и интриги. Част от политическия живот, която ненавиждам.

Когато става дума за политика е по-различно от случаите, когато става дума за личния ти живот?

- Аз не страдам. Хората сами могат да изберат, приятелю, дали да вярват на слухове или факти. За това, което ми говориш ти, няма факти.

Бойко Борисов каза, че ДПС е преливало гласове към "Има такъв народ".

- Той не е известен като голям приятел на истината. Доказателства за това има хиляди. Той не може да докаже, защото това не е вярно. Той лъже и разпространява слухове.

Как гледаш на сравненията между теб и Бойко Борисов? Че сте авторитарни характери?

- Откъде знаеш, не си бил част от моя екип. Никога човек, работил с мен, не е казал нещо подобно. Работят с мен хората, защото мога да умра за тях. Тръгнаха си тези, които не могат да ми отвърнат със същото. Аз съм привърженик на правилата и йерархията. Почитател съм на резултатите. Какво значение има дали са постигнати чрез авторитарен характер или чрез човек, който е адски мил и целува всеки ден всички. Привърженик съм да има резултати, а не да се обичаме. Когато имаме лични отношения, тогава.

Като говориш за твоя екип, има много въпроси за поведението на Тошко Йорданов, би ли го посъветвал да бъде по-обран, използва експресивен език?

- Той е с мен от 28 години. Бил съм му на сватбата. Той е с мен всеки ден. Говорил ми е в ухото, когато съм бил телевизионен водещ. Той е част от мен. Може да има по-различен характер, да е по-експресивен. Нито съм му адвокат, нито защитник. Част е от моя екип и ще бъде такъв. Важно е да си върши работата, а не дали някой го харесва. Ако не е прав или адекватен, аз ще го посъветвам и ще му кажа кое е правилно и той ще го направи.

Какви ще са следващите стъпки на "Има такъв народ"?

- Има важни неща в парламента, няма създадена комисия, много е важно ще има ли актуализация на бюджета, няма ли да има. Парламентарната група на "Има такъв народ" стигнахме до извода, че трябва да се направи всичко възможно няколко важни въпроса да им се обърне внимание - нова COVID криза, предложение към Европа за Фонда за възстановяане и развитие, бюджет. Парламентарната група ще се отдаде на важни за държавата въпроси.

Актуализацията на бюджета е особено важна, ще я подкрепите ли?

- Имаме експерти и различни мнения. Трябва да се реши в парламента това. Всички политически сили трябва да вземат това решение.

Можем ли да очакваме подобряване на отношение между "Има такъв народ" и партиите на промяната

- Не знам дали можем да очакваме подобряване на отношение между "Има такъв народ" и партиите на промяната. Ще направим всичко възможно да се решат важните въпроси.
 Милен Любенов: Коалиция не е мръсна дума, а работеща демократична формула    
__ 7 __

23/08/21
22:01:52


Милен Любенов е доктор по политология, преподавател в катедра "Политология" на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Автор на книгата "Българската партийна система: групиране и структуриране на партийните предпочитания (1990 - 2009)". Специализира "Европейски партии и партийни системи" в Холандия. Секретар по вътрешна политика (2012 - 2017) на президента Росен Плевнелиев. Интервюто с него е препубликувано от Портала "Култура".

Потушена и безплодна ли е протестната енергия от миналото лято?

- Твърдението на Андрей Райчев, че "протестът е умрял", звучи ефектно като метафора. Тя обаче не е особено удачна. Фактически вярно е, че протестът приключи като събитие още в края на миналата година. Гражданското общество обаче е живо, а протестът е негова радикална форма на изява. Протестната енергия винаги може да избухне с нова сила. Това зависи от конкретен ситуационен контекст - процес или събитие, които са с потенциал да предизвикат реакция на недоволство от гражданството.

Протестът бе в резултат на гражданското недоволство срещу самозабравилата се корумпирана власт и мафиотизацията на държавата. Силата му бе, че за първи път обедини гражданите - независимо от техните партийни симпатии. Протестите осветлиха случващото се в България и извън нейните предели с десетките репортажи и статии, тиражирани в продължение на месеци в най-авторитетните световни медии. Европейският парламент гласува резолюция по повод ситуацията с върховенството на правото в страната, а наложените от Съединените щати санкции по закона "Магнитски" трудно могат да бъдат разделени от събитията през последната година.

А част от десните интелектуалци, които цитирате, носят отговорност за случващото се в България през последните десет години. Те венцеславеха Борисов и проспаха завладяването на държавата от олигархията и политическото задкулисие. За тях Борисов и ГЕРБ "пазеха управлението от комунистите и Кремъл". Те обаче така и не могат да обяснят защо именно Борисов построи "Турски поток" през територията на страната - геостратегически проект на Русия със съмнителни ползи за България. Те не могат да обяснят също защо така важният за енергийната диверсификация на страната интерконектор с Гърция се строи вече десет години. Това са важните въпроси, чиито отговори опровергават напълно горните митове.

Какви са различията между протестните партии и преодолими ли са натрупаните противоречия за целите на евентуално общо действие в този или в следващ парламент?

- Не мисля, че между протестните партии има някакви съществени идеологически различия. Още повече че нито "Има такъв народ" (ИТН), нито "Изправи се Бг! Ние идваме!" са се самоопределили къде се намират в политическото пространство. Дори "Да, България" все още не се е заявила като член на нито една от европейските партии. За всички тях този въпрос винаги е бил вторичен. Това, което ги обединяваше преди изборите, беше претенцията за промяна на досегашния модел на управление, борбата с корупцията и съдебната реформа. Това беше и програмата минимум, около която можеха да се обединят.

В бъдеще отношенията между тях трябва да бъдат на съвсем различна плоскост - подписване на коалиционно споразумение с ясна и конкретна програма за управление. А излъчването на персонален състав на правителството да стане след разговори помежду им, като ресорите бъдат разпределени с оглед на приоритетите на всяка партия. Така се прави навсякъде. Няма нищо лошо да се говори по постове и ресори. В Германия например постът на външен министър винаги се заема от по-малкия коалиционен партньор. Коалицията не е мръсна дума, както твърди Слави Трифонов, а работеща, ефективна и демократична формула в парламентарните управления.

На заден план трябва да останат остарели идеологически табута и да се подаде ръка на БСП. Претенциите за конституционна реформа не могат да се случат, като се изключат социалистите, а ще са необходими и гласове от ГЕРБ и ДПС. В Ирландия партиите "Фиана фол" и "Фина гейл" - исторически съперници в продължение на цяло столетие, днес управляват в коалиция заедно със Зелените. В сегашното правителство на Марио Драги в Италия участват Демократическата партия (социалистите) с техните идейни противници - Лигата и "Форца Италия". Всяка сложна политическа ситуация изисква политическа зрялост и лидерство. В България протестните партии за съжаление не бяха на висота и разочароваха очакванията на своите избиратели.

"Плаващите мнозинства са покана да се възстанови моделът на ГЕРБ", те са "рецепта за търговия", "алъш-вериш на задната врата" или, напротив, плаващите мнозинства "ще направят политическите процеси много по-прозрачни", защото "правителство, което винаги може да падне, ще трябва да убеждава депутатите за всеки свой проект" - кое от тези твърдения ви се струва по-вярно?

- Правителство на малцинството е възможно, когато партия или група от партии са близо до абсолютното мнозинство и получават подкрепата, която не им достига, от една или няколко по-малки партии. Това работи в страни като Дания и Португалия, но там е изградена дългогодишна традиция на подобен тип управления. За работещо правителство на малцинството са необходими центристки ориентирани формации с близки идеологически позиции. В партийна система, в която съществуват антисистемни партии или има наличие на поляризация между партиите, правителство на малцинството е обречено на неуспех. Картината в България днес е по-близо до този втори вариант.

"Има такъв народ" предложиха еднопартийно правителство на малцинството, разполагайки с една четвърт от местата в парламента. Реализирането на подобно правителство би означавало да изпаднат в зависимост от партиите, които те самите определиха като статукво - ГЕРБ, ДПС и БСП, които сумарно разполагат с повече от половината от местата в парламента (128 депутати). Затова опитът на ИТН беше не просто нелогичен, но и абсурден. Подобен тип управление неминуемо става обект на скрити договорки и лобистки интереси, особено когато в парламента има опитни в политическите технологии играчи.

Едно от опасенията в днешната криза е, че президентът Радев тласка страната към трансформация на конституционния модел. Съществува ли такава опасност според вас и може ли да се каже, че страната върви от "залез на парламентарната към изгрев на президентската република"?

- Не вярвам Радев да се води от подобен скрит политически замисъл, което не означава, че определени хора и фактори не го съветват в тази посока. Тези съвети обаче са погрешни. В България винаги са се намирали гласове, които разглеждат президентската република като решение на определени политически или институционални проблеми.
Президентската форма на управление обаче крие много опасности. Тя би довела до поляризация и институционален блокаж, който може да настъпи при изостряне на отношенията между изпълнителната и законодателната власт. Това може да бъде пагубно за демокрацията в страната. Един от големите рискове е, че президентското управление рано или късно води до сблъсък между президента и парламента, особено при така наречените кохабитации - съжителство между парламент и президент, избран от партия, която е малцинство в законодателния орган.

Дори в Съединените щати, когато партията на президента няма мнозинство в Конгреса, се стига до напрежение между изпълнителната и законодателната власт. Засилването на популизма може да има много по-разрушителен ефект при мажоритарните, отколкото при делиберативните демокрации. Примерът с Брекзит е доказателство за това. Управлението на Тръмп показа, че президент популист може да тласне страната в авторитарна посока, дори и в демокрация с дълги традиции.

Парламентарното управление е по-гъвкаво при решаване на кризи. Когато едно правителство загуби подкрепата на парламента, то лесно може да бъде свалено. Докато фиксираният мандат на президента в президентското управление не дава такава възможност и може да задълбочи дадена политическа криза, вместо да я разреши.

Не трябва да се осланяме на високия персонален рейтинг на даден президент, на неговата моментна популярност или на добрите му намерения и в резултат на това възторжено да искаме промяна на формата на държавно управление. Днес е един президент, утре - друг. Президентското управление крие повече рискове, отколкото дава решения.

Спечелиха или загубиха подкрепа протестните партии с поведението си през последните седмици? Готови ли са те за евентуални нови избори и кой би спечелил или загубил при един пореден вот?

- "Има такъв народ" са най-големите губещи. Антисистемното им поведение вероятно се подкрепя от някаква част от избирателите на партията. Центристки ориентираните и умерени избиратели, които подкрепиха ИТН като партия, обещала да работи за промяна на предишния модел на управление, са разочаровани. Моите очаквания са ИТН да се свие до резултата, който получи на изборите от 4 април. "Демократична България" се намира в електорален подем и при по-голяма консолидация на демократичното пространство може да постигне по-висок резултат.

Нови парламентарни избори, съчетани с президентските, ще изострят още повече политическата ситуация в страната. Умората да ходим от избори на избори ще намали още повече избирателната активност, което ги направи непредсказуеми. Особено в среда на задаваща се нова здравна криза.

Предизборната кампания ще бъде и война на интерпретации - за това кой е виновен за политическата криза. Днес масовото съзнание лесно се поддава на манипулации и внушения. В кризисна среда и поляризация надделяват емоциите, включително по време на гласуване, а това засилва ирационалното поведение и прави изхода от изборите непредсказуем.

Евентуална бежанска вълна ще промени дневния ред, ще изостри политическия дискурс, от което ще се възползват националистическите партии. При "Възраждане" се наблюдава електорален възход. Вероятно този път не само ще преодолее избирателната бариера, но може да постигне неочаквано висок резултат - особено ако консолидира около себе си националистически вот. Решаваща за това ще бъде конкуренцията с останалите патриотични формации около ВМРО, НФСБ, "Воля", "Атака", за които тази тема може да се окаже лесен път за възвръщане на загубените позиции.

ГЕРБ се надяват да възстановят периферията, която загубиха. Тяхната кампания ще премине под слогана за това кой създава хаоса и кой носи стабилност, сравнявайки днешната политическа ситуация с тяхното управление.

Ситуацията може да се промени кардинално при появата на нов политически проект, свързан с фигури от служебното правителство, като Кирил Петков например. Независимо как се ще се развие казусът с двойното му гражданство, той ще запази своята популярност и неговият рейтинг дори може да нарасне с оглед на атаките, на които бе подложен. Хронологично погледнато, атаката към Кирил Петков започна дни след като се заговори за негов политически проект, особено след изказването му, че ще остане в политиката. Подобна партия ще размести електоралните пластове и ще обърка плановете на останалите политически играчи.
 Валентин Стойнев: Суверенът вече не очаква нищо от Слави    
__ 8 __

30/08/21
01:22:59

"Върнете ни парите" - сигурно това биха искали да извикат хиляди разочаровани зрители от представлението "първото интервю на политическия лидер Слави Трифонов извън собствената му телевизия". То бе рекламирано от екрана на БНТ едва ли не като интервю с папата, а неговата "ексклузивност" счупи всякакви норми на приличие за една обществена телевизия.

Изключително ниска информационна стойност

Трифонов сам си избра интервюиращия и мястото на провеждане на интервюто, като допълнително си гарантира контрола над изявата си с разговор не на живо, а на запис. На всичкото отгоре БНТ до последно се държа непрофесионално, като не измести от праймтайма интервюто заради изключително ниската му информационна стойност, само защото така се е договорила с партийния лидер. Интересно, какво биха отговорили от "Сан Стефано" 29, ако утре партийни лидери като Христо Иванов и Мая Манолова, или други засегнати от Трифонов като министър Кирил Петков, поискат също такова интервю в праймтайм, записано в собствените им офиси.

В интервюто на Трифонов чухме онова, което вече бяхме чували от неговите подгласници в парламента неведнъж - че "Има такъв народ" (ИТН) няма да подкрепят правителство с мандата на БСП, както и че останалите партии от протеста са виновни за собствения им провален мандат. Единствената "добавена стойност" бе в пикантерията кой и кога е идвал "на килимчето при Слави" и какви усещания за свързаността му с ДПС му е споделял Христо Иванов. Накрая мрачният шоумен едва не се разплака от самосъжаление заради участта си на политик.

Ако все пак в интервюто имаше нещичко ценно, то вероятно бе прозрението на Трифонов, че в следващия парламент ще има правителство на всяка цена. Наистина, процесът по съставяне на правителство ще бъде значително улеснен от това, че ИТН няма да бъде първа политическа сила. А и на самата нея ще ѝ е по-лесно да прояви "мъдрост и морал към суверена", казано с думите на лидера ѝ, когато вече ще е второстепенен участник в преговорите.

Според изследване на "Маркет линкс", огласено през седмицата, ИТН губи една четвърт от избирателите си. Те са разочаровани от неуспеха партията им да състави правителство, вероятно и от предлаганите за премиери и министри, както и от позицията на партийните лидери след това. Твърде вероятно е тази тенденция да се задълбочи, доколкото ИТН не разполага с твърд електорат, "каляван в избори".

Целта на интервюто по БНТ изглежда е била ограничаване на щетите и спиране на електоралната ерозия с внушаването на надеждата, че "избраните в следващия парламент този път ще намерят решение". Но това послание бе удавено в безкрайни брътвежи за морална висота, непогрешимост и вършене на работа, а не даване на голи обещания. Е, няма как да си непогрешим и деен, ако два пъти се проваляш като пастир. И най-заблуденото стадо ще се разбяга при третия опит.

ИТН завърши цикъла си

Затова интервюто на Слави Трифонов нямаше как да надскочи нивото на политическо въображение, на което бяха способни той и партията му досега. С интервюто му ИТН просто завърши цикъла си.

Дали по политинженерно предназначение или от автономна политическа инфантилност, партията на Трифонов успя да предотврати управление на партиите на протеста. Тя няма да изчезне, ако и смалена, ще я има и в следващия парламент, защото е плод на дългогодишно насаждан от екрана манталитет, който си иска точно такова представителство. Но тя вече няма да заема мястото на възрастните.

Тошковците ще са вироглави и невъзпитани деца, които христоивановците ту ще наказват с отрязан достъп до интернет, ту ще им купуват сладолед. Тошковците ще бъдат държани постоянно за ръка под заплахата, че ако се отскубнат, ще бъдат дадени на норвежците. И никой вече няма да иска да гледа Слави в национален ефир, нито някой ще е принуден да му ходи на крака като при падишах.

Така че, ако теглим чертата, Бойко Василев все пак свърши хубава работа в праймтайма. Суверенът вече не очаква нищо от Слави.
 
  Задай въпрос, добави коментар >>>   Отвори формата за текст  
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  280       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   16/08/21